Kiedy Jean-Louis poznał Jane 

Chociaż o legendarnym spotkaniu w podniebnych przestworzach, które raz na zawsze odmieniło branżę fashion, czytaliście już pewnie nie raz, czujemy, że w świetle nowo przestawionych danych sprzedażowych, mamy pełne prawo przypomnieć o nim raz jeszcze. Cofnijmy się więc na chwilę (obiecujemy, że tylko na chwilę) do 1981 roku. W samolocie na trasie Paryż-Londyn wpadają na siebie Jean-Louis Dumas, ówczesny prezes domu mody Hermès i Jane Birkin, ikona francuskiego szyku, aktorka i piosenkarka. Między dwojgiem nieznajomych szybko wywiązuje się burzliwa dyskusja na temat idealnej torby na weekend.

„Nie pamiętam, jaki rodzaj torby miałam wtedy ze sobą, bo kilka dni wcześniej mój mąż, Jacques Doillon, z premedytacją zniszczył kosz, który w tamtych czasach najczęściej zastępował mi klasyczną torebkę. W pewnym momencie wszystko mi się z niej wysypało, a mój sąsiad z fotela obok doradził, abym następnym razem zabrała w podróż model z kieszeniami. Odpowiedziałam wtedy, że oczywiście, ale tylko wtedy, gdy Hermès zacznie takie produkować. "Pracuję dla tej firmy, zrobimy to dla pani" padło w odpowiedzi .” - w wywiadzie dla brytyjskiego „The Telegraph”  wspomina Birkin.

Dumas nie pozostaje gołosłowny. 4 lata po przywołanej wyżej rozmowie na linię produkcyjną trafiają pierwsze egzemplarze: z praktycznymi przegródkami i kształtem przypominające papierową torbę będącą standardowe wyposażenie każdego samolotu. Birkin bag, bo właśnie taką otrzymuje nazwę, nie od razu uzyskuje status bestsellera. Na miano najsłynniejszego dodatku wszech czasów musiała poczekać kilka kolejnych lat, za to nie pozbyła się go do dziś. 

Jane Birkin, 2004 / Getty Images

Ile kosztuje Birkin?

To jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł. Nie bez powodu. Przez lata Birkin bag uchodziła bowiem za najdroższą torebkę świata. Rekord padł w 2019 roku. Vintage model "Himalaya Niloticus Crocodile Diamond Birkin 30" sprzedano w angielskim domu aukcyjnym Christie's za 380000 dolarów, co daje wynik ok. 1446500 polskich złotych.

Himalaya Niloticus Crocodile Diamond Birkin 30 / Christie's

To właśnie Birkin  z drugiej ręki wg analityków Lyst cieszyły się największą popularnością wśród internautów w pierwszym kwartale 2021 roku. Niestety, dostępne są w nielicznych egzemplarzach, a i te dostępne na rynku nie są łatwe do nabycia. No i pozostaje jeszcze kwestia cen, które oscylują w granicach 130000 – 400000 złotych (sic!). Ale spokojnie, mamy też dobre wieści. Nowo rozbudzone zachwyty bestellerem  Hermèsa miały mocny wpływ na kształt wiosennych kolekcji popularnych sieciówek oraz polskich marek autorskich. Tak, modele inspirowane kultową Birkin bag zdominowały witryny i sklepowe półki. Sprawdziłyśmy, gdzie wybrać się na zakupy po te najciekawsze. 

Torby shopperki: najmodniejszy model 2021 roku

Boom na ponadczasowe shopperki był do przewidzenia już po pierwszych sezonowych pokazach. Oversize'owe torby typu tote ściskały w dłoniach modelki z wybiegów marek Christian Dior, Etro, Khaite, Salvatore Ferragamo, Dolce&Gabbana czy Givenchy. Są one pojemne, wytrzymałe, uniwersalne i superstylowe. Być może brzmi to jak nazbyt egzaltowana laurka, ale gwarantujemy, gdy w końcu traficie na wymarzoną torbę tego typu, zapragniecie domalować do tejże swoją część. W ramach pomocy przy poszukiwaniach „tej jedynej” dzielimy się z wami zestawieniem naszych redakcyjnych ulubieńców. Najładniejszych shopperek szukałyśmy między innymi na Eobuwie.pl, w Kazarze, Mango, Mako i na Asos.com. Oto one: