"W tych czasach bezprecedensowych wyzwań i zmian w naszej branży, jesteśmy przekonani, że ważne jest, aby docenić nominowanych reprezentujących najlepszą kreatywność mody. Z niecierpliwością czekamy na powrót do osobistego święta ku czci amerykańskiego przemysłu modowego w 2021 roku" mówił w sierpniu Tom Ford, prezes CFDA, kiedy ogłaszał listę nominowanych projektantów i marek. W tym roku z powodu trwającej wciąż pandemii nie odbyła się słynna gala, ale jak podkreślił Steven Kolb, prezes i dyrektor generalny CFDA, zamiast osobistego wydarzenia - tym razem priorytetowo będą traktowane nowe i istniejące już programy, które mają wesprzeć projektantów podczas globalnej pandemii (na przykład w formie stypendiów następnej generacji i wprowadzeniu równości rasowej w branży).

Zwycięzcy zostali ogłoszeni na stronie CFDA.com oraz na kanałach social media stowarzyszenia wraz ze startem oficjalnego harmonogramu New York Fashion Week. Wśród nominowanych znaleźli się The Row, Tom Ford, Daniel Lee/Bottega Veneta, Gabriela Hearst, Marc Jacobs, Kim Jones/Dior, Dries Van Noten czy Staud. Jak podkreślają organizatorzy, zwycięzcy czterech amerykańskich kategorii, to jest Christopher John Rogers, Telfar Clemens, Kerby Jean-Raymond i Gabriela Hearst, zdobyli właśnie swoje pierwsze statuetki CFDA Fashion Awards. Hearst to też jedyna nagrodzona kobieta w tegorocznym plebiscycie i pierwsza od 2015 roku, która zdobyła nagrodę w kategorii womenswear. 

Poniżej możecie poznać zwycięzców konkursu Council of Fashion Designers of America Fashion Awards 2020 (pogrubione nazwiska projektantów i nazwy marek) oraz przypomnieć swoje pełne nominacje.

AMERICAN WOMENSWEAR DESIGNER OF THE YEAR:

Ashley Olsen & Mary-Kate Olsen - The Row,

Brandon Maxwell,

Gabriela Hearst,

Marc Jacobs,

Tom Ford.

AMERICAN MENSWEAR DESIGNER OF THE YEAR:

Emily Adams Bode - Bode,

Kerby Jean-Raymond - Pyer Moss,

Todd Snyder,

Thom Browne,

Tom Ford.

AMERICAN ACCESSORIES DESIGNER OF THE YEAR:

Ashley Olsen & Mary-Kate Olsen - The Row,

Gabriela Hearst,

Stuart Vevers - Coach,

Jennifer Fisher - Jennifer Fisher Jewelry,

Telfar Clemens - Telfar.

AMERICAN EMERGING DESIGNER OF THE YEAR:

Christopher John Rogers,

Kenneth Nicholson,

Peter Do,

Reese Cooper,

Sarah Staudinger & George Augusto - Staud.

GLOBAL WOMEN’S DESIGNER OF THE YEAR:

Daniel Lee - Bottega Veneta,

Dries Van Noten,

Miuccia Prada - Prada,

Pierpaolo Piccioli - Valentino,

Rick Owens.

GLOBAL MEN’S DESIGNER OF THE YEAR:

Craig Green,

Dries Van Noten,

Jonathan Anderson - Loewe,

Kim Jones - Dior,

Virgil Abloh - Louis Vuitton.