Parę dni temu w Gdańskiej Galerii Miejskiej odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Niebieskie Psy”.  Jej autorami są Pat Guzik i Tomasz Armada, kuratorką jest Gabriela Warzycka-Tutak, a za identyfikacje wizualną odpowiada Marcel Kaczmarek.

Pat Guzik jest krakowską projektantką, dla której trampoliną do sukcesu była wygrana w konkursie Eco Chic Design Award w Hongkongu, a następnie miesiące spędzone w Azji przy pracy nad kapsułową, ekologiczną kolekcją dla marki Shanghai Tang. Pat Guzik od zawsze projektuje, konstruuje i produkuje ubrania zgodnie z ideą mody zrównoważonej (samodzielnie tworząc także tkaniny). To właśnie połączyło ją z Tomaszem Armada, który własnoręcznie wykonuje upcyklingowane ubiory będące lokalnymi odpowiednikami haute couture, obfitującymi w autorskie druki, wzory, tkaniny, dzianiny, patchworki i eksperymentalne konstrukcje. Armada szuka krytycznego potencjału w modzie i zbliża ją do świata sztuki. Oboje lubią sięgać po tematy kontrowersyjne i niewygodne dzięki czemu stworzyli niejednoznaczny projekt krytykujący ślepy konsumpcjonizm i podważający trendy dyktowane przez świat mody.

Artyści w trakcie swoich rozmów mailowych pomiędzy Gdańskiem, Hong Kongiem a Łodzią opisywali świat niszczony przez przemysł odzieżowy. W efekcie powstała wystawa, którą do 13 lipca można oglądać w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Na sali ekspozycyjnej artyści porozrzucali po podłodze ubrania, zrzucając je z wieszaków,  pokazując nam w sposób dobitny jak bardzo nie przykładamy wagi do ilości posiadanych rzeczy.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy! Więcej informacji znajdziecie pod adresem