Porównujesz się do jego eks? Nie możesz przestać myśleć o ich wspólnej przeszłości? To mogą być pierwsze sygnały syndromu Rebeki
Nie możesz przestać myśleć o eks swojego partnera? Nieustannie się do niej porównujesz? A może sprawdzasz w tajemnicy jego telefon? To mogą być oznaki syndromu Rebeki. Sprawdź na czym polega i jak sobie z nim poradzić.

Spis treści:
- Skąd wzięła się nazwa syndromu Rebeki?
- Czym jest syndrom Rebeki?
- Zwykła ciekawość czy obsesyjna zazdrość? Jak objawia się syndrom Rebeki?
- Z czego może wynikać syndrom Rebeki?
- Jak radzić sobie z syndromem Rebeki?
Skąd wzięła się nazwa syndromu Rebeki?
Syndrom Rebeki po raz pierwszy został opisany przez brytyjskiego psychoanalityka dr Dariana Leadera w pierwszej połowie XX wieku. Do określenia zjawiska, Leadera zainspirowała powieść Daphne de Maurier o tytule „Rebeka” z 1938 roku.
„Rebeka” opowiada historię młodej, bezimiennej, kobiety, która wychodzi za mąż za bogatego wdowca. Gdy zamieszkują w jego rezydencji, panna młoda orientuje się jak bardzo, wciąż żywe jest wspomnienie jej poprzedniczki – tytułowej Rebeki. Była żona jest bowiem obecna nie tylko w przestrzeni ich domu, ale także w pamięci i anegdotach okolicznych mieszkańców. Młoda kobieta, słysząc jak bardzo charyzmatyczna i lubiana była jej poprzedniczka, zaczyna się do niej porównywać. Wraz z postępem fabuły, wpada ona w obsesję, która rzutuje na jej pewność siebie, komfort i relację ze światem. Zaczyna głęboko wierzyć, że nigdy jej nie dorówna.
Czym jest syndrom Rebeki?
Syndrom Rebeki jest kulturowym terminem, opisującym psychologiczne zjawisko zazdrości retrospektywnej, czyli takiej, która sięga przeszłości partnera. Osoby, które dotyka syndrom, wykazują obsesyjne pochłonięcie i niezdrową ciekawość przeszłymi relacjami swojej drugiej połówki. Lecz, największy problem leży w porównywaniu się do poprzednich partnerek i głęboka wiara, że nigdy się im nie dorówna. Kluczowym jest, że zjawisko to, nie objawia się wobec obecnych potencjalnych rywalek – odnosi się ściśle do przeszłości. Osoby dotknięte syndromem, idealizują byłą partnerkę i jej relację, nawet jeżeli nie mają ku temu podstaw. Syndrom Rebeki, choć może występować u obu płci, częściej rozpoznaje się u kobiet.
Zwykła ciekawość czy obsesyjna zazdrość? Jak objawia się syndrom Rebeki?
Syndrom Rebeki jest dość powszechny, a jego objawy mogą różnić się w zależności od typu relacji, osobowości czy doświadczeń danej osoby. Jednakże, wyróżnić można kilka charakterystycznych zachowań, które mogą wskazywać na obecność syndromu:
- Obsesyjne myśli na temat przeszłości partnera – syndrom Rebeki zaczyna się w głowie. Obsesyjne myśli to takie, które dominują i bezpośrednio wpływają na emocje danej jednostki. Najczęściej nie mają pokrycia w rzeczywistości - są wyimaginowanymi i wyidealizowanymi wyobrażeniami. Mogą pojawiać się bez szczególnego powodu, a wynikająca z nich lawina myśli, skutecznie obniża nastrój i wzbudza podejrzliwość.
- Nadmierne zainteresowanie przeszłością partnera – osoby dotknięte syndromem Rebeki często próbują nawiązywać konwersację na temat przeszłości ze swoim partnerem, nawet jeżeli dane historie są im już dobrze znane. Obawiają się, że obecny partner ukrywa pewne fakty, co potrzebują nieustannie weryfikować. W takim działaniu poszukują zapewnienia – nie, że są wystarczająco ważne, ale przede wszystkim, że dana poprzedniczka, już nie jest.
- Porównywanie się do byłej partnerki – efektem obsesyjnych myśli jest porównywanie się do eks obecnego partnera. Do jej wyglądu, osiągnięć i rodzaju relacji jaką mieli. Wśród osób dotkniętych syndromem Rebeki, dominuje przekonanie o swojej niewystarczalności i brak racjonalnego myślenia. Taka osoba głęboko wierzy w to, że nigdy i pod żadnym względem nie uda jej się dorównać do byłej.
- Potrzeba rywalizacji z eks – opisane poczucie bycia niewystarczającą, może prowokować do rywalizacji z byłą. Zagrożona osoba konkuruje z wyidealizowanym obrazem, lecz nigdy z nim nie wygrywa. Może to prowadzić nie tylko do wewnętrznego napięcia, ale także utraty poczucia tożsamości.
- Sprawdzanie informacji na temat byłej partnerki – i choć osoby dotknięte syndromem Rebeki, często wypytują o meandry przeszłej relacji, to nigdy nie daje im to wystarczającego zapewnienia. Wobec czego, często podejmują się własnej inwigilacji – w tajemnicy przeglądają telefon obecnego partnera, dopytują znajomych, wyszukują informacji o eks w social mediach i poszukują wszelkiego rodzaju „poszlak”, które utwierdzą je w przekonaniu o swojej racji.
Z czego może wynikać syndrom Rebeki?
Syndrom Rebeki może wynikać z wielu czynników i doświadczeń, jednakże psychologowie, jako najczęściej występujące przyczyny, wyróżniają:
- Niskie poczucie własnej wartości
- Doświadczenie zdrady
- Potrzebę kontroli
- Doświadczenie odrzucenia w dzieciństwie
- Negatywne schematy myślowe dotyczące miłości
- Lęk przed samotnością
- Idealizowanie byłej partnerki przez otoczenie
- Brak zaufania w obecnej relacji
Jak radzić sobie z syndromem Rebeki?
Syndrom Rebeki może stanowić spore zagrożenie dla związku. Brak zaufania i potrzeba ciągłej kontroli może powodować u drugiej połówki spore frustracje, nie wspominając już jak bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby nim dotkniętej. Jeżeli więc, podejrzewasz u siebie występowanie tego syndromu, warto zacząć nad nim pracować. Oto kilka porad, jak radzić sobie z syndromem Rebeki:
- Świadomość występującego problemu – grunt to zdać sobie sprawę, że obsesja na temat przeszłego życia obecnego partnera jest niezdrowa i niesie za sobą konsekwencje, które mogą rzutować na waszą wspólną przyszłość.
- Otwarta komunikacja – niełatwo jest się przyznać do słabości, jednakże otwarta rozmowa z partnerem na temat problemu, może nie tylko przynieść ukojenie, ale także realną pomoc z jego strony. Jeżeli chcecie budować dojrzałą, zdrową relację, musicie opierać ją na zaufaniu i szczerości.
- Ogranicz „poszukiwania” – spróbuj odzyskać władzę nad swoimi zachowaniami. Jeżeli kompulsywnie przeszukujesz profile eks swojego obecnego partnera, musisz jak najszybciej przestać to robić. Ogranicz sobie dostęp do tych informacji, a pozwoli Ci to zmniejszyć gonitwę myśli i pojawiające się na ten temat wyobrażenia.
- Pracuj nad swoją samooceną – to klucz do odzyskania pewności siebie. Skup się na sobie i swoich mocnych stronach. Pamiętaj też, że z „jakiegoś” powodu, Twój partner tworzy związek z Tobą i to właśnie Ty jesteś częścią jego teraźniejszości oraz przyszłości – zaufaj mu i jego wyborom.
- Poszukaj profesjonalnego wsparcia – syndrom Rebeki może mieć swoje korzenie w traumach z dzieciństwa czy też w niezdrowych doświadczeniach romantycznych. W konsekwencji może powodować duże obciążenie emocjonalne. Niekiedy, aby uporać się z problemem, trzeba zwrócić się do obiektywnego specjalisty, który spojrzy na Twój przypadek kompleksowo i indywidualnie. Konsultacja psychologiczna albo terapia mogą Ci pomóc nie tylko uwolnić się od obsesji, ale także odzyskać zaufanie i pewność siebie.