ELLE MAN – kultura na weekend: FILMY i SERIALE

Pewnego razu… w Hollywood”

To zdecydowanie najważniejsza premiera filmowa tego weekendu, o ile nie całego roku. Jeżeli chcecie wiedzieć, czy warto się wybrać, to odsyłamy do naszej recenzji.

CZYTAJ TEŻ: „Pewnego razu… w Hollywood”: Quentin Tarantino ratuje Fabrykę Snów [RECENZJA]

Gdzie jesteś, Bernadette?”

A to coś o lżejszym rodowodzie. Bernadette Fox ma kochającego, choć zapracowanego męża oraz wspaniałą córkę. Pewnego deszczowego dnia kobieta znika w dziwnych okolicznościach. W najnowszym filmie uznanego reżysera Richarda Linklatera główną rolę gra Cate Blanchett, więc to samo w sobie powinno stanowić dobrą zachętę do obejrzenia go.

Magiczne noce”

W kinach można zobaczyć także jeszcze komedię prosto z Włoch. Rzym, lato 1990 roku. Trwają Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Maradona eliminuje Włochów z finału, a carabinieri wyławiają z Tybru ciało uznanego producenta filmowego. Jego młoda kochanka wskazuje winnych – trzech początkujących scenarzystów. Antonino, Luciano i Eugenia trafiają na posterunek, gdzie spędzają intensywną noc. Na nowo przeżywają ostatnie burzliwe i emocjonujące 30 dni, które wywróciły ich życie do góry nogami.

Mindhunter” – 2. sezon na Netfliksie

Pierwszy sezon „Mindhuntera” trafił na Netflix w 2017 roku. Jednym z producentów był sam David Fincher. Reżyser „Zodiaka” raczej nie bierze udziału w słabych projektach, więc jeszcze przed premierą serialu spodziewano się, że będzie to coś dobrego. I okazało się to prawdą. Dobrze nakręcony i zagrany, skupiony na odpowiednim rozwoju postaci, „Mindhunter” pokazał fascynujące początki w opracowywaniu metod ścigania seryjnych morderców. W 2. sezonie zespół ds. analizy behawioralnej w końcu będzie mógł je wykorzystać w praktyce, kiedy FBI zacznie prowadzić szeroko zakrojone poszukiwania seryjnego mordercy dzieci, który grasuje w Atlancie. W kontynuacji zobaczymy Charlesa Mansona, który jak wiadomo pojawił się też w filmie Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood”. Żeby było ciekawiej, w obu przypadkach Mansona zagrał ten sam aktor – Damon Herriman.

ELLE MAN – kultura na weekend: KSIĄŻKI i KOMIKSY

Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi” – Julia Boyd

Podobnie jak setki tysięcy turystów przyjeżdżasz w 1938 roku do Niemiec. Na parkingu we Frankfurcie podchodzi do ciebie Żydówka i prosi, byś zabrał stąd jej nastoletnią córkę, bo tu nie przeżyje. Co robisz?

Życie codzienne w Trzeciej Rzeszy poznajemy oczami przyjezdnych turystów, pisarzy, studentów, biznesmenów, dyplomatów, sportowców, działaczy komunistycznych, celebrytów, naukowców, dziennikarzy, a także tureckiego sułtana i indyjskiego maharadży.
To z ich relacji - często opublikowanych po raz pierwszy - brytyjska historyczka Julia Boyd tka obraz życia codziennego w Niemczech po roku 1918. Pokazuje, jak rodził się tam faszyzm, i zastanawia się, jak to możliwe, że miliony ludzi dały mu się uwieść, a przyjezdni tak długo przymykali oczy na to, co działo się w kraju, który "podbijał ich serca komfortem, życzliwością i dobrą ceną", jak głosiła reklama turystyczna z lata 1939 roku.

Siłą "Wakacji w Trzeciej Rzeszy" jest opowiadanie "o ogóle poprzez szczegół". Powojenną biedę najlepiej oddają ogłoszenia w prasie - takie jak "Zamienię jamnika na sweter"; szerzenie propagandy wśród młodych ludzi - obrazki z niezwykle popularnych schronisk młodzieżowych, gdzie podczas weekendowych wyjazdów krzewi się nowy patriotyzm; a nic tak nie pokazuje oportunizmu zwykłych ludzi jak opowieść Szwajcara, w którego firmie szef nagle nawraca się na nazizm, a z nim jedna czwarta załogi.

Zjazd absolwentów” – Guillaume Musso

Przysypany śniegiem kampus prestiżowej szkoły. Trzej przyjaciele związani tragiczną tajemnicą.
Dziewczyna, która znika w nocy.

Riwiera Francuska – zima 1992 r.
W mroźną noc, gdy kampus liceum zostaje sparaliżowany przez burzę śnieżną, 19-letnia Vinca Rockwell, jedna z najzdolniejszych uczennic w szkole, ucieka z nauczycielem filozofii, z którym ma potajemny romans. Dla nastoletniej dziewczyny miłość oznacza wszystko albo nic. Nikt już nigdy jej nie zobaczy.

Riwiera Francuska – wiosna 2017 r. 
Kiedyś nierozłączni Fanny, Thomas i Maxime – najlepsi przyjaciele Vincy – nie kontaktowali się ze sobą od czasów szkolnych. Spotykają się dopiero na zjeździe absolwentów. Dwadzieścia pięć lat wcześniej, w strasznych okolicznościach, cała trójka uwikłana została w morderstwo popełnione w sali gimnastycznej. Teraz budynek ma zostać rozebrany, a na jego miejscu rozpocznie się budowa. I nic już nie stanie na przeszkodzie, by prawda wyszła na jaw.

Kapitan Ameryka – Zimowy Żołnierz. Tom 1” – Ed Brubaker

Przez ponad pół wieku legendarny sowiecki zabójca, znany jedynie jako Zimowy Żołnierz, siał postrach wśród politycznych elit Zachodu. Niedawno powrócił i zaczął pracować dla bezwzględnego generała Łukina, który zdobył Kosmiczną Kostkę – artefakt o nieograniczonej mocy, pozwalający dowolnie kształtować rzeczywistość. Kapitan Ameryka musi ją odzyskać, ale prędzej czy później natknie się na Zimowego Żołnierza – a to, czego się o nim dowie, na zawsze odmieni jego życie. 

Oto pierwszy tom mrocznego thrillera szpiegowskiego ze scenariuszem Eda Brubakera – laureata Nagrody Eisnera i twórcy serii „Daredevil: Nieustraszony!”, „Gotham Central” czy „Nieśmiertelny Iron Fist”. Autorami rysunków są: Steve Epting (Avengers, Velvet), Michael Lark (Daredevil: Nieustraszony!, Gotham Central), John Paul Leon (Earth X, Skalp) i Mike Perkins (Avengers).

Providence. Tom 1” – Alan Moore, Jacn Burrows

Nowy Jork, 1919 rok. Robert Black jest młodym, ambitnym dziennikarzem odnoszącym coraz większe sukcesy. Jednak samobójstwo bliskiej mu osoby sprowadzi go na mroczną drogę wiodącą do tajemniczej księgi i jeszcze bardziej tajemniczej sekty. 
Życie Blacka całkowicie się zmieni. Czym zakończą się jego poszukiwania? Alan Moore, genialny twórca Strażników i V jak Vendetta, sięga do uniwersum autora Zewu Cthulhu. Tę mroczną, niepokojącą historię zilustrował Jacen Burrows. Polskie wydanie zostało wzbogacone o wstęp i leksykon nawiązań do twórczości H.P. Lovecrafta, których autorem jest Mateusz Kopacz.

„Providence ukazywało się w latach 2015–2017 i od początku było wiadomo, że nie jest to przeciętny hołd. Bogactwo detali, elementy dziesiątków opowiadań Lovecrafta i innych autorów wplecione w fabułę, rozbudowanie wielu Lovecraftowskich motywów lub zakamuflowanie ich pod innymi nazwami i formami… Drobiazgowa, zdumiewająca robota” – napisał we wstępie Mateusz Kopacz.

ELLE MAN – kultura na weekend: SZTUKA i TEATR

Matki i synowie” w Teatrze Polonia w Warszawie

Wielokrotnie nagradzana sztuka, grana z powodzeniem na Broadwayu. Matka nieżyjącego Andre odwiedza Michaela – byłego partnera swojego syna. Kobieta jest pełna nienawiści i uprzedzeń. Nie może przyjąć do wiadomości, że jej syn był gejem. Sercem spektaklu jest konflikt między matką a dawnym partnerem syna, jego nowym towarzyszem i wychowywanym przez nich dzieckiem.

Ważne. Aktualne. Wzruszające. Bezkompromisowe. O tolerancji.

Reżyseria: Krystyna Janda. Obsada: Krystyna Janda, Paweł Ciołkosz, Antoni Pawlicki, Adam Tomaszewski/Antoni Zakowicz

Literacki Sopot w Sopocie (do 18 sierpnia)

Ósma edycja festiwalu Literacki Sopot rozpoczęła się 15 sierpnia i potrwa do 18 sierpnia. W programie uwzględniono m.in. spotkania z poczytnymi autorami z Polski i zagranicy, książki z 34 wydawnictw, debaty, warsztaty, spektakl, koncert, czytania performatywne, a nawet gra miejsca czy escape room. Największą gwiazdą tegorocznej edycji jest Francuz Eric-Emmanuel Schmitt.

Na stronie festiwalu można dowiedzieć się więcej na temat szczegółów.

ELLE MAN – kultura na weekend: MUZYKA

Bon Iver - „i,i”

Czwarty album w dorobku Justina Vernona aka Bon Iver. Trzynaście utworów, które znajdują się na płycie dopełniają cykl: od zimy „For Emma, Forever Ago”, przez  wiosnę „Bon Iver, Bon Iver” i  lato „22, A Million”, aż po jesień z „i,i”.

„To najbardziej dojrzała i kompletna płyta. Idąc przez życie, kiedy słońce zaczyna zachodzić, zaczynasz zyskiwać nową perspektywę. Stajesz się bardziej szczery w swoje pracy” – powiedział Justin. Do współpracy Vernon podczas nagrywania płyty zaprosił m.in. Jamesa Blake’a oraz bardzo utalentowanego Mosesa Sumney. Justin na płycie śpiewa o równowadze między jednostką a społecznością, o inspiracji i tworzeniu.

Rick Ross – „Port of Miami 2”

Po premierze singla „Big Time” wszystko stało się jasne. Mieszkający na Florydzie raper powraca z 10 albumem w swojej karierze. Krążek od razu przypomina nam o sukcesie jego pierwszej płyty, która zadebiutowała na 1 miejscu Billboard 200, a nosiła tytuł „Port Of Miami”. 

„Port Of Miami rozpoczęło moją podróż, powrót do początku to najlepsza rzecz, którą teraz mogę zrobić. Dla tych, którzy są ze mną od 1 dnia i tych, którzy są ze mną od niedawna - ten album jest dla Was. 10 album studyjny. Ruszcie ze mną w podróż. Już czas” – powiedział raper.