Charyzmatyczna, utalentowana, odważna, pomysłowa. Taka jest Gosia Baczyńska i takie też są jej kolekcje, które tworzy od 21 lat. Czołowa polska projektantka zaczynała karierę w polskiej branży mody pod koniec lat 90. razem z tak popularnymi kreatorami jak Maciej Zień, Paprocki & Brzozowski czy Dawid Woliński. Jej kolekcje utożsamiane są z jakością, perfekcyjnym wykonaniem, oryginalnym krojem. To szyk, ale z twistem. Projektantka słynie z tworzenia wieczorowych sukni, ale nawet te bardzo eleganckie mają często nowoczesny, awangardowy charakter. Baczyńska lubi też eksperymentować z tkaninami (im bardziej oryginalne tym lepiej), fakturą i formą ubrań. Asymetria, architektoniczne kształty czy materiały 3D często idą w parze z romantycznym, zmysłowym wręcz charakterem jej ubrań.

Baczyńska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. I tam też stawiała pierwsze kroki w dziedzinie mody zanim w 2001 roku przeprowadziła się do Warszawy. Rok później zadebiutowała ze swoim pierwszym dużym pokazem w stolicy a w 2005 r. pokazała swoje kreacje na słynnym wówczas Lexus Fashion Night, na którym w jej sukienkach chodziły Liz Jagger i Alek Wek. Projektantka w wielu dziedzinach okazała się prekursorką np. Gdy w 2008 r. Stworzyła kolekcję dla marki Reserved. Była to jedna z pierwszych tego rodzaju modowych kooperacji projektantów z sieciówkami w Polsce. Jako jedna z pierwszych postanowiła otworzyć swój salon po przeciwnej stronie Wisły, na warszawskiej Pradze Północ, wówczas czyli w 2009 r., w okolicy wciąż owianej złą sławą. To atelier zbudowane z trzech poziomów, w którym znajduje się nie tylko butik projektantki, ale także pracownia i studio projektowe. Śmiało można powiedzieć, że tym właśnie gestem zapoczątkowała odczarowywanie tej dzielnicy. Szczególnie po tym jak w 2011 r. zorganizowała pokaz na jednym z praskich podwórek. To wydarzenie przeszło do historii polskiej mody. Wielkim sukcesem okazał się też jej pokaz zorganizowany w Teatrze Wielkim w Warszawie, inspirowany dramatem „Balladyna” Juliusza Słowackiego

Baczyńska to także utalentowana projektantka kostiumów scenicznych i teatralnych. Jej kreacje można było podziwiać w takich sztukach jak „Iwona Księżniczka Burgundy” i „Traviata”. Dwukrotnie odznaczona została statuetką projektanta roku magazynu Elle a w 2013 r. zadebiutowała ze swoimi kolekcjami na fashion weeku w Paryżu, które pokazywała przez kilka kolejnych sezonów z rzędu. Co warto podkreślić, jako jedyna polska projektantka w historii znalazła się w oficjalnym harmonogramie paryskich pokazów pret - a - porter. Punktem zwrotnym w jej karierze był też rok 2017, kiedy to będąca z oficjalną wizytą w Polsce Księżna Kate postanowiła włożyć jej koktajlową, konstrukcyjną sukienkę. Wówczas Baczyńska trafiła nie tylko na pierwsze strony polskich gazet, ale także zagranicznych. A sama kreacja zebrała bardzo pozytywne recenzje. O projektantce zrobiło się wówczas głośno na całym świecie. I jesteśmy pewni, że to nie ostatni raz.