Przedświąteczny czas obfituje w prezenty dla kinomanów. Niemal codziennie informujemy o castingowych ogłoszeniach i datach premier nadchodzących produkcji, a wytwórnie prześcigają się w wypuszczaniu zwiastunów. Powody do radości mają fani horrorów, którzy już niedługo wybiorą się do kina na „Megan” / „M3GAN”. Wszyscy z zapartym tchem czekamy na „Barbie” od Grety Gerwig. Przed weekendem dostaliśmy długo wyczekiwany teaser filmu z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem. W polskiej wersji językowej usłyszeliśmy głos Krystyny Czubówny, przez co jeszcze bardziej niecierpliwie odliczamy czas do lipca.

Bogatą ofertą kuszą serwisy streamingowe. Netflix wzbogacił zawartość zakładki „filmy świąteczne” o polski tytuł „Jeszcze przed Świętami”. Z kolei HBO ogłosiło trzeci sezon „Białego lotosu”. Nowości zapowiadają też jedni z najbardziej uznanych twórców w Hollywood. Wes Anderson znów zaprosił na plan Tildę Swinton i Adriena Brody'ego, aby wspólnie nagrać „poetycką medytacją nad sensem życia”. Na afisz niebawem wejdzie również „Oppenheimer” Christophera Nolana, który właśnie otrzymał pełnoprawny trailer i plakaty. Co wiemy o nowym filmie Brytyjczyka? 

„Oppenheimer” z Emily Blunt i Cillianem Murphym na pierwszym zwiastunie. Nowy film Christophera Nolana opowiada o stworzeniu bomby atomowej

„Oppenheimer” reklamowany jest jako epicki thriller, przybliżający widzom „życie i dorobek enigmatycznego człowieka, który musi zaryzykować zniszczenie świata, aby go ocalić”. Wspomnianym człowiekiem jest oczywiście amerykański fizyk Robert Oppenheimer. Historię profesora nazywanego dziś ojcem bomby atomowej spisali Kai Bird i Martin J. Sherwin. Następnie nagrodzone Pulitzerem dzieło „Amerykański Prometeusz Triumf i tragedia Roberta Oppenheimera” wpadło w ręce Christophera Nolana, który postanowił przenieść je na ekrany. Tym samym reżyser uwielbianej „Incepcji” i przyjętego z nieco mniejszym ekscytacją „Teneta” napisał scenariusz i stanął za kamerą kolejnego filmu mającego szansę stać się kasowym i artystycznym sukcesem. 

Podobnie jak w literackim pierwowzorze filmowiec zarysował na taśmie realia pierwszej połowy XX wieku, kiedy II wojna świata zbiegła się w czasie z szybkim rozwojem fizyki teoretycznej. Publiczność przyjrzy się postępom w naukowym odkryciach i wewnętrznym rozterkom współczesnego Prometeusza. W rolę genialnego i skomplikowanego naukowca wcielił się Cillian Murphy. Zobaczcie, jak gwiazdor „Peaky Blinders” prezentuje się w pierwszym zwiastunie filmu:

Na planie Cillianowi partnerowali między innym Emily Blunt, Matt Demon i Robert Doney Jr.. A to dopiero początek listy! Emily zagrała żonę naukowca, biolożkę i botaniczkę Katherine „Kitty” Oppenheimer. Matt Damon dostał rolę generała Lesliego Grovesa Jr. odpowiedzialnego za słynny Projekt Manhattan. Robert Downey Jr. to z kolei założyciel Komisji Energii Atomowej Stanów Zjednoczonych.

Kenneth Branagh po raz trzeci jako Herkules Poirot w ekranizacji powieści Agathy Christie. Do obsady „A Haunting in Venice” dołączyli Jamie Dornan, Tina Fey i Michelle Yeoh >>

Florence Pugh wcieliła się w psychiatrkę Jean Tatlock. W obsadzie znaleźli się także Benny Safdie, Michael Angarano, Josh Harnett, Rami Malek, Dane DeHann i ośmiokrotnie nominowany do Oscara Kenneth Brangh. Uwagę zwracają też kwestie techniczne. Nowy film Nolana jako pierwszy w historii częściowo nakręcono na czarno-białej taśmie IMAX. Premiera zapowiedziana jest na lipiec 2023 roku.