Ile można schudnąć w miesiąc?

Szybkie odchudzanie to marzenie każdego, kto podjął się walki o szczupłą sylwetkę. Nie warto jednak przechodzić na żadne diety - cud, które mają pomóc zrzucić wiele kilogramów w krótkim czasie. 

Zazwyczaj są to diety eliminacyjne i niskokaloryczne. Pierwsze efekty zauważysz co prawda szybko, jednak jest to bardzo złudne. W pierwszej kolejności tracisz bowiem wodę (a to nawet 2-3 kilogramy), a następnie organizm zaczyna czerpać energię z mięśni.

Restrykcyjne, niedoborowe diety są więc ogromnym obciążeniem dla organizmu i stopniowo wyniszczają go. W dodatku efekt jest tylko chwilowy. 

Jak się odchudzać? Powoli i z głową! Warto wiedzieć, jakie tempo utraty wagi jest zdrowe. Ile więc można schudnąć w tydzień? Bezpieczny przedział to 0,5 - 1 kg. 

Chudnąc powoli, czyli odżywiając się zdrowo (jedząc pełnowartościowe posiłki, ale pilnując deficytu kalorycznego) i zwiększając poziom aktywności fizycznej, spalasz faktycznie tłuszcz, a nie wodę i mięśnie. 

Efekty odchudzania po miesiącu nie będą więc szalone - zrzucisz około 4-5 kilogramów, za to ryzyko efektu jo-jo znacznie maleje. 

Jak bezpiecznie schudnąć w miesiąc?

Odchudzanie w miesiąc da więc zauważalne efekty, a przy tym nie nadwyrężysz kondycji organizmu. 

Dieta odchudzająca na miesiąc powinna pokrywać twoje zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Powinna przy tym być ułożona z uwzględnieniem deficytu kalorycznego. Tylko dostarczając organizmowi to, czego potrzebuje, zapewnisz mu siłę do zdrowego i skutecznego spalania tłuszczu.

Jadłospis odchudzający na miesiąc powinien uwzględniać pełnowartościowe składniki, bogate w witaminy i minerały. Cenny jest również błonnik - wzmaga uczucie sytości, a przy tym przyspiesza oczyszczanie jelit ze złogów. 

Bezpieczna dieta odchudzająca, która pozwoli schudnąć kilka kilogramów w ciągu miesiąca, powinna uwzględniać przede wszystkim: 

  • owoce i warzywa;
  • pełnowartościowe kasze, ryże i makarony;
  • wodę niegazowaną - źródlaną;
  • herbaty ziołowe, które wspomagają oczyszczanie organizmu.

Jeśli chcesz schudnąć, zrezygnuj z cukru (w tym ze słodzonych napojów i słodyczy!), pij dużo wody (rekomendowana ilość to nawet 2 litry dziennie) i ruszaj się jak najwięcej. 

Na 2- 3 godziny przed snem zjedz lekkostrawną kolację. Do codziennej diety wprowadź również błonnik. Pierwsze efekty zauważysz już po kilku dniach. 

Skutki uboczne restrykcyjnej diety

Dlaczego nie warto stosować restrykcyjnych diet? Po pierwsze - jak już wspomniano, efekty są tylko chwilowe. Tracisz wodę i mięśnie, a nie tłuszcz! 

Po drugie - każda dieta eliminacyjna prowadzi do niedoborów w organizmie. Zamiast wymarzonej talii, zaraz po tym, jak tylko zaczniesz znów normalnie jeść, bardziej niż na pewno pojawi się efekt jojo. Utracone kilogramy wrócą - możliwe, że nawet z nawiązką. 

Oprócz tego restrykcyjna dieta to gwarantowane osłabienie i problemy z koncentracją. 

Tak, jak samochód musi być zasilany paliwem wysokiej jakości, a nie wodą, tak organizm również potrzebuje wartościowego źródła energii - czyli posiłków, które zaspokoją jego zapotrzebowanie. Nie ma paliwa - nie ma energii! 

Ile można schudnąć w 2 miesiące?

Tempo chudnięcia to kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników.  Średnie tempo spalania tłuszczu to wspomniane 0,5 - 1 kg tygodniowo, co daje nawet 4 kg miesięcznie. Można więc założyć, że w ciągu 2 miesięcy bezpiecznie pozbędziesz się nawet 8 kilogramów. 

Może to być jednak mniej albo więcej - w zależności od diety, stopnia aktywności fizycznej i wyjściowej wagi. 

Ile można schudnąć w 3 miesiące?

Analogicznie do powyższej sytuacji, w ciągu 3 miesięcy możesz schudnąć nawet 12 kilogramów. 

Pamiętaj jednak przy tym, że z każdym kolejnym tygodniem odchudzania efekty mogą przychodzić nieco wolniej. 

Wynika to przede wszystkim z tego, że organizm powoli "przyzwyczaja się" do deficytu kalorycznego i metabolizm znów zwalnia. 

Jeśli chcesz, możesz wspomóc się w odchudzaniu poprzez dobór do posiłków konkretnych przypraw i ziół, które w niewielkim stopniu wspomagają również metabolizm. Natomiast nie zapominaj o aktywności fizycznej. Jej rola w chudnięciu już nieoceniona. Pozwoli ci ona nie tylko na spadek wagi, ale również może przyczynić się do poprawy ogólnego zdrowia.

Pamiętaj również, że bardzo restrykcyjne diety mogą prowadzić do skrajnego wyczerpania organizmu, poważnych schorzeń, a nawet śmierci.