ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Sala samobójców. Hejter”

Tomek (Maciej Musiałowski), student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, zostaje przyłapany na plagiacie i wydalony z uczelni. Postanawia jednak ukrywać ten fakt przed światem i nadal pobiera pomoc finansową od państwa Krasuckich (Danuta Stenka, Jacek Koman) – rodziców Gabi (Vanessa Aleksander), przyjaciółki z czasów dzieciństwa. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw, skompromitowany chłopak traci zaufanie i życzliwość swoich dobroczyńców.

Przepełniony gniewem i żalem, oddzielony od Gabi, w której skrycie podkochuje się od lat, Tomek planuje zemstę na Krasuckich. Szansa pojawia się, kiedy otrzymuje pracę w agencji reklamowej, a wraz z nią dostęp do najnowszych technologii i tajemnic stołecznej elity. Pod pozorem obowiązków zawodowych Tomek zaczyna inwigilować Krasuckich, aktywnie włączonych w kampanię polityczną kandydata na prezydenta stolicy – Pawła Rudnickiego (Maciej Stuhr). Wkrótce plan internetowego hejtera zaczyna nabierać coraz realniejszych kształtów, a droga do jego realizacji wiedzie przez wirtualny świat popularnej gry komputerowej.

Pod tym linkiem możecie przeczytać naszą recenzję filmu Jana Komasy, twórcy „Bożego Ciała”.

„Cóż za piękny dzień”

Tom Hanks wciela się w postać pana Rogersa, we współczesnej historii o tym, jak uprzejmość triumfuje nad cynizmem. Całość oparta jest na prawdziwej historii przyjaźni Freda Rogersa i dziennikarza Toma Junoda. Kiedy znużony życiem dziennikarz (Matthew Rhys) poznaje Freda Rogersa, powoli porzuca swój sceptycyzm, ucząc się empatii, uprzejmości i przyzwoitości od najbardziej lubianego w Ameryce sąsiada.

Znakomity film Marielle Heller to rzadki dziś przypadek – przykład kina humanistycznego, które rzeczywiście potrafi poruszyć. Świetnie zagrany i wyreżyserowany, „Cóż za piękny dzień” udowadnia, że w Hollywood wciąż da się kręcić dzieła niebanalne i mówiące o czymś.

„Niewidzialny człowiek”

Uwikłana w toksyczną, pełną przemocy relację z bogatym i znakomitym naukowcem, Cecilia Kass (Elisabeth Moss) ucieka od swego męża nocą, by ukryć się w domu siostry (Harriet Dyer) oraz ich wspólnego przyjaciela z młodości (Aldis Hodge). Kiedy jej mąż (Oliver Jackson-Cohen) popełnia samobójstwo, zostawiając jej fortunę, Cecilia zaczyna się obawiać, że jego śmierć jest oszustwem. Tymczasem seria niewytłumaczalnych przypadków, które dzieją się wokół kobiety, zaczyna być śmiertelnie niebezpieczna, zagrażając życiu tych, których kocha. Ale jak udowodnić coś, czego udowodnić się nie da? Cecilia, na granicy obłędu, czuje, że prześladuje ją niewidzialny człowiek.

„Biały, biały dzień”

W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją – głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona byłego szefa policji, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Mimo żałoby, stara się on zacząć wszystko od nowa i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim teraz jest. Pewnego dnia odkrywa tajemnicę, która pierwszy raz od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Od tej pory zrobi wszystko, żeby dowiedzieć się prawdy o ich wspólnej przeszłości. „Biały, biały dzień” to osnuta islandzką mgłą historia żalu, zemsty i bezwarunkowej miłości.

„Prawda”

Fabienne (Catherine Deneuve) to wielka gwiazda kina i królowa męskich serc. Wkrótce po tym jak aktorka publikuje swoje intymne wspomnienia, jej córka Lumir (Juliette Binoche) przybywa z Nowego Jorku do Paryża z mężem (Ethan Hawke) i dzieckiem. Ponowne spotkanie matki i córki szybko zmienia się w zaciętą konfrontację. W jej trakcie miłość zderzy się z dawnymi urazami, a tajona przez lata prawda w końcu ujrzy światło dzienne.

Hirokazu Koreeda to jeden z najlepszych reżyserów ostatnich kilku dekad. Specjalizuje się w dramach rodzinnych, więc nic dziwnego, że „Prawda” również oscyluje wokół tej tematyki. Koreeda ma niezwykłe wyczucie do detali i zaskakuje swoją subtelnością, więc każdy jego nowy film warto sprawdzić.

„Spider-Man: Homecoming” na Netflix

Peter Parker pod okiem swojego mentora Tony'ego Starka stawia czoło niebezpiecznemu przestępcy Vulture'owi, który stanowi zagrożenie dla najbliższych Spider-Mana. Pierwszy Spider-Man z Tomem Hollandem w roli głównej to przyjemne kino rozrywkowe, które gra według sprawdzonej formuły Marvel Cinematic Universe.

„Śledztwo Spensera” na Netflix

Były gliniarz Spenser (Mark Wahlberg) zamiast rozwiązywać problemy, częściej się w nie pakuje – właśnie wyszedł z więzienia i chce na dobre opuścić Boston. Jednak najpierw zostaje wciągnięty przez swojego mentora i dawnego trenera boksu, Henry’ego (Alan Arkin), do pomocy w szkoleniu jednego z obiecujących amatorów. Hawk (Winston Duke) to bezczelny zawodnik MMA, przekonany, że jest bardziej utalentowany niż niegdyś Spenser. Kiedy dwóch kolegów Spensera zostaje zamordowanych, były policjant rekrutuje Hawka i jego ex dziewczynę, Cissy (Ilza Shlesinger), żeby pomogli mu zbadać sprawę i postawić winnych przed sądem.

„Podwójne morderstwo: Cisza białego miasta” na Netflix

Detektyw wraca do miasta Vitoria-Gasteiz, aby rozwiązać sprawę zabójstw do złudzenia przypominających zbrodnie seryjnego mordercy, który ma właśnie wyjść na wolność.

„Przed mrozem” na HBO GO (od 7 marca)

XIX wiek, Dania. Rolnik Jens od lat walczy o przetrwanie w trudnym, niezwykle nieustępliwym klimacie. Spadek pozycji jego rodziny jest coraz bardziej odczuwalny. Nawet miejscowy proboszcz poniża ich, karząc zajmować gorszą ławkę w kościele. Jens jest teraz łatwym celem dla Gustawa, bogatego Szweda, który chce powiększyć swoje posiadłości. Wraz z nadejściem zimy mężczyzna musi wybrać między wydaniem za mąż ukochanej córki a utratą środków, które pomogłyby przetrwać mrozy jego najbliższym.

Przejmujący dramat historyczny Michaeal Noera opowiadający o duńskiej rolniczej rodzinie, która musi stawić czoła licznym przeciwnościom losu. Odtwórcami głównych ról są Jesper Christensen (007 Quantum of Solace), Clara Rosager (Kartoteka 64), Magnus Krepper (saga Millénium), Ghita Nørby (O czym nie wie nikt) oraz Elliott Crosset Hove (Zimowi bracia). Dobrze zrealizowana produkcja zdobyła wiele wyróżnień – w tym dwie nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio.

„Król Lew” na HBO GO (od 8 marca)

Na świat przychodzi Simba - małe lwiątko, następca tronu po swoim ukochanym ojcu, królu Mufasie. Jednak nie wszyscy mieszkańcy królestwa cieszą się z jego narodzin. Dotąd sukcesorem Mufasy był bowiem jedynie jego brat – Skaza, który nie zamierza tak łatwo oddać władzy. Nikczemnik knuje spisek, który doprowadza do śmierci króla i wygnania jego młodego syna. Pozostając wierny naukom swojego ojca Simba, z pomocą dwójki nowych przyjaciół, próbuje dorosnąć i odzyskać należne mu dziedzictwo.

Klasyczne dzieło Disneya w nowej odsłonie. Wykorzystując pionierskie techniki filmowe, twórcom udaje się ożywić znane postacie i pokazać je w zupełnie nowy sposób. Reżyserem tego obrazu jest laureat nagrody Saturna Jon Favreau (Księga dżungli). Produkcja została nominowana do Oscara w kategorii najlepsze efekty specjalne. Film odniósł ogromny sukces kasowy, zarabiając na całym świecie ponad 1,5 miliarda dolarów. W polskiej wersji językowej obrazu bohaterom swoich głosów użyczyły takie gwiazdy, jak: Artur Żmijewski, Maciej Stuhr, Jerzy Stuhr czy Danuta Stenka.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIALE

Fosse/Veron na HBO GO

Produkcja śledzi pięć dekad wyjątkowej prywatnej i zawodowej współpracy Boba Fosse’a (Sam Rockwell) i Gwen Verdon (Michelle Williams). On jest wizjonerem, twórcą filmowym i jednym z najbardziej wpływowych choreografów i reżyserów teatralnych. Ona największą broadwayowską tancerką. Tylko Bob jest w stanie tworzyć przełomowe musicale, które w pełni eksponują jej talent. Gwen jako jedyna jest w stanie urzeczywistnić wizję Boba. Razem zmieniają oblicze amerykańskiej rozrywki. Cena tego jest jednak bardzo wysoka… Kapitalnie zagrany miniserial opowiadający o życiu niezwykłego amerykańskiego duetu kreatywnego – Boba Fosse'a oraz Gwen Verdon. Para przez pół wieku dominowała w świecie nowojorskiej rozrywki.

2. sezon „Paradise PD” na Netflix

Młody ochotnik dołącza do zdegenerowanych policjantów z małomiasteczkowego posterunku dowodzonego przez jego ojca. Razem próbują wyniuchać jakichś grubszych dilerów. Jeśli lubicie animacje dla dorosłych, to ten serial powinien wam przypaść do gustu.

3. sezon „Castlevania” na Netflix

Kolejna animacja. „Castlevania” to serial zainspirowany klasyczną już serią gier komputerowych. Opowiada on o losach ostatniego żyjącego członka okrytego hańbą rodu Belmont, który próbuje ochronić Europę Wschodnią przed zakusami Włada Palownika zwanego Drakulą.

3. sezon „The Protector”

Serial opowiada o przygodach Hakana, młodego sklepikarza, który znajduje magiczny artefakt łączący go ze starożytną organizacją tajemniczych obrońców Stambułu. Jego życie już nigdy nie będzie takie samo. Jego miastu zagrażają tajemniczy wrogowie, a zadaniem Hakana jest ich powstrzymać. Nie tylko nie jest na to przygotowany, ale wręcz się temu opiera — czy ostatecznie wypełni swoje przeznaczenie jako ostatni obrońca Stambułu?