Dlaczego jeansy trzeba rozciągać?

Na pewno masz w swojej szafie niejedną parę jeansów. Denim to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych przy tworzeniu codziennych stylizacji. Nic dziwnego – styl casual damski kocha jeans, bo wygląda dobrze w każdej sytuacji, a przy tym jest funkcjonalny i bardzo wygodny. Niekiedy jednak materiał ten sprawia lekkie problemy – a mianowicie kurczy się, czyniąc spodnie zbyt ciasnymi, by je ponownie założyć.

Denim to dosyć wytrzymały materiał, a jednak zdarza się, że kurczy się podczas prania. Najczęściej dzieje się dlatego, że pierze się go w niewłaściwej temperaturze. Pamiętaj, że najbezpieczniej jest prać jeansy w 30 stopniach Celsjusza. Nie powinnaś też robić tego zbyt często. To normalne, że swoje rzeczy pierzesz raz w tygodniu, jednak denim nie brudzi się tak szybko jak klasyczna bawełna. Zbyt częste pranie zresztą zdecydowanie mu nie służy. Przy praniu jeansów lepiej też pominąć płyn do zmiękczania tkanin lub użyć go stosunkowo niewiele – on też wpływa na ostateczny kształt spodni.

Czasem to nie wina prania ani samych spodni, ale po prostu braku twojego przyzwyczajenia do danego modelu. Zdarza się, że przez pewien czas nie nosisz jeansów lub przekonujesz się, że te są zbyt dopasowane do Twojej sylwetki dopiero po kilku godzinach noszenia. Wtedy jedyną nadzieją dla ciebie jest właśnie rozciąganie jeansów.

Jak nie rozciągać jeansów?

Rozciąganie jeansów nie należy do wielkich wyzwań, a co za tym idzie, nie opiera się na skomplikowanych metodach. Na pewno nie próbuj wykorzystywać do niego preparatów służących do rozciągania ubrań lub, co gorsza, do butów. Jeśli zdecydujesz się na taki zabieg, możesz uszkodzić materiał, a tym samym zniszczyć swoje spodnie.

Kiedy natomiast będziesz oczekiwać na wyschnięcie jeansu, nie próbuj przyśpieszyć naturalnego procesu przy użyciu suszarki. Ciepłe powietrze zadziała na denimowe włókna obkurczająco, a to z kolei spowoduje ponowne zbiegnięcie się całych spodni.

Jak rozciągnąć jeansy w pasie?

Wkładasz jeansy po praniu i nagle okazuje się, że nie możesz się dopiąć? Jeśli Twoje spodnie nagle okazały się za ciasne w pasie, możesz spróbować je rozciągnąć właśnie w tym miejscu. Przede wszystkim problem może się pojawić przy modelach z wysokim stanem, a także tych z wąską talią. Co robić, by spodnie stały się szersze w pasie?

  1. Spryskaj jeansy wodą na wysokości pasa i nieco poniżej.
  2. Naciągnij je na coś, co okaże się trochę szersze niż ich naturalny obwód (może to być oparcie od krzesła, deska do prasowania).
  3. Zdejmij jeansy po upływie kilkunastu minut, a następnie ponaciągaj pas szybkimi, gwałtownymi ruchami.
  4. Załóż spodnie ponownie na wybrany przedmiot i trochę odczekaj.
  5. Pozwól jeansom wyschnąć w naturalny sposób, a potem spróbuj je założyć – powinny być szersze.

Możesz też spróbować ogrzać denim przy pomocy pary z żelazka – w ten sposób wesprzesz rozkurczanie splotów bawełny.

Jak rozciągnąć jeansy w udach?

A może twoje jeansy zbiegły się w udach? W takim wypadku musisz spryskać jeansy wodą na wysokości ud i pośladków (możesz użyć w tym celu zwykłego spryskiwacza, który wykorzystujesz do spryskiwania roślin), a następnie je założyć. Jeśli chcesz, by spodnie ponownie się naciągnęły, pochodź w nich trochę, gdy będą już zmoczone. Wykonuj przysiady, zginaj kolana, prostuj się regularnie, pozwalając denimowi pracować. Jeśli natomiast materiał okaże się wyjątkowo „oporny”, zmocz go ponownie.

Możesz też wziąć zmoczone jeansy w ręce i rozciągać je przy pomocy szybkich, zdecydowanych ruchów, starając się je poszerzyć ręcznie. W obu przypadkach pozostaw potem spodnie do wyschnięcia. Kiedy weźmiesz je ponownie, powinny już być gotowe do założenia.

Jak rozciągnąć jeansy w łydkach?

Twoje jeansy to popularne „rurki”, których wąskie nogawki nagle zaczęły uciskać Twoje łydki? W takim wypadku pozostaje Ci zmoczenie dolnej części nogawek wodą (chodzi o fragment od kostek do kolan) i naciąganie ich ręcznie. Potem zaczekaj, aż spodnie wyschną załóż je na siebie. Jeśli wciąż będą dla ciebie zbyt ciasne, możesz zmoczyć je znów, jednak tym razem spryskując je na nogach. Pochodź w nich trochę, aż nie poczujesz, że masz już dostatecznie dużo luzu.

Jak rozciągnąć jeansy na długości?

A gdyby zależało ci na rozciągnięciu spodni na całej ich długości? To także możliwe! W takim wypadku powinnaś zmoczyć całość jeansów, złożyć je na pół, wzdłuż nogawki i ułożyć je płasko na podłodze. W kolejnym kroku stań stopami na wysokości pasa spodni, a nogawki chwyć w obie dłonie, by następnie pociągać je w górę. Rób to energicznie, mocnymi ruchami, tak, by naciąganie rzeczywiście coś dało.

Po tym procesie rozwieś jeansy do wyschnięcia tak, by nogawki znajdowały się u góry. Taki sposób rozwieszenia spodni dodatkowo wspomoże proces rozciągania, który zaplanowałaś. Kiedy spodnie przeschną, powinny być gotowe do założenia.

Wybieraj jeansy tak, by rozciąganie nie było potrzebne!

Oczywiście, już na etapie zakupu jeansów możesz zminimalizować ryzyko konieczności ich rozciągania w przyszłości. Przede wszystkim, celuj w swój rozmiar. Nie kupuj za małych spodni z nadzieją, że jeszcze się rozciągną albo jakoś je rozchodzisz. Takie przekonanie może się sprawdzić jedynie w przypadku modeli ze sporym dodatkiem elastanu. Jeśli weźmiesz mniejszy rozmiar, spodnie będą mocno dopasowane, ale wraz z upływem czasu w naturalny sposób się rozciągną.

Uważaj natomiast na jeansy z dodatkiem poliestru. Ten materiał nie jest zbyt podatny na rozciąganie, więc zdecydowanie nie powinnaś wybierania modelu w mniejszym rozmiarze. Możesz też pomóc sobie, sięgając po fason jeansów właściwy dla Twojej sylwetki. Jeśli Twoje uda są mocne, a biodra silnie zarysowane, konieczne może się okazać wybieranie jeansów o luźniejszym kroju, jakie zapewnią Ci chociażby boyfriendy lub mom jeans. A jeśli masz dosyć masywne łydki, zamiast rurek postaw na dzwony lub proste nogawki, które zapewnią Ci dostateczny luz podczas chodzenia.