Polska koprodukcja powalczy o prestiżową nagrodę w Cannes 2025. Jeden szczegół zwraca uwagę
78. Festiwal Filmowy w Cannes 2025 rozpoczął się 13 maja, a polscy twórcy zyskali znaczące miejsce na tym prestiżowym wydarzeniu. Oto tytuły i nazwiska, które mają ogromne szanse na to, by zebrać laury.

- ELLE
Trwa 78. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes, a o wyróżnienie powalczą produkcje z polskimi akcentami. Wśród nich znalazł się film Julii Kowalski, „Bądź wola moja”, który pojawi się w sekcji "Quinzaine des Cinéastes", oraz krótkometrażowe produkcje "Food Chain" i „Wszystko, by pamiętać”.
Polskie produkcje na 78. Festiwalu Filmowym w Cannes 2025
We wtorek, 13 maja 2025 roku rozpoczęła się 78. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes, uznawanego za jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie. Choć w tym roku żaden polski film nie znalazł się w konkursie głównym, polscy twórcy i ich produkcje zdobyli zaszczytne miejsca w różnych sekcjach festiwalu.
Wśród najważniejszych polskich akcentów znajduje się film Julii Kowalski, „Bądź wola moja”, który zostanie zaprezentowany w prestiżowej sekcji "Quinzaine des Cinéastes" (Directors' Fortnight). Produkcja z pewnością wzbudzi zainteresowanie, biorąc pod uwagę doskonałe recenzje poprzedniego dzieła reżyserki. Ponadto, w ramach sekcji "Short Film Corner" zostaną pokazane dwa polskie krótkometrażowe filmy – "Food Chain" oraz „Wszystko, by pamiętać”, które zdobyły zwycięstwo w krajowych eliminacjach 48 Hour Film Project Poland.
„Bądź wola moja” Julii Kowalski – polsko-francuska koprodukcja w Cannes 2025
W Cannes 2025 pokazany zostanie film Julii Kowalski – „Bądź wola moja”. To francusko-polska koprodukcja, która opowiada historię młodej kobiety, Nawojki (w tej roli Maria Wróbel), mieszkającej na francuskiej wsi z ojcem i dwoma braćmi. W filmie poruszony jest temat buntu przeciwko patriarchalnym zasadom oraz napięć, które pojawiają się, gdy w ich życie wkracza Sandra – wyzwolona kobieta, która wraca, by sprzedać rodzinny dom. Warto zauważyć, że Kowalski już wcześniej zyskała uznanie za krótkometrażowy projekt "J’ai vu visage du diable", a teraz ponownie pokazuje swój talent do kreowania złożonych postaci i emocjonujących narracji.
„Bądź wola moja” zadebiutuje na Festiwalu Filmowym w Cannes 2025 16 maja. Oprócz Marii Wróbel, w filmie występują również Wojciech Skibiński, Kuba Dyniewicz, Przemysław Przestrzelski i francuska aktorka Roxane Mesquida.
Polskie akcenty w „Pejzażu w kolorze sepii”
Nie tylko film „Bądź wola moja" zwróci uwagę na polskie akcenty w Cannes 2025. Wśród ważniejszych produkcji, które mają polski wkład, jest „Pejzaż w kolorze sepii” w reżyserii Kei Ishikawy. Film będzie miał swoją światową prapremierę 15 maja w ramach sekcji "Un Certain Regard" i jest ekranizacją powieści noblisty Kazuo Ishiguro. Produkcja opowiada historię matki i córki, które wyjeżdżają z Nagasaki do Wielkiej Brytanii.
W tym projekcie udział polskich twórców jest widoczny na wielu płaszczyznach. Autorem zdjęć do „Pejzażu w kolorze sepii” jest Piotr Niemyjski, który współpracował z reżyserem już przy sześciu wcześniejszych filmach. Z kolei muzykę skomponował Paweł Mykietyn, którego talent do tworzenia wyjątkowych dźwięków zyskał uznanie po jego wkładzie w „IO” Jerzego Skolimowskiego.
Polskie filmy krótkometrażowy na Festiwalu Cannes
W sekcji Short Film Corner na Festiwalu Filmowym w Cannes 2025 zaprezentowane zostaną dwa polskie filmy, które zwyciężyły w krajowych eliminacjach 48 Hour Film Project Poland: "Food Chain" i „Wszystko, by pamiętać”.
"Food Chain" to mroczna opowieść o młodej kobiecie, która w dystopijnej fabryce zaczyna ujawniać mechanizmy wyzysku. Reżyserem jest Ivan Krupenikov, a autorem zdjęć Dima Zinych. „Wszystko, by pamiętać” to zaś oniryczna historia o młodej kobiecie szukającej zaginionego ojca. Film porusza tematy pamięci i relacji międzyludzkich, a w rolach głównych występują Leszek Abrahamowicz, Katarzyna Gałązka i Angelika Smyrgała.