Retrogradacje planet 2023 - kalendarz

Retrogradacja Merkurego i Marsa to dwa zjawiska, z którymi wkroczyliśmy w 2023 rok. Styczeń był nie lada wyzwaniem - czy w kolejnych miesiącach odetchniemy z ulgą? A może czekają nas inne wstrząsy związane z niekorzystnym ruchem planet? Jeśli już robisz wielkie plany, uważaj, bo kosmos po raz kolejny udowodni ci, że nic nie jest pewne. Astrolodzy odradzają, by w czasie retrogradacji decydować się na kroki zmieniające życie. Podkreślają jednak, że pozorny ruch wsteczny ciał niebieskich przynosi też szanse na wzrost. Zajrzyj w nasz poniższy kalendarz, aby zrozumieć, jak wykorzystać energię tych zjawisk na swoją korzyść.

7 rok numerologiczny - jaki będzie rok 2023? >>

Retrogradacje mają miejsce, gdy planeta zdaje się obracać do tyłu, metaforycznie wytrącając równowagę z naszego życia na Ziemi. "Okresy wsteczne" powodują zamieszanie i bloki twórcze.

Każda planeta w naszym Układzie Słonecznym co jakiś czas wchodzi w swój w okres wsteczny. Dzieje się to w różnym czasie i o różnych porach roku. Retrogradacje planet 2023 - które daty będą najbardziej pechowe?

Retrogradacja Merkurego w Byku

Od 21 kwietnia do 14 maja 2023

Dobra materialne i poczucie własnej wartości to główne tematy, które zostaną podkreślone w tej retrogradacji. Byk pragnie stabilności, za wszelką cenę opierając się zmianom. Poczujemy się zagrożeni w swojej dotychczasowej strefie komfortu. Zakwestionujemy miejsce, w jakim jesteśmy. Możemy odkryć, że nie żyjemy swoim wymarzonym życiem, bo boimy się podjąć ryzyka. W tym okresie czeka nas głęboka transformacja. 

Retrogradacja Merkurego w Pannie

Od 23 sierpnia do 15 września 2023

Retrogradacja Merkurego w Pannie, kolejnym znaku ziemi, zapowiada wiele wpadek dotyczących codziennego życia i projektów zawodowych. Tym razem na pierwszym miejscu trzeba postawić własne samopoczucie. Należy znaleźć nowe sposoby radzenia sobie ze stresem i nie brać na barki więcej niż możemy unieść. Proszenie innych o pomoc będzie jedynym ratunkiem w trudnych sytuacjach wywołanych tym zjawiskiem. 

Retrogradacja Merkurego w Koziorożcu i Strzelcu

Od 13 grudnia do 1 stycznia 2024

Pod koniec roku zmierzymy się z karmicznym powrotem Merkurego w Koziorożcu. Możemy poczuć się ograniczeni i zablokowani w naszym dalszym rozwoju. Będzie nam trudno grać dobrą minę do złej gry. Ta energia zachęci do refleksji nad decyzjami, które podjęliśmy w ostatnich miesiącach. Wybraliśmy dobrze, czy źle? Poniesiemy konsekwencje swoich przeszłych czynów. 

Retrogradacja Plutona w Wodniku i Koziorożcu

Od 1 maja do 10 października 2023

Pluton rządzi tajemnicami i tematami tabu. Swoją retrogradację rozpocznie w buntowniczym Wodniku, w którym podkreśli potrzebę rewolucji oraz zakwestionuje dotychczasowe zasady. To dobry czas, aby zastanowić się nad tym, co byśmy zrobili, gdybyśmy nie czuli strachu. Warto przemyśleć swoją rolę zarówno w społeczeństwie, jak i na świecie. Następnie Pluton w retrogradacji przesunie się do znaku Koziorożca. Wtedy ujawni nam ukryty cel duszy, zachęcając nas do wytężonej pracy. 

Retrogradacja Saturna w Rybach

Od 17 czerwca do 4 listopada 2023

Kiedy surowy Saturn wkroczy w marzycielskie Ryby, atmosfera stanie się napięta. Doświadczymy trudności, zwłaszcza w dziedzinach dotyczących twórczości lub pracy duchowej. Możemy zacząć kwestionować swoje dotychczasowe podejście do tych kwestii. Dotrą do nas prawdy, które do tej pory były przed nami ukryte.

Retrogradacja Neptuna w Rybach

Od 30 czerwca do 6 grudnia 2023

Retrogradacja Neptuna w jego rodzimym znaku zodiaku wywołał zamieszanie w obszarach związanych z naszymi marzeniami, kreatywnością i duchowością. Ta retrogradacja może powodować, że poczujemy stagnację i oderwanie od swojej duchowej sfery życia. Możemy rozczarować się osobami, które do tej pory były dla nas autorytetem. Uwaga na tych, którzy podają się za duchowych guru. 

Prognozy na rok 2023: