Ksiażki na wakacje nie muszą być łatwe, proste i przyjemne. Nieważne, czy urlop spędzasz nad morzem, w górach, czy w wielkim mieście. Dobrą książkę zawsze warto mieć przy sobie. Wakacje to świetny moment na nadrobienie zaległości i podniesienie poziomu czytelnictwa. Jest o co walczyć, bo według ostatnich badań Biblioteki Narodowej okazuje się, że Polacy już prawie wcale nie czytają. Z ankiet przeprowadzonych na próbie 3 tys. osób wynika, że 63 proc. respondentów w 2016 roku nie przeczytało ani jednej książki. Jakie książki zabrać ze sobą na wakacje? Oto kilka propozycji:

Książki na wakacje - lekkie i przyjemne

Zwolnienie z czytania w wakacje? Nic z tych rzeczy! Na wakacjach sprawdzą się letnie powieści (i nie tylko). Przeczytajcie „Nie ma  mowy!” Helen Russel, perypetie zapracowanej dentystki, która w trakcie urlopu zamiast na egzotyczną wyspę, trafia na obóz przetrwania. Te wakacje zupełnie zmienią jej system wartości. Natomiast w podróż zabierzcie ze sobą „Życie stewardessy” Olgi Kuczyńskiej – poznacie jak wyglądają kulisy pracy w chmurach. Dla tych, co szukają szczęścia rekomendujemy książkę o znamiennym tytule „Happy food. Przez żołądek do szczęścia”, skąd dowiecie się, jak wiele zależy od stanu naszego układu pokarmowego.

Książki na wakacje - nowości i klasyki

Z list bestsellerów nie schodzą ostatnio książki o tematyce ekologicznej albo eco-fiction. Hitem jest "Sekretne życie drzew" i kontynuuacja tej pozycji, czyli "Duchowe życie zwierząt" Petera Wohllebena. Tę książkę polecamy osobom, które lubią spędzić nad książką trochę więcej czasu... Fani sensacji będą zachwyceni pozycją "Czerwone dziewczyny" Kazuki Sakuraby. To wielowątkowa opowieść o trzech pokoleniach rodziny Akakuchiba, barwny portret Japonii od 1945 roku po czasy współczesne i mroczna zagadka pewnego morderstwa. Jeśli jesteście żądni prowokacji wybierzcie "Wilgotne miejsca". Powieść niemieckiej skandalistki Charlotte Roche  to podróż do krainy tabu. Bohaterka przeciwstawia się histerii higieny i sterylnej estetyce pism kobiecych. Dobra i wciągająca książka na wakacje to bez wątpienia "Jeden z nas. Opowieść o Norwegii". Asne Seierstad opowiada w niej o Norwegii w żałobie oraz o genezie zbrodni Andersa Breivika. Na wakacjach warto też uzupełnić braki z... liceum! Tak, tak, jest wiele fantastycznych lektur, na które zwyczajnie zabrakło nam czasu. Warto sięgnąć po książki Marqueza, Coetzeego, Atwood czy (zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości) Gombrowicza.

Książki na wakacje - polska literatura

Na brak propozycji z polskiej literatury narzekać nie możemy. Hitem są książki Szczepana Twardocha (z list bestsellerów nie schodzi "Morfina" , Ziemowita Szczerka i Jakuba Żulczyka. Ten ostatni wydał właśnie kolejny thriller zatytułowany "Wzgórze psów". Powieść Żulczyka już trafiła na listę bestsellerów Empiku. Książka, która Wami zatrzesie to "Jak pokochać centra handlowe" Natalii Fiedorczuk. To perypetie młodej matki Polki, przedstawicielki umów śmieciowych, która nie była do końca przygotowana na to, co stanie się po porodzie... Powieść została nagrodzona Paszportem Polityki. Fani reportażu będą usatysfakcjonowani po lekturze "Skuchy" Jacka Hugo-Badera, czyli 30 lat Polski na talerzu. Na koniec komiks "Totalnie nie nostalgia", czyli niezwykła, autobiograficzna opowieść Wandy Hagedorn o kobietach, które walczą o swoją przestrzeń w rodzinie i społeczeństwie.

Dobry romans. Poznaj najlepsze książki o miłości na marzec 2020 >>