Czujemy się lepiej, możemy więcej 

Okazuje się, że domowa przestrzeń wpływa lepiej na zawodową efektywność niż specjalnie dostosowane do niej biuro. Znajoma przestrzeń, w której czujemy się bezpiecznie i spokojnie, samodyscyplina, lepsza organizacja i możliwość dbania o odpoczynek oraz małe przyjemności w trakcie 8-godzinnego dnia pracy sprawiają, że obowiązki wykonuje nam się zarówno szybciej, jak i bardziej jakościowo. Na czym podczas home office'u zyskały poszczególne zawody?

Dziennikarz

Nieskromnie zaczniemy od nas samych, ponieważ czujemy, że w końcu nadszedł czas, aby dobrze podsumować naszą pracę zdalną. Już po kilku tygodniach home office'u okazało się, że w domu potrafimy bardziej się skupić, dzięki czemu pisanie przychodzi nam szybciej i... lepiej. Bo mamy więcej czasu na reaserch i zastanowienie się nad tym, jak kreatywnie podejść do danego tematu. Praca dziennikarza skupia się wokół Internetu, a my mamy wrażenie, że w ciągu ostatniego roku w końcu nauczyłyśmy się wykorzystywać jego moce tak, jak należy stopniu. Teraz już wiemy, że aby podbić świat, potrzebujemy tylko szybkiego Internetu. 

Księgowa 

Unowocześnienie pewnych procesów jakie wykonujemy w naszej pracy wymaga czasu. Ale gdy w końcu go znajdziemy i poświęcimy na znalezienie nowych rozwiązań okazuje się, że nawet najtrudniejsze zadania potrafią nie być czasochłonne. O tym, że Internet skrywa mnóstwo świetnych narzędzi w czasie pandemii przekonały się m.in. księgowe. Narzędzia te ciągle ewoluują, a my podczas pracy zdalnej mamy w końcu czas, aby je odkryć. 

Personal shopper 

Okazało się, że personal shopper ma znacznie więcej możliwości pracując z domu, niż w trybie tradycyjnym. Rynek mody e-commerce świetnie rozwijał się w ostatnich latach, a pandemia tylko przyspieszyła ten proces. Teraz przez Internet możemy kupić praktycznie wszystko, niezależnie od tego, jakie marki nas interesują. Dodatkowo, powiększył się również segment vintage e-commerce, dzięki czemu na poszukiwanie naprawdę unikatowych elementów garderoby nie musimy poświęcać już wielu godzin. I co najważniejsze, zdalny tryb pracy personal shoppera wpływa pozytywnie również zdrowie. Koniec z dźwiganiem i bieganiem po mieście z (często) kilogramami ubrań i dodatków - teraz wszystkie zakupy dostarcza kurier, a kręgosłup odpoczywa. 

Producenci kosmetyków 

Uroda to jeden z tych elementów retailu, który najszybciej i najbardziej kreatywnie otworzył się na pandemiczne zmiany. Najnowsze technologie wkroczyły do działu beauty z prawdziwym przytupem. Poszerzył się segment urodowych gadżetów high-tech, sprzedaż e-commerce przekroczyła oczekiwania producentów, a my dzięki ich nowoczesnemu podejściu i Internetowi możemy np. przymierzyć makijaż w 3D. A - jeśli nam się spodoba - mieć go pod swoimi drzwiami w mniej niż 24 godziny. 

Trener 

Trening gdziekolwiek chcesz i o której tylko chcesz? To wszystko dzięki pracy zdalnej. Trening w wersji 2.0 jest na wyciągnięcie ręki. Podczas gdy siłownie i sale treningowe były zamknięte, trenerzy wykorzystywali możliwości Internetu do stworzenia przestrzeni lepiej dostosowanej do indywidualnych potrzeb swoich podopiecznych. Zajęcia w trybie online umożliwiły trenerom również dotarcie do większej ilości osób - teraz z wybranym trenerem mogą ćwiczyć nawet osoby po drugiej stronie kuli ziemskiej. 

Coach i szkoleniowiec

O tym, że Internet to kopalnia wiedzy wiemy nie od dziś. Problemem, jaki powstrzymywał nas przed jej poznawaniem był często brak czasu. Teraz z jeszcze większą przyjemnością uczestniczymy w online'owych kursach i różnego rodzaju programach coachingowych, a osoby prowadzące taką działalność zyskały nowe możliwości. Znacznie więcej narzędzi, interaktywność zajęć, chęć coraz bardziej innowacyjnego podchodzenia do swojej pracy i większe grono odbiorców sprawiła, że coachowie nabyli mnóstwo ponadprogramowych kompetencji. 

Mikroproducent

Twórcy małych marek przekonali się o tym, jaka siła tkwi w mediach społecznościowych i kreatywnym podejściu do swoich konsumentów. "Jedna rzecz, jakiej nauczyłam się jaki mikroproducent to to, aby nagrywać cały proces mojej produkcji. Nigdy nie wiadomo, co przyciągnie kupującego" - to zdanie w tiktokowym trendzie małe brandy powtarzają jak mantrę. Niezależnie od tego, czy szydełkujesz, czy tworzysz drewniane meble w swoim warsztacie lub świece o fantazyjnych kształtach, twórz content i udostępniaj go na wszystkich platformach społecznościowych. TikTok już nie raz udowodnił, że w jedną noc potrafi zmienić nieznaną nikomu markę w love brand

 

I choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że z takim podejściem jesteśmy w pracy przez 24/7, to musicie nam uwierzyć, że home office'owy work-life balance jest możliwy. To niewiarygodnie trudna sztuka - same szczerze przyznajemy, że w pierwszych tygodniach (a może nawet miesiącach) trudno było nam zachować odpowiednią proporcję godzin pracy do godzin poświęcanych na odpoczynek i przyjemności. Ale gdy już osiągnęłyśmy tę umiejętność i zaczęłyśmy naprawdę wylogowywać się o 17 (a uwierzcie, że w redakcji online to graniczny z cudem), poczułyśmy prawdziwe zalety pracy z domu. 

Największym time saverem w zdalnym trybie pracy, który umożliwił nam osiągnięcie tego balansu jest naprawdę szybki Internet. I pisząc "naprawdę szybki" mamy na myśli 750 Mb na sekundę przez światłowód. Ofertę z taką przepustowością posiada firma UPC. Na stronie upc.pl/biznes/internet/kup-internet/ znajdziecie specjalnie skonstruowaną wyszukiwarkę, która umożliwi dobranie odpowiedniego pakietu Internetu dla każdej firmy. W pakiecie Moja Firma dostaniecie Modem Connect Box z Inteligentnym Wifi, a także gwarancję reakcji na awarię w ciągu 6 godzin (lub 12 w najniższym wariancie), a także Pakiet Bezpieczeństwa UPC przez 1 miesiąc i szybsze wysyłanie nawet do 60 Mb/s. Teraz na drodze do podboju świata nie stanie już nic ;)