I chociaż pandemia dobiegła końca, wiele kobiet nie chce rezygnować z komfortu, który odkryło. Już dawno niemodne push-upy pozostały w czeluściach szafy, a i nawet delikatne, koronkowe biustonosze przestały cieszyć się ostatnio popularnością.

Chodzenie bez biustonosza stało się nie tylko wygodne, ale i wyzwalające. Chociaż niektórzy nadal mają wątpliwości: czy rezygnacja ze stanika nie wpływa na kształt piersi? Czy nie narażamy się na utratę jędrności biustu?

Moda na chodzenie bez biustonosza

Ostatnimi laty moda na chodzenie bez biustonosza jest nie do przeoczenia. Jedną z gwiazd, która zdeklarowała, że porzuca stanik na zawsze jest Gillian Anderson: „Po prostu nie mogę. Przepraszam, ale nie. Nie obchodzi mnie, czy mój biust kiedyś sięgnie pępka, nie mam zamiaru już nigdy zakładać biustonoszy. Są piekielnie niewygodne”.

Wypowiedź aktorki obiła się szerokim echem w mediach. Gwiazda "The Crown" i "Sex Education" udowodniła, że chodzenie bez biustonosza jest dla każdej z nas – wiek, kształt czy rozmiar piersi nie powinny mieć znaczenia. Nie tylko posiadaczkom młodych i jędrnych biustów „wypada” chodzić bez stanika.

Wiele kobiet jednak nie zdecyduje się całkowicie porzucić biustonoszy w obawie przed utratą jędrności. Panuje przekonanie, że nienoszenie stanika negatywnie wpłynie na zmianę kształtu piersi. Jednak, co ciekawe, według badań przeprowadzonych przez prof. Rouillona nienoszenie biustonosza sprawia, że piersi... mogą się podnieść o 7 milimetrów. Eksperyment został przeprowadzony na grupie 330 kobiet. Okazało się, że rezygnacja ze stanika wpłynęła na wzmocnienie naturalnych mechanizmów podtrzymujących biust.

Czy powinno się chodzić bez stanika?

Czy wypada chodzić bez stanika? Nie odpowiemy na to pytanie za ciebie. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z czym czujesz się dobrze – niektóre z nas lubią nosić stanik i nie wyobrażają sobie z niego rezygnować, dla innych biustonosze są zupełnie zbędne. Najważniejsze jednak jest to, aby pozwolić sobie na świadomy wybór.

Podczas amerykańskich protestów w latach 60. XX wieku palono staniki i nazywano je narzędziami tortur. Do dziś feministki zwracają uwagę na to, że biustonosze bywają wykorzystywane jest instrumenty opresji – kobiety, które nie noszą stanika, są zawstydzane, a ich ciało seksualizowane.

Rozumiemy więc, jeśli boisz się chodzić bez biustonosza, bo obawiasz się nieprzyjemnych spojrzeń. Pamiętaj jednak, że nie musisz spełniać niczyich estetycznych wymagań – to, co tobie się podoba, i to w czym czujesz się komfortowo, powinno być najważniejsze. 

Co się dzieje, gdy nie nosisz stanika? Mity

Chodzenie bez biustonosza a rak piersi

Niektórzy wierzą w to, że noszenie biustonosza ma wpływ na rozwój nowotworu piersi. Jak można się spodziewać, jest to niepoparty żadnymi logicznymi argumentami mit. Specjaliści są zgodni – na ryzyko pojawienia się raka piersi nie ma wpływu to, czy nosisz stanik, czy z niego rezygnujesz. Jeśli zależy ci na swoim zdrowiu, regularnie wykonuj USG piersi – warto zwrócić uwagę także na to, jak właściwie wykonywać samobadanie.

Zmiana kształtu piersi przez chodzenie bez biustonosza

Mnóstwo osób wierzy w to, że kobiety, które nie noszą stanika, będą miały obwisłe piersi. Nic bardziej mylnego. Wraz z wiekiem skóra traci na elastyczności, a biust (ze względu na grawitację) opada. Jeśli piersi są większe, a tym samym cięższe, nawet najlepszy biustonosz nie sprawi, aby pozostały jędrne i sterczące wraz z upływem lat. Pamiętaj, że za wygląd naszych piersi odpowiadają przede wszystkim geny.

Chodzenie bez biustonosza – rady

Chociaż chodzenie bez biustonosza nie wpływa na zdrowie, są sytuacje i okoliczności, podczas których warto po stanik sięgnąć.

Chodzenie bez biustonosza a uprawianie sportu

Posiadaczki większego biustu doskonale wiedzą, że uprawianie sportu bez stanika może nie tylko być kłopotliwe, co po prostu bolesne. Ale nawet kobietom, które maja mniejsze piersi, może być niewygodnie wykonywać dynamiczne ćwiczenia – dlatego, dobrze sięgnąć po stanik sportowy. Dzięki niemu więzadła Coopera, które podtrzymują tkankę tłuszczową i gruczołową piersi, nie ulegną rozciągnięciu – mogłoby do tego dojść podczas intensywnych i regularnych ćwiczeń bez stanika.

Odpowiednio dobrany biustonosz

 Niewygodnie ci w staniku? Fiszbiny sprawiają ból? Może się okazać, ze wszystko jest winą nieodpowiednio dobranego biustonosza. Wiele kobiet nosi staniki w złym (najczęściej za małym) rozmiarze, co może skutkować wyjątkowo negatywnymi konsekwencjami. Nie mówimy tylko o braku komfortu, ale i dolegliwościach bólowych, garbieniu się, odparzeniach. Wybierz się do brafitterki, a może się okazać, że biustonosze także potrafią być wygodne.

Jak nosić bluzki bez stanika?

Chociaż wiele się zmienia i chodzenie bez biustonosza jest coraz bardziej akceptowalne, wciąż może budzić konsternacje. Dlatego, część z nas wybiera bluzki, w których brak stanika nie jest tak rzucający się w oczy.

Jak ubierać się bez stanika?

  • Bluzy, oversize'owe swetry, luźne golfy – może się okazać, ze nikt nawet nie zauważy, że nie masz na sobie stanika. Polecamy na pierwsze próby.
  • Topy – obcisłe topy na ramiączkach i hiszpanki będą wyglądać świetnie bez biustonosza. Jeśli masz tatuaż na przedramieniu, brak stanika jeszcze bardziej go wyeksponuje.
  • Koszule – wyglądają naprawdę cool. Zwróć uwagę jednak, czy nie są prześwitujące – możesz nie czuć się komfortowo w transparentnej koszuli bez stanika.

Właściwie, bez biustonosza możesz nosić wszystko, w czym czujesz się dobrze. Pozwól sobie na eksperymenty i podejmij kilka prób – odkryjesz, które elementy twojej garderoby wyglądają najlepiej.

Chodzenie bez biustonosza do pracy

Nie masz problemu z chodzeniem bez stanika na co dzień, ale do pracy wolisz włożyć biustonosz? Nie ma w tym nic złego, ale pamiętaj, że nie musisz tego robić. Weź pod uwagę to, w czym czujesz się komfortowo, jaka w twojej pracy panuje atmosfera i jaki dress code obowiązuje. Jeśli obawiasz się, że dekolt za bardzo rzuca się w oczy, wybierz delikatny makijaż i skromniejsze dodatki. 

Chodzenie bez stanika, gdy ma się duży biust

Kobiety, których piersi są obfitsze, mogą mieć trudności z rezygnacją ze stanika – nie tylko ze względu na to, że potrzebują większego wsparcia. Te same bluzki, które na mniejszych biustach wyglądają niewinnie, u kobiet z większym biustem mogą sprawiać wrażenie wyzywających. Dlatego też to właśnie posiadaczki piersi większych niż rozmiar D częściej narażone są na bodyshaming. Pamiętaj jednak – nie musisz zakładać golfów, aby wyglądać profesjonalnie. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że zrobisz dobre wrażenie, zdecyduj się na lekki makijaż, delikatne upięcie i eleganckie koszule.

Chodzenie bez biustonosza w czasie laktacji

Wyjątkowym czasem, podczas którego zachęcamy do noszenia biustonosza, jest czas laktacji. Świeżo upieczone mamy, które karmią piersią, prawdopodobnie odczują ulgę, gdy włożą stanik. Zwłaszcza, jeśli będzie dobrze dobrany.

Dlaczego należy nosić stanik w czasie laktacji?

  • Piersi po ciąży zwykle są większe i znacznie cięższe. Dobrze wyprofilowany stanik pomoże w przyzwyczajeniu się do nowego rozmiaru i zapobiegnie bólom kręgosłupa.
  • Do biustonoszy można włożyć wkładki laktacyjne, dzięki którym ulewający się pokarm nie pobrudzi ubrań.
  • Uniesione w biustonoszu piersi są mniej narażone na wystąpienie zapalenia. Obrzęki i nawały pokarmu także mogą występować rzadziej, jeśli zdecydujemy się nosić dobrze dobrane biustonosze.
  • Jeśli obawiasz się, że noszenie stanika podczas laktacji nie będzie wygodne, zdecyduj się na biustonosze rozpinane z przodu lub specjalne biustonosze do karmienia – wybierz najbardziej komfortowe dla ciebie rozwiązanie. Nie zmuszaj się jednak do noszenia niewygodnych biustonoszy ze względów estetycznych – twoje piersi po ciąży naturalnie zmienią swój kształt.