Otwarto długo wyczekiwany Plac Centralny przed Pałacem Kultury. Tak wygląda "zielone serce Warszawy"
Po dwóch latach intensywnych prac, plac przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie został oficjalnie otwarty. Plac Centralny zachwyca zielenią i nowoczesnymi rozwiązaniami. Zmiana jest spektakularna, a nowe miejsce z pewnością stanie się tętniącym życiem centrum stolicy.

- ELLE
Warszawa zyskała nowe, zielone serce w samym centrum. Po dwóch latach intensywnych prac zakończyła się rewitalizacja placu Defilad, który wreszcie przekształcił się w nowoczesną przestrzeń publiczną. Otwarcie Placu Centralnego miało miejsce 4 czerwca 2025 roku i z tej okazji mieszkańcy stolicy zyskali nowe miejsce do wypoczynku, spotkań i organizacji wydarzeń kulturalnych. Zamiast surowej betonowej przestrzeni pojawiły się drzewa, krzewy, szerokie aleje, ławeczki i przestrzeń na organizowanie miejskich imprez. To prawdziwa transformacja: łączy historię i nowoczesność, a przy tym stawia na harmonię z naturą.
W tym artykule:
- Zielona przemiana placu Defilad. Warszawski Plac Centralny otwarty
- Historia na nowo. Odtworzenie przedwojennych ulic i budynków na Placu Centralnym
- Trybuna honorowa na Placu Centralnym: wykorzystanie przestrzeni na wydarzenia
- 5 powodów, dla których warto odwiedzić nowy Plac Centralny w Warszawie
Zielona przemiana placu Defilad. Warszawski Plac Centralny otwarty
Plac Defilad, kojarzony dotychczas z surową, betonową nawierzchnią, przeszedł całkowitą metamorfozę. Zamiast betonu, mieszkańcy Warszawy i turyści mogą teraz cieszyć się zieleńcem, który daje przyjemny cień w słoneczne dni. Zasadzono aż 102 drzewa, w tym lipy, magnolie, miłorzęby oraz derenie. W sumie posadzono także blisko 550 krzewów oraz ponad 81 tysięcy roślin cebulkowych i bylin. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań – jak specjalne cele antykompresyjne i podziemna sieć rurociągów – roślinność ma idealne warunki do wzrostu. Dodatkowo, cztery zbiorniki retencyjne gromadzą deszczówkę, co pozwala na ekologiczne nawadnianie zieleni.
Podczas oficjalnego otwarcia Placu Centralnego 4 czerwca prezydent Rafał Trzaskowski mówił: „Plac Centralny, mam nadzieję, będzie zielonym sercem Warszawy; będzie miejscem, gdzie warszawianki i warszawiacy będą się mogli spotykać i dyskutować. Oczywiście zapraszamy tutaj wszystkich, którzy z całej Polski przyjeżdżają do Warszawy. To miejsce pięknieje, ponieważ kontynuujemy kolejne inwestycje w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy”.
Historia na nowo. Odtworzenie przedwojennych ulic i budynków na Placu Centralnym
Plac Centralny to nie tylko nowoczesna przestrzeń, ale także żywa mapa pamięci. Projektanci postawili na odtworzenie układu ulic sprzed wojny, co sprawia, że stąpając po nowym placu, można poczuć się jak w przedwojennej Warszawie. Zarys ulic takich jak Zielna, Wielka i Złota został odwzorowany w nawierzchni placu. Jak wspomniał prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podczas oficjalnej konferencji, obrysy dawnych budynków wykonano z wielkoformatowych płyt kamiennych, a niektóre fragmenty zostały pokryte kostką brukową z dawnego placu Defilad, co dodaje temu miejscu historycznego charakteru:
To miejsce jest żywą mapą pamięci. Dlatego, że stąpając po tych alejkach z polskiego granitu, nie zapominamy o przeszłości; dlatego, że ten plac odwzorowuje siatkę ulic sprzed wojny. Więc będziemy w pewnym sensie spacerować po ulicach przedwojennej Warszawy, której już nie ma, czyli po ulicach takich jak Zielna czy Wielka.
Trybuna honorowa na Placu Centralnym: wykorzystanie przestrzeni na wydarzenia
Trybuna honorowa, będąca niegdyś charakterystycznym elementem placu Defilad, w nowej odsłonie zyskuje zupełnie nowe życie. Dzięki rekonstrukcji, została ona wkomponowana w plac w funkcjonalny sposób. Zazieleniona i ozdobiona rabatami kwiatowymi, może teraz służyć jako przestrzeń do organizacji różnorodnych wydarzeń. Ponadto, przestrzeń pomiędzy trybuną a ulicą Marszałkowską została zaplanowana jako strefa imprez masowych.
5 powodów, dla których warto odwiedzić nowy Plac Centralny w Warszawie
Nie da się ukryć, że Plac Centralny od momentu otwarcia stał się jednym z najciekawszych punktów w stolicy. Oto pięć powodów, dla których warto się tam wybrać:
- Zielona przestrzeń w centrum. Zasadzono 102 drzewa, tworząc zieloną oazę w samym sercu Warszawy – to idealne miejsce na relaks.
Wydarzenia kulturalne. Plac Centralny to przestrzeń na koncerty, festiwale i inne imprezy, dzięki trybunie honorowej służącej jako scena.
Połączenie historii z nowoczesnością. Odtworzone przedwojenne ulice pozwalają poczuć ducha starej Warszawy podczas spaceru.
Ekologiczne rozwiązania. Zbieranie deszczówki i specjalne systemy podlewania sprawiają, że plac jest przyjazny środowisku.
Nocna atmosfera. Po zmroku plac rozświetlają zabytkowe kandelabry i nowoczesne latarnie, tworząc wyjątkowy nastrój na wieczorny spacer.
