Brazylia to miejsce bardzo bogate kulturowo. Wiele symboli wiąże się z krajem Ameryki Południowej. Od wspaniałego karnawału w Rio de Janeiro, przez amazońską dżunglę, rewelacyjnych piłkarzy, aż do piaszczystych plaż wybrzeża Atlantyckiego i różnorodności gatunkowej zwierząt. Można pisać bez przerwy o tym barwnym i pięknym krajobrazowo miejscu. Jednym z czym między innymi kojarzy się Brazylia jest napój alkoholowy, a dokładniej cachaca.

Czym dokładnie jest cachaca?

Cachaca to najbardziej popularny alkohol w Brazylii. Często nazywany brazylijskim rumem, jednak Brazylijczycy nie lubią tego określenia. Jego początki sięgają połowy XVI wieku. Ma on ciekawą historię. Jak wiele innych alkoholi w różnych państwach starano się go zdelegalizować, gdy zdążył zaistnieć, natomiast zadowolony z produktu “rynek” pozwolił jedynie na nałożenie podatku na brazylijską wódkę.

Dzisiaj cachacy wytwarza się około 1,3 miliarda litrów rocznie z czego tylko 1 procent jest eksportowany.  Może być produkowana tylko i wyłącznie w Brazylii, więc ciężko jest ją kupić w zwykłym polskim supermarkecie.

  • Alkohol ten wytwarzany jest z fermentowanego soku trzcinowego, którego stężenie waha się od 38 do nawet 48 procent.
  • Podczas produkcji dodaje się cukier, natomiast w ilości nieprzekraczającej 6 gramów na litr napoju.
  • Zmiażdżona trzcina poddawana jest procesowi fermentacji przez około 24 godziny.
  • Następnie jest destylowana.
  • Po tym procesie trunek może być już butelkowany i sprzedawany. Zwykle też tak się dzieje, natomiast lepszej jakości cachaca leżakuje i dojrzewa przynajmniej rok w drewnianych kadziach. Te zwykle wykonane są z egzotycznego drewna migdałowca, fernambuku, czy jatoby.

Leżakowanie cachacy

Dzięki leżakowaniu po mniej więcej roku wysokoprocentowy płyn nabiera złocistego koloru i niesamowitego aromatu. Cachaca w smaku przypomina rum lub tequlile, choć ma mocniejsze nuty owocowe. Jest bardziej wytrawna i cierpka niż wcześniej wymienione alkohole. Te detale decydują o tym, że brazylijski napój alkoholowy jest wyjątkowy i ciężko go zastąpić innym.

Cena cachacy

W Polsce cachaca nie jest wyjątkowo popularnym alkoholem, natomiast można ją nabyć w dobrze zaopatrzonych sklepach monopolowych lub w części restauracji. Renomowane bary również w swojej ofercie będą zawierały alkoholowy symbol Brazylii. Większy problem pojawia się w momencie, gdy zaczynamy szukać cachacy w supermarkecie.

Ceny w Polsce za butelkę o pojemności 0,7 litra wahają się między 60 złotych, a 90 złotych. Ceny w lokalach będą różniły się w zależności od standardu danej knajpy.  Jeżeli chodzi o Brazylię to ciężko znaleźć lokal, który nie posiadałby w swoim menu alkoholu z trzciny cukrowej. Tam też można liczyć na wybór kilku producentów cachacy. Podobnie jak większość alkoholi ceny będą warunkowane przez jakość i rodzaj danego egzemplarza. Im dłużej leżakująca edycja tym cena będzie wzrastać.

Jak pić cachace?

Co kraj to obyczaj i mówimy tutaj o wszelkich aspektach życia społecznego. Obserwując różne kultury dostrzega się wiele różnic. W zachowaniu, w ubiorze, w mowie, w obrzędach, w spożywaniu posiłków, w zakładaniu rodziny.. Wymieniać można bez końca. Niektóre nas zaskakują, inne inspirują. Tak samo jest ze spożywaniem alkoholu. W Brazylii picie cachacy ma charakter rytualny. Ich narodową wódkę w najprostszej postaci pije się w małych kieliszkach. Pierwszy kieliszek się wylewa w geście podarunku dla nieobecnych. Każdym następny można się już delektować.

Narodowy drink Brazylijczyków  – caipirinha (sposób przygotowania)

Na pewno najczęściej spożywany drink w Brazylii to caipirinha, którego głównym składnikiem jest oczywiście cachaca. Jest on bardzo znany nie tylko w Ameryce Południowej, ale i w koktajl barach na całym świecie śmiało można go zamówić. Idealny na letnie dni, orzeźwiający, smaczny i bardzo prosty w przyrządzeniu. Bardzo często w polskich pubach i barach cachaca jest używana tylko i wyłącznie do wykonywania tego klasyka. Składniki jakich potrzeba do zrobienia caipirinhi to:

  • limonka,
  • cukier trzcinowy,
  • cachaca,
  • lód.

Limonkę należy pokroić w tak zwane „łódeczki”. Cztery takie cząstki wrzucamy do szklanki typu „old fashioned”. Kolejnym krokiem będzie dodanie półtorej łyżeczki cukru trzcinowego. Następnie należy ugnieść zawartość szkła. Należy to zrobić tak, aby jedynie wycisnąć sok z limonki i uwolnić aromat z jej skórki natomiast niezbyt mocno, ponieważ drink stanie się gorzki. Jeżeli chodzi o ilość limonki i cukru to można ją zmieniać w zależności od indywidualnych preferencji. Następnie trzeba dolać 50 ml cachacy, wszystko wypełnić kruszonym lodem i starannie wymieszać. Na koniec dodaj raz jeszcze kruszony lód, tak aby utworzył on „kopiec kreta”. W związku z tym, że szkło do Caipirnhi jest krótkie, lepiej w drinku  wygląda krótka słomka.  Dekorację wykonaj z cząstki limonki i wszystko okraś cukrem trzcinowym.

Praktycznie każdy drink należący do grona klasycznych posiada swoje odmiany, w tym również koktajl na bazie cachacy swojej odmiany się doczekał. Można stwierdzić, że to trochę spolszczona wersja, ponieważ wykonuje się ją na bazie wódki. Nazwa tego równie smacznego koktajlu to Caipiroska. Istnieją również odmiany związane z użyciem różnych owoców. Jednym z przykładów będą truskawki, które wzbogacą smak i wygląd zewnętrzny Caipirinhi. W zależności od tego jaki jest nasz ulubiony owoc można próbować udoskonalać brazylijski przysmak.

Przepisy na drinki z cachaca

Drinków z Cachacą poza wymienionym wyżej jest znacznie więcej. Tak jak w przypadku alkoholu arak ograniczeniem podczas przygotowania drinków może być tylko wyobraźnia. Poniżej przedstawiamy przepisy na drinki, które dobrze komponują się z nutami smakowymi cachacy.

Leśna świeżość

To propozycja na orzeźwiający drink dla fanów leśnych owoców. Idealnie pasuje do letniej pory roku. Po pierwsze umili swoim smakiem i wyglądem gorący wieczór, a po drugie w lato można go wykonać ze świeżych, niekoniecznie mrożonych owoców. Przygotowany na owocach z własnego ogródka daje podwójną satysfakcję. Smak i wygląd nie powinien jednak mylić, jest w nim spora dawka kilku alkoholu. Proszę delektować się powoli.

Składniki:

  • likier z czarnej porzeczki 30 ml,
  • białe wytrawne wino 60 ml,
  • cachaca 30 ml,
  • dwie wiśnie (mogą być mrożone),
  • kruszony lód,
  • dwie gałązki porzeczki,
  • dwie maliny,
  • gałązka mięty.

Sposób przygotowania:

Najlepiej do niskiego szkła dodać wiśnie, maliny i porzeczki z jednej gałązki. Następnie wszystkie owoce należy ugnieść w szkle. Kolejnym krokiem będzie dodanie kruszonego lodu i wlanie wszystkich płynnych składników. Wszystko razem trzeba dobrze wymieszać i kolejny raz wypełnić naczynie kruszonym lodem tak, aby delikatnie wychodził za rant szklanki. Na koniec drink dekorujemy gałązką porzeczki oraz miętą. Przed udekorowanie miętą wartą ją delikatnie uderzyć o rękę. Wtedy uwolni swój cały świeży zapach.

Brazylijska marakuja

To pyszny i egzotyczny drink na bazie cachacy. Ten koktajl również będzie orzeźwiający i wpisujący się w kanony drinków letnich, jednak ta propozycja jest nieco słodsza. Świetny do zrobienia wrażenia na znajomych czy rodzinie. Dlaczego? Ponieważ głównym składnikiem poza oczywiście narodowym alkoholem Brazylii jest marakuja. Jak wiadomo nie codziennie w polskich domach spotyka się ten egzotyczny owoc.

Składniki:

  • syrop cukrowy 25 ml,
  • likier marakujowy 25 ml,
  • sok z marakui 60 ml,
  • cachaca 60 ml,
  • kruszony lód,
  • jedna gałązka mięty,
  • jeden cały owoc marakui.

Sposób przygotowania:

Szklankę należy wypełnić kruszonym lodem. Miąższ z połowy marakui oraz resztę płynnych składników umieścić w shakerze i bardzo dobrze wstrząsnąć. Zawartość shakera przelać do szkła z kruszonym lodem i udekorować miętą oraz drugą połową owocu marakui. Smacznego!

Bąbelkowa cachaca

Drink, który można określić mianem wyjątkowego i nietypowego. Idealny na uczczenie jakiegoś sukcesu, bądź szczególnej okazji. Może przypaść do gustu kobietom. Aromatyczny słodko-kwaśny koktajl z zawartością bąbelków.

Składniki:

  • cachaca 60 ml,
  • prosecco 100 ml,
  • likier z czarnego bzu 30 ml,
  • sok z limonki 15 ml,
  • syrop cukrowy 15 ml,
  • pięć listków bazylii,
  • kostki lodu.

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki poza prosecco dodajemy do shakera z lodem. Następnie trzeba bardzo dokładnie i dosyć długo wstrząsać. Przelać zawartość przez drobne sitko do niskiego szkła i uzupełnić naczynie prosecco. Opcjonalnie przy szczególnych okazjach zamiast prosecco można użyć szampana.

Jak widać cachaca to nie tylko caipirinha, ale i wiele innych ciekawych smakowych możliwości. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko alkohol, ale dla niektórych w pewnym sensie narodowa tradycja i długa historia mieszkańców Brazylii. Za tym trunkiem kryje się znacznie więcej niż tylko coś do picia. Dobrze o tym wiedzieć, jadąc do tego pięknego kraju Ameryki Południowej.