Reklama

Od momentu ustanowienia Konkursu Nagroda Jamesa Dysona w 2005 roku, ponad 400 studenckich wynalazków z całego świata otrzymało wsparcie w formie nagród pieniężnych. Ich wysokość wyniosła w sumie 1 milion funtów. Uczestnicy konkursu, którzy przechodzą do ostatniego etapu i zostają wybrani przez Jamesa Dysona jako zwycięzcy międzynarodowi, otrzymują nagrodę w wysokości 30 000 funtów i szansę na zdobycie międzynarodowego rozgłosu w mediach. To dla nich doskonała okazja do komercjalizacji swoich wynalazków.

Reklama

Wśród zwycięzców w poprzednich edycjach znalazły się inkubatory mOm, niedrogie, nadmuchiwane urządzenia zapewniające łatwiejszy dostęp dla przebywających w nich noworodkach na obszarach słabiej rozwiniętych. Wynaleziony przez Jamesa Robertsa, absolwenta Product Design & Technology na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii, mOm pomógł już ponad 10 000 pacjentów. Wynalazca nadal prowadzi działalność na całym świecie, w tym na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi, między innymi w Ukrainie.

JDA social James Dyson and MOM_2019_image
mat. prasowe

SoaPen, wynalazek, który zdobył drugie miejsce w Stanach Zjednoczonych, nadal przyczynia się wprowadzania zmian w edukacji w zakresie higieny rąk. SoaPen, wynaleziony przez absolwentki Parsons School of Design, przez panie Shubham Issar i Amanat Anand, to kolorowy długopis wykonany z mydła, który w zabawny sposób uczy małe dzieci, jak należy myć ręce. W 2018 roku, po otrzymaniu Nagrody Jamesa Dysona, zespół wprowadził SoaPen na rynek amerykański i kontynuuje swoją misję, która ma sprawić, że higiena rąk stanie się przyjemna i będzie praktykowana na całym świecie.

Polski projekt SmartHEAL to inteligentny opatrunek do diagnostyki stanu ran przewlekłych, który został zwycięzcą w międzynarodowym Konkursie Nagroda Jamesa Dysona 2022. SmartHEAL jest prostym w obsłudze, nieinwazyjnym i tanim narzędziem diagnostycznym ran przewlekłych, umożliwiające natychmiastowe wykrycie zmian pH skorelowanych ze stanem zapalnym i tym samym dobranie właściwego leczenia, bez konieczności zdejmowania opatrunku. Zwycięski zespół składa się z trzech absolwentów Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej: mgr inż. Tomasza Raczyńskiego, mgr inż. Piotra Waltera i mgr inż. Dominika Baranieckiego.

2022 JDA PL National Winner SmartHeal_Team
mat. prasowe

Sir James Dyson, założyciel firmy Dyson, powiedział: „Zainicjowałem Nagrodę Jamesa Dysona 20 lat temu z misją inspirowania i wspierania następnego pokolenia inżynierów projektantów. Od tego czasu widzieliśmy genialne pomysły, które dowodzą, że młodzi ludzie z pasją podchodzą do rozwiązywania najbardziej palących problemów na świecie, wykorzystując projektowanie, inżynierię i technologię − w medycynie, ochronie środowiska i wielu innych dziedzinach. Z niecierpliwością czekam na informację o wynalazkach, które zostaną zaprezentowane w tym roku − powodzenia!”.

Termin składania wniosków upływa o północy 16 lipca 2025 r. Zgłoszenia, które zostaną zakwalifikowane w każdym z uczestniczących krajów lub regionów, będą następnie oceniane przez krajowe komisje sędziowskie z doświadczeniem w dziedzinie projektowania oraz inżynierii, w oparciu o funkcjonalność, proces projektowania, zróżnicowanie i opłacalność komercyjną wynalazku.

Zwycięzcy krajowi, wybrani przez wspomniane komisje sędziowskie, z których każdy otrzyma nagrodę w wysokości 5 000 funtów, zostaną ogłoszeni 10 września. Finaliści międzynarodowi z krótkiej listy Top 20, wybrani przez inżynierów firmy Dyson, zostaną ogłoszeni 15 października, natomiast laureaci ogólnoświatowi, wybrani przez Jamesa Dysona, zostaną ogłoszeni 5 listopada.

Reklama

Materiał promocyjny marki Dyson.

Reklama
Reklama
Reklama