Dubaj to miejsce, w którym bajkowa kultura Bliskiego Wschodu łączy się z nowoczesnością, przepychem i bogactwem. Wszystko to sprawia, że pod względem popularności wśród turystów, to niezwykłe w każdym calu miasto zaczyna doganiać najwspanialsze europejskie stolice. W 2019 roku, magia Dubaju skusiła ponad 16 milionów osób, co sprawiło, że stał się czwartym najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem. 

Dubaj - co musisz wiedzieć?

Dubaj, jako cel wakacyjnych podróży, staje się coraz popularniejszy także wśród turystów z Polski. Aby odwiedzić Zjednoczone Emiraty Arabskie, nie potrzebujemy wizy. Wystarczy nam paszport, na podstawie którego możemy przebywać w tym kraju przez 90 dni. Uwaga - dokument musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu do Dubaju. 

Normalną praktyką jest wykonywanie fotografii twarzy i skanu siatkówki oka na lotnisku. Procedura nie jest zbyt czasochłonna, chyba że przyjezdny wcześniej odwiedził Izrael. W takiej sytuacji, formalności ulegną wydłużeniu.

Przed wyjazdem, należy obowiązkowo pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Koszty leczenia w Dubaju są ekstremalnie wysokie i nawet jednodniowy pobyt w szpitalu może być wyceniony na pięciocyfrową kwotę, a nie obowiązuje tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Walutą obowiązującą w Dubaju jest dirham. Mimo że Zjednoczone Emiraty Arabskie cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów, nie jest łatwo znaleźć kantor, w którym będziemy mogli ją nabyć. Na szczęście, na miejscu nie ma żadnego problemu z wymianą, w całym mieście nie brakuje też bankomatów, a kurs wymiany zwykle jest korzystniejszy niż w Polsce.   

W Dubaju funkcjonują dwa międzynarodowe porty lotnicze: główny - Dubai International Airport, położony na północ od centrum miasta, oraz mniejszy, obsługujący przede wszystkim niskobudżetowe linie lotnicze - Dubai Al Maktoum, położony na południe od centrum. Oba lotniska są świetnie skomunikowane i dostaniemy się z nich do miasta bez większego problemu. Można skorzystać z wygodnej i punktualnej komunikacji miejskiej lub z usług prywatnych przewoźników, którzy licznie obstawiają ulice wokół portów.  

Warto pamiętać, że osoby chcące podróżować metrem bądź innymi środkami komunikacji miejskiej, najpierw muszą zaopatrzyć się w kartę NOL (dostępne w licznych automatach biletowych, kasach i we wszystkich punktach obsługi RTA). 

Trzeba wiedzieć, że dla większości Polaków, panująca w Dubaju pogoda będzie sporym zaskoczeniem. Latem, temperatury przekraczające 43 stopnie Celsjusza nie są tam niczym niezwykłym. W rezultacie, upał może zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności turystycznej. Przystanki autobusowe i stacje metra oferują chłodny powiew klimatyzowanego powietrza, ale nie zmienia to faktu, że dla nas, Polaków, taka pogoda stanowi nie lada wyzwanie. Z tego względu, Dubaj najlepiej odwiedzać jesienią i zimą, kiedy temperatury utrzymują się na akceptowalnym poziomie, zwykle w okolicy 25 stopni Celsjusza.

Dubaj - kultura tego miejsca

Dubaj jest jednym z najnowocześniejszych miast świata, co potwierdzają nieprawdopodobne wręcz obiekty architektoniczne. Budynki, składające się na centrum miasta, dosłownie zapierają dech w piersiach. Takiego rozmachu, nie spotkamy nigdzie indziej. Wszystko to może sugerować, że Dubaj jest miastem nadzwyczaj postępowym. To jednak tylko pozory, bo w ujęciu kulturowym i religijnym, największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w dużej mierze, pozostaje wierne tradycji.

Zarówno prawo, jak i kultura Dubaju, pozostają w ścisłym związku z tradycją islamską. Najbardziej można to odczuć w okresie Ramadanu, czyli islamskiego świętego miesiąca. W tym czasie, muzułmanie poszczą od świtu do zmierzchu. Po zachodzie słońca, spożywają iftar. 

Mimo kosmopolitycznego charakteru miasta, wciąż respektowane jest tam prawo szariatu, zwłaszcza w obszarze relacji damsko-męskich. Kobieta nie może zamieszkać z mężczyzną przed ślubem, a publiczne okazywanie uczuć podlega karze. 

Jako jedno z najpopularniejszych miejsc wśród turystów, Dubaj nie mógł jednak obronić się przed wpływami Zachodu. Turyści mają dostęp do alkoholu, a przyjezdne kobiety mogą ubierać się dość swobodnie, choć w niektórych miejscach można trafić na tabliczki nakazujące zakrycie ramion i nóg. Dotyczy to przede wszystkim przystanków komunikacji miejskiej.  

Dubajska gościnność jest znana na całym świecie i nic dziwnego - uprzejmość jest tam uważana za jedną z największych cnót. Dubaj, mimo głęboko zakorzenionej tradycji islamskiej, jest miastem niezwykle gościnnym i przyjaznym dla przedstawicieli innych religii i kultur, co najlepiej potwierdza fakt, że meczet Jumeirah jest udostępniony do zwiedzania (wyłącznie w wyznaczonych porach). Miejscowi, zwykle są przyjaźnie nastawieni do turystów. 

Turystyka w Dubaju - na co zwrócić uwagę?

Dubaj stara się być tolerancyjny, warto jednak pamiętać, że jest to kraj muzułmański, a przyjezdni są zobowiązani do okazania szacunku miejscowej kulturze i tradycji. Mimo że turyści mogą swobodnie dobierać strój, warto postawić na konserwatywne stylizacje, dotyczy to zwłaszcza kobiet. Może się zdarzyć, że dama ubrana w mini-spódniczkę zostanie wyproszona z centrum handlowego lub z restauracji. Może też narazić się na nieprzychylne spojrzenia miejscowych i na zwrócenie uwagi. W najgorszym wypadku, jeżeli sprawą zainteresuje się policja, noszenie stroju w istotny sposób naruszającego lokalne obyczaje może zostać ukarane grzywną lub nawet deportacją. 

Warto też pamiętać, że na żadnej z dubajskich plaż nie można opalać się topless. W niektórych strefach, zabroniony jest nawet wypoczynek w bikini. O ile sam dobór codziennego ubioru nie jest obarczony konkretnymi nakazami, to powrót do hotelu w stroju kąpielowym jest zabroniony. 

Zwiedzając meczet, trzeba zakryć włosy chustą, zakryć nogi oraz ręce. Długie spodnie i długi rękaw dotyczy także mężczyzn. Na ubraniach nie może widnieć wizerunek ludzi bądź zwierząt. 

Turyści w Dubaju mogą spożywać alkohol, ale tylko w wyznaczonych miejscach i od 21. roku życia. Czymś mocniejszym możemy delektować się tylko na terenach hotelowych i w wyznaczonych lokalach, mających odpowiednią licencję.  

Bezpieczeństwo w Dubaju - unikaj pewnych zachowań

Dubaj jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie, ale należy pamiętać, że lokalne prawo obowiązuje także przyjezdnych. Nieprzestrzeganie przepisów może skończyć się nawet karą więzienia.

W Dubaju nie można pić alkoholu w miejscu publicznym, nie można też spacerować po mieście w stanie po spożyciu. Nie można też mieć przy sobie alkoholu, także zamkniętego. Karana jest też jazda w stanie nietrzeźwym i władze nie wykazują w tej kwestii żadnej tolerancji.

Władze Dubaju wymagają respektowania ograniczeń w kwestii okazywania uczuć. Trzymanie się za ręce nie jest wykroczeniem (choć trzeba zaznaczyć, że miejscowi nie patrzą na to przychylnie), ale publiczne przytulanie lub całowanie może być uznane za przestępstwo, podlegające karze grzywny lub więzienia. 

Karane są wszelkie obraźliwe gesty i wypowiedzi, kierowane pod adresem muzułmanów. W najlepszym wypadku, za takie zachowanie można otrzymać grzywnę, gorszy scenariusz zakłada deportację, a najgorszy - karę więzienia. 

Turyści muszą pamiętać o ograniczeniach w kwestii fotografowania. Zabronione jest robienie zdjęć muzułmańskim kobietom bez zgody opiekujących się nimi mężczyzn. Nie należy też fotografować mężczyzn bez uprzedniego zapytania ich o zgodę.

W okresie Ramadanu, także turyści powinni dostosować się do obowiązującego prawa. Nie należy wówczas pić, jeść, a nawet żuć gumy w miejscu publicznym. Takich ograniczeń nie ma natomiast w strefach hotelowych.

Co trzeba zobaczyć w Dubaju?

Dubaj jest na tyle atrakcyjnym miastem, że nie sposób wskazać na wszystkie jego atrakcje. Na liście miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, z pewnością należy umieścić dzielnicę Dubai Marina i sztuczną wyspę Palm Jumeirah. Nieopodal, położona jest dzielnica Umm Suqeim, gdzie znajdziemy największe plaże w mieście. Obowiązkowym punktem w planie wycieczki powinna być też historyczna dzielnica Al Fahidi z zabytkową wioską. Warto odwiedzić też meczet Jumeirah - jedyny otwarty dla turystów. Ciekawą atrakcją jest też Etihad Museum, prezentujące historię Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Na ile dni najlepiej wybrać się do Dubaju?

Dubaj to ogromne miasto, liczące ponad 3 mln mieszkańców. Na poznanie jego największych atrakcji, warto zarezerwować minimum 5 dni. To powinno wystarczyć, aby bez pośpiechu poznać to niezwykłe miasto. Warto jednak przylecieć tu na przynajmniej 7 dni. Daje to jeszcze większą swobodę, a jeżeli dobrze zaplanujemy zwiedzanie, znajdziemy też czas na wypad do Abu Dhabi.