Magiczna atmosfera Świąt sprawia, że czasem zbyt łatwo ulegamy pokusie klasycznych zimowych potraw. A gdyby tak odkryć zupełnie nowy smak zimy? Oto kilka inspirujących przepisów na rozgrzewające, nietuzinkowe dania, które może przygotować każdy. Lokalną polską kuchnię połączyliśmy z wpływami europejskich krajów winiarskich i tak jak one, ciekawe potrawy łączymy z dobrymi winami. To w końcu wyjątkowy czas w roku, który zasługuje na wyjątkową oprawę.

Rozgrzewające zupy krem

Zupa krem to w wielu krajach faworyt na zimowej liście potraw. Chętnie zamawiamy ją w restauracjach, marząc by takie samo mistrzostwo smaku, gładkość i aksamitność osiągnąć w domu. To możliwe! Przy odrobinie staranności i właściwych składnikach zupa krem okaże się prosta do przyrządzenia i idealna na mroźne wieczory. Krem serwowany jako pierwsze danie lub jako cały obiad może bazować na wielu warzywnych wariantach, począwszy od dyni, batatów, brokułów, a kończąc na kalafiorze i marchwi. Marcin Sikora zachęca do spróbowania zupy krem w niecodziennej odsłonie:
 
- Na chłodne dni polecam gęstą, pożywną zupę krem z pieczonego czosnku i ziemniaków. Przygotowanie tego dania zajmuje 90 minut i nie wymaga zaawansowanych zdolności kulinarnych. Gotową zupę można serwować z orzechami i serem z niebieską pleśnią oraz jabłkowym winem lodowym, które podkreśli esencjonalność potrawy - zdradza autor przepisu, Marcin Sikora.

Gdzie raki i ryby zimują?

W zimowym menu nie może zabraknąć ryb - naturalnego źródła białka, kwasów omega-3 i składników mineralnych, których o tej porze roku tak bardzo brakuje naszemu organizmowi. Zachęcamy do eksperymentowania. Nawet znane produkty mogą czasem wystąpić w kuchni w zupełnie nowej odsłonie. Szef Marcin Sikora proponuje przygotowanie pstrąga pieczonego w soli, podanego z sałatką z ziemniaków lub ślimaki z ciasta francuskiego z kozim serem, burakiem, daktylami i łososiem.

 - Te oryginalne i odrobinę zaskakujące smaki będą doskonale pasować do nietuzinkowego wina owocowego o smaku gruszki, którego delikatną kwaskowatość przyjemnie balansuje naturalna, owocowa słodycz - podpowiada sommelier, Wiesław Wysokiński.

A jeśli nie ryba to... może pierś z gęsi serwowana z parowańcem i piernikową czerwoną kapustą z dodatkiem przypraw, które zimą smakują najlepiej: goździków, anyżu, cynamonu, imbiru i kardamonu. 

Cynamon - król zimowych przypraw

Czym jednak byłyby grudniowe smaki bez słodkości z dodatkiem cynamonu? Ta esencjonalna przyprawa stanowi idealną bazę dla pysznych deserów oraz jeden ze składników rozgrzewającej zimowej herbaty. Kuszące słodziutkie cynamonki, tradycyjnie kojarzące się ze świętami korzenne ciastka lub pachnące cynamonem pierniczki to tegoroczne perełki wśród słodkości na bazie tej przyprawy. Pycha!

Wydawać by się mogło, że zimą na naszych talerzach powinny lądować wyłącznie ciężkie, pozbawione finezji dania. Nic bardziej mylnego. To właśnie ta pora roku daje szansę odkrywania nowych smaków i doświadczania tego, co w kuchni najpiękniejsze - przyjemności z gotowania i przyrządzania absolutnie wyjątkowych potraw.

BIO:

Wiesław Wysokiński - sommelier z ponad 30 letnim stażem w branży winiarskiej, z Winiarnią Zamojską związany od początku jej istnienia. Swoje doświadczenie zdobywał w Australii, gdzie mieszkał przez 15 lat oraz w najlepszych restauracjach Europy. Miłośnik win o najwyższej jakości oraz sztuki wine&pairing, o której zawsze opowiada z wielką przyjemnością.

Wiesław Wysokiński / Mat. prasowe

Marcin Sikora - pochodzący z Lubelszczyzny kucharz i ambasador Winiarni Zamojskiej i wieloletni szef kuchni restauracji Esencja w ****ARTIS Hotel & SPA w Zamościu. Bezapelacyjny fan kuchni polskiej, która jak sam podkreśla ukształtowała jego cały charakter kulinarny.

Marcin Sikora / Mat. prasowe