Jorge Luis Borges – „Alef” (wyd. PIW)

Drugi koronny zbiór skondensowanych, ale jakże pojemnych i zapładniających wyobraźnię opowiadań Borgesa. Dzięki nim zdobył miejsce w panteonie największych i najbardziej inspirujących pisarzy ubiegłego stulecia. „Fikcje” i „Alef” gromadzą wszystkie najistotniejsze Borgesowskie wątki i motywy, które gdzie indziej ulegają rozwinięciu czy przekształceniu, w myśl tezy, że liczba fabuł jest nieskończona. „Alef” już od pierwszej strony totalnie wciąga w niesłychane pomysły autora, który doprowadził sztukę krótkiej formy na wyżyny. 

David Foster Wallace, „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” (wyd. W.A.B.)

Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi to zbiór nietypowych historii przesyconych ironicznym humorem, groteskowymi postaciami. Bohaterowie to Amerykanie przełomu XX i XXI wieku – egocentryczni, emocjonalnie płytcy i zagubieni, zapatrzeni w media, rozbudzeni seksualnie, ale niezdolni do zbudowania trwałej i zdrowej relacji. Wallace, który sam cierpiał przez 20 lat na depresję, ośmiesza też w swych opowiadaniach współczesną kulturę terapeutyczną, tendencję do ciągłego psychologizowania i doszukiwania się traum z dzieciństwa. Pisarz zaskakuje nie tylko treścią, ale też postmodernistyczną formą – ekscentrycznym sposobem opisu, jednostronnymi dialogami i użyciem przypisów jako środka literackiego. Każda historia wciąga w dziwaczny świat skrzywień – na pierwszy rzut oka absurdalnych i surrealistycznych, a przecież powszechnie występujących.

Wallace’a czyta się z zapartym tchem… Czytelnik czuje się wyzywany i zabawiany, i w pewnym sensie intelektualnie gwałcony, ale wie, że to mu się podoba, że Wallace jest genialny…

Alan Moore – „Promethea. Księga 3” (wyd. Egmont)

Trzeci i ostatni tom cyklu o Promethei, obrończyni ludzkości, której postać wymyślił mistrz komiksu Alan Moore. Cały cykl o tej bohaterce to prawdziwy mus nie tylko dla fana komiksów, ale także dla tych, którzy wciąż nie wierzą, że to medium od dawna dostarcza ambitne historie. Pomysłowość, literackość, wizjonerstwo i szeroka wiedza Moore’a czynią z „Promethei” unikalne doświadczenie czytelnicze.

Michael Chabon, „Telegraph Avenue” (wyd. W.A.B.)

Książka najwspanialszego współczesnego stylisty prozy, obwołana w Stanach Zjednoczonych „wielką amerykańską powieścią” na nasze czasy.

Akcja toczy się w Oakland w Kalifornii, gdzie nierozerwalnie splatają się losy dwóch rodzin. Afroamerykanin Archy prowadzi sklep z płytami wraz z przyjacielem, Żydem Natem. Los biznesu zawisa na włosku, kiedy okazuje się, że w okolicy ma powstać duży konkurencyjny sklep. Na domiar złego żony Archy’ego i Nata, które jako położne również pracują w jednym szpitalu, w wyniku awantury na tle rasistowskim stają przed perspektywą utraty pracy. W spirali dalszych, tragikomicznych zdarzeń istotną rolę odegrają m.in. dawno niewidziany biologiczny ojciec Archy’ego, były aktor usiłujący wyrwać się ze szponów nałogu, nastoletni Titus, który okazuje się nieślubnym dzieckiem Archy’ego i wzbudza gorące uczucia w synu Nate’a, oraz młody czarnoskóry kandydat do senatu, Barack Obama. Wszystkie kłopoty bohaterów bledną w obliczu nagłej śmierci pewnego muzyka jazzowego, który był dla Archy’ego jak ojciec…

Michael Chabon w niepowtarzalnym stylu opisuje wir codziennego życia przesiąkniętego popkulturą, nawiązując do rozmaitych filmów, muzyki i sportu, tworząc z tej mieszanki barwne tło dla błyskotliwej, mądrej, słodko-gorzkiej opowieści o kaprysach losu.

Max Cegielski, „Prince Polonia” (wyd. Marginesy)

Lata osiemdziesiąte, ostatnia dekada PRL-u. Muzyk Radek i jego przyjaciel Janek to szczecińskie młode wilki. Marzą o lepszym życiu. Magda, ich licealna miłość, wyjeżdża z ojcem na placówkę do Indii. Chłopaki także ruszają w świat. Zaczynają od drobnego przemytu z NRD. Przez Budapeszt trafiają do Stambułu i dalej – do Singapuru. Szmuglują magnetowidy, a potem złoto. Na ich drodze stają przeszłość oraz ambitny jak oni radca ambasady.

Sensacyjna fabuła kryje autentyczną opowieść o zapomnianych początkach polskiej transformacji; o fachowcach działających zarówno w szarej strefie, jak i w polskiej dyplomacji w Azji.

Prince Polonia to gra z kulturą niską i wysoką. Moralne rozterki bohaterów są tu równie ważne jak piosenki zespołu Banda i Wanda czy kolczyki Anny Jurksztowicz. Bo czy filmy oglądane na wideo oraz dekolt Sabriny, gwiazdy italo disco, nie przyczyniły się do upadku komunizmu na równi ze skokiem Wałęsy przez płot?

Magda Działoszyńska-Kossow, „San Francisco. Dziki brzeg wolności” (wyd. Czarne)

Zbudowane w połowie XIX wieku dzięki gorączce złota, San Francisco od początku przyciągało ludzi poszukujących wolności, bogactwa, możliwości zaczęcia od nowa. To miasto marzeń, kontrkultury, ruchu LGBT, muzyki, sztuki i wina. Mekka artystów i niebieskich ptaków. Dom Janis Joplin i Grateful Dead. Intelektualne zaplecze Doliny Krzemowej, centrum start-upów i najnowszych technologii.

Magda Działoszyńska-Kossow zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni: pisze o barwnej historii i bogatym pejzażu kulturowym, który towarzyszył powstaniu i rozwojowi miasta przez ponad sto pięćdziesiąt lat. Mówi o artystach, wizjonerach i milionerach, ale też o epidemii HIV/AIDS, narkomanii i tysiącach bezdomnych.

W San Francisco jak w soczewce skupiają się problemy współczesnej Ameryki, kraju ostrych kontrastów i pogłębiających się różnic ekonomicznych. Tutaj właśnie amerykański sen często kończy się gwałtownym przebudzeniem i okazuje się, jak wysoką trzeba za niego zapłacić cenę.

„Solidarność. Sierpień 1980” (wyd. Bosz)

Wyjątkowy album wydany z okazji 40. rocznicy pamiętnego Sierpnia ’80 poświęcony strajkom na Wybrzeżu, które trwale zapisały się w historii, dając początek wolnej Polsce. Ten przełomowy czas wspominają czynni uczestnicy tych wydarzeń, m.in. Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak czy Henryka Krzywonos-Strycharska. Teksty bohaterów Solidarności uzupełnione zostały starannie wyselekcjonowanymi fotografiami Stanisława Składanowskiego, które w pełni oddają atmosferę tamtego okresu.

Katarzyna Boni – Auroville. Miasto z marzeń” (wyd. Agora)

Miejsce akcji (dosłownie): Auroville. Miasto w Indiach w stanie Tamilnadu, 145 kilometrów na południe od Chennai, 10 kilometrów na północ od dawnej francuskiej kolonii Pondicherry, 5 kilometrów na zachód od Zatoki Bengalskiej.

Miejsce akcji (dosłownie i metaforycznie): Miasto, w którym można się zgubić, bo nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Las, który kiedyś był czerwoną pustynią, a wcześniej lasem. Jałowa ziemia, na której Tamilowie – zubożałe duchy dawnej świetności królestw południa – opowiadają sobie legendę o przybyszach z zachodu przynoszących dobrobyt. Miasto ukryte w dżungli, w którym przybysze z zachodu trochę tęsknią za pustką i trochę obawiają się przyszłości. Niewielki płaskowyż, z którego do niedawna widać było morze, a który stał się miejscem eksperymentu. Eksperymentu i na rzeczywistości i na marzeniach.

Miejsce akcji (metaforycznie): poszukaj w sobie.

Czas akcji: Trochę ponad 50 lat. Cała wieczność. Jedno życie.

Bohaterowie dramatu:
Matka.
Dziecko.
Rzesze poszukujących (niektórzy coś znajdują, inni nie).
Zrealizowana utopia.
Ego.
Iluzja.
Marzenia.
Rzeczywistość.
Ty.

Scott Ellsworth – „Ponad światem. Wspinaczka, obłęd i zabójczy wyścig o himalajskie szczyty” (wyd. Burda)

To był wyścig na dach świata.

Gdy w latach 30. XX wieku narastało napięcie pomiędzy największymi potęgami Europy, w Himalajach szalała już inna walka. Zespoły wspinaczy z Wielkiej Brytanii, nazistowskich Niemiec i Stanów Zjednoczonych rywalizowały ze sobą w wyścigu o najwyższe szczyty świata, w tym Mount Everest i K2. W odróżnieniu od dzisiejszych wspinaczy mieli niewiele zdjęć i map czy sprawnej aparatury tlenowej, a w góry szli w skórzanych butach i bawełnianych parkach. O dziwo, na przekór wszystkiemu wkrótce dotarli dalej i wyżej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. A gdy tak się stało, ich wyczyny przyciągnęły uwagę świata.

Książka "Ponad światem", opisująca wydarzenia rozgrywające się w Londynie, Nowym Jorku, Niemczech, Indiach, Chinach i Tybecie, nie stanowi jedynie relacji z dokonań wspinaczy i historii ich życia, ale jest świadectwem pasji i ambicji, odwagi i szaleństwa, tradycji i innowacji,tragedii i triumfu.

Dough Mahnke, Peter J. Tomasi – Batman Detective Comics: Mitologia (wyd. Egmont)

Pierwszy tom „Detective Comics” w ramach linii wydawniczej Uniwersum DC. Stery serii przejmuje scenarzysta Peter J. Tomasi („Adventures Of The Super Sons”, „Superman”), a towarzyszy mu w tym rysownik Doug Mahnke („Liga Sprawiedliwości”). Tajemniczy przeciwnik, który zdaje się wiedzieć wszystko o przeszłości Batmana, uderza w najczulsze punkty obrońcy Gotham. Zaczyna się od dziwnej zbrodni – ofiary wyglądają dokładnie tak jak Thomas i Martha Wayne’owie (kobieta ma sznur pereł, a mężczyzna bilet do kina). To bez wątpienia wiadomość dla Bruce’a Wayne’a. Ale od kogo? Tymczasem Alfred Pennyworth oraz Leslie Thompkins zostają zaatakowani przez tajemniczego potwora. Czy przerażający stwór napadający na sojuszników Mrocznego Rycerza jest powiązany z wcześniejszą zbrodnią? Bruce wyrusza na ratunek ludziom, którym zawdzięcza swoją przemianę w Batmana. Musi zdążyć przed nieznanym mordercą. Możliwe, że był on częścią życia Wayne'a od samego początku kariery Mrocznego Rycerza.

Erika Engelhaupt – „Co za ohyda! Po mrocznej stronie nauki” (wyd. Burda)

Przegląd obrzydliwych, odpychających i absurdalnych aspektów działania naszych ciał, Ziemi i wszechświata.

Poznaj najbardziej mordercze ssaki na ziemi, biologa, który dał się ukąsić wszelkim możliwym owadom, roztocze żyjące na naszych twarzach, najbardziej niechlujnych kochanków w królestwie zwierząt i wiele innych kuriozów. Poznaj opinie najwybitniejszych badaczy w poszczególnych dziedzinach i znajdź odpowiedzi na pytania, których nikt nie ma odwagi zadać. Uznana dziennikarka naukowa, autorka bloga Gory Details, zuchwale, z polotem i dużą dozą czarnego humoru mierzy się z tym, co obrzydliwe i chorobliwe, oraz z pozornie absurdalnymi odkryciami.

ZOBACZ: Książki na lipiec 2020: co warto przeczytać? [PRZEGLĄD ELLE MAN]

CZYTAJ: 7 książek Jerzego Pilcha, które musisz znać. „Pod mocnym aniołem” to jego niejedyna wybitna powieść

ELLE MAN POLECA: Najlepsze książki XXI wieku. „2666”, „Droga”, „Łaskawe” i inne [RANKING ELLE MAN]