73. Urodziny Starówki – Fisz Emade Tworzywo, Aleksander Dębicz i inni. Blisko 100 bezpłatnych wydarzeń w sercu Warszawy
73. Urodziny Starówki – Fisz Emade Tworzywo, Aleksander Dębicz i inni. Blisko 100 bezpłatnych wydarzeń w sercu Warszawy
Warszawska Starówka ponownie zaprosi mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania. 17 i 18 lipca odbędą się 73. Urodziny Starówki – dwa dni wypełnione koncertami, spacerami, warsztatami, wystawami i spotkaniami z historią. W programie znalazło się blisko 100 bezpłatnych wydarzeń, w tym ponad 30 oprowadzań po wystawach, 16 spacerów tematycznych, 14 warsztatów, koncerty, silent disco, gry miejskie, spektakle dla dzieci i wernisaże. To również wyjątkowa okazja, by zajrzeć do zakamarków Starego Miasta, które na co dzień pozostają niedostępne.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Starówka – fenomen odbudowy”, nawiązując do rocznicy oddania do użytku pierwszego fragmentu odbudowanego po wojnie Starego Miasta i otwarcia Rynku Starego Miasta 22 lipca 1953 roku. Organizatorzy przypominają nie tylko historię odbudowy Warszawy, ale także zwracają uwagę na współczesną tożsamość tej części miasta – tworzoną przez mieszkańców, artystów, rzemieślników i instytucje kultury.
WIDEO…
Jak podkreśla Julia Kern, kuratorka wydarzenia, fenomenem jest nie tylko odbudowa miasta z ruin, ale także jego nieustannie rozwijająca się kultura.
Tegoroczne wydarzenia odbywają się pod hasłem „Starówka – fenomen odbudowy”. Fenomenem jest nie tylko odbudowa serca miasta z ruin, lecz także jego współczesna tożsamość tworzona przez kolejne pokolenia artystek i artystów. Dlatego szczególne miejsce podczas Urodzin zajmuje również rap – gatunek, który od lat 90. pozostaje jednym z najważniejszych języków opowiadania o Warszawie.
Julia Kern
Piątek: od muzyki klasycznej po silent disco
Piątkowy wieczór będzie muzycznym otwarciem urodzinowego weekendu. Oficjalna inauguracja odbędzie się po godzinie 19.00 na Rynku Starego Miasta, gdzie z okien zabytkowych kamienic zabrzmi Brass Federacja, zapraszając mieszkańców do wspólnego świętowania.
Następnie na scenie pojawi się Huragan – kolektyw młodych muzyków jazzowych i klasycznych z aktorką Helką Rząsą, którzy poprzez jazz fusion, improwizację i fragmenty tekstów opowiedzą historię wojennej oraz odbudowującej się Warszawy. Założycielem zespołu jest Tymon Gorski, prawnuk Stanisława Jankowskiego „Agatona”, jednego z architektów odbudowy stolicy.
Huragan i Helka Rząsa
O godzinie 20.00 recital zagra Aleksander Dębicz – pianista, kompozytor i laureat międzynarodowych konkursów, od lat łączący muzykę klasyczną, filmową i improwizowaną. Artysta przygotował na tę okazję premierowy utwór – muzyczny prezent dla mieszkańców Warszawy.
Wieczór zakończy jedno z najbardziej lubianych wydarzeń letnich na Starówce – silent disco przy pomniku warszawskiej Syreny. Za muzykę odpowiadać będą Mme Czarnecka, Lodołamacz Serc oraz Alicja (1/2 Poważne Dziewczyny). Zabawa potrwa od godziny 21.30 aż do 2.00 w nocy.
Już od piątku uczestnicy będą mogli wziąć udział w miejskiej grze „Odkryj cegłę”, odkrywając mniej znane miejsca Starego Miasta. Program obejmuje także liczne oprowadzania po wystawach organizowane m.in. przez Muzeum Warszawy, Zamek Królewski oraz Muzeum Karykatury.
Na najmłodszych czeka spektakl teatru lalek „Kram z legendami. Burmistrz Powietrzny, Złota Kaczka”, a miłośnicy historii będą mogli wybrać się na spacery poświęcone staromiejskim rzemieślnikom, lokalom i mniej znanym opowieściom o Warszawie. Zaplanowano również pokazy filmowe oraz spotkania z przewodnikami.
Sobota z otwartymi pracowniami, atrakcjami dla całych rodzin i koncertem Fisz Emade Tworzywo
Jednym z najbardziej wyjątkowych elementów programu będzie możliwość odwiedzenia historycznych pracowni artystów i mieszkańców Starówki. Tylko tego dnia swoje drzwi otworzą m.in. pracownie rodzin Zakrzewskich i Jarnuszkiewiczów, pracownia Jacka Müldnera-Nieckowskiego oraz imponująca pracownia Zbigniewa Maleszewskiego, w której piwnicach zachowały się ślady tajnej drukarni Solidarności z lat 80. Zwiedzający będą mogli również zajrzeć do zabytkowej Kamienicy Fukierowskiej, jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc warszawskiej Starówki.
Organizatorzy przygotowali także bogaty program rodzinny. W sercu Nowego Miasta Fundacja Sto Pociech stworzy „Tajemniczy Ogród Starówki” – przestrzeń pełną zieleni, piasku, wody i stref relaksu. Odbędą się tam pokazy naukowe, eksperymenty oraz spektakl „Koza Dereza”.
Na dzieci czeka również Warszawska Strefa Rodziny, a lapidarium Muzeum Warszawy zaprosi wszystkich do wspólnego budowania wielkoformatowej makiety stolicy.
Sobotni finał rozpocznie się o godzinie 17.00 jazzową potańcówką z Janem Emilem Młynarskim i Orkiestrą "Melodia i Rytm", która nawiąże do tradycji warszawskich dancingów. Od godziny 19.00 scenę przejmie warszawski rap. Wystąpią przedstawiciele młodego pokolenia – Enigma i Kosma Król, znany z energetycznych freestyle'ów. Kulminacją wieczoru będzie koncert Fisz Emade Tworzywo – zespołu od ponad 25 lat wyznaczającego kierunki polskiej sceny alternatywnej i od lat silnie związanego z Warszawą.
Fisz Emade fot. Karol Małecki
Akcja Pieczątkowa i blisko 40 instytucji zaangażowanych w święto
Integralną częścią obchodów jest także Akcja Pieczątkowa, która zachęca do odkrywania Starówki. Wystarczy odwiedzić wybrane instytucje należące do Grupy Starówka i zbierać okolicznościowe pieczątki na specjalnej karcie. Zebranie dziewięciu pieczątek będzie można wymienić na unikatowy urodzinowy upominek.
W organizację wydarzenia zaangażowanych jest blisko 40 instytucji, galerii, muzeów, fundacji i organizacji działających na terenie warszawskiej Starówki, dzięki czemu program obejmuje zarówno historię miasta, sztukę współczesną, muzykę, edukację, jak i lokalne rzemiosło.
73. Urodziny Starówki: 17–18 lipca 2026
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Jedyną płatną atrakcją pozostaje silent disco – wypożyczenie słuchawek kosztuje 30 zł. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie organizatora.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google.