Lapis lazuli – właściwości i pochodzenie

Lapis lazuli jest skałą metamorficzną, której głównym składnikiem jest lazuryt - minerał z gromady krzemianów. Bywa niekiedy błędnie identyfikowany jako malachit niebieski, dlatego warto pamiętać, że są to dwa różne kamienie. Mogą one jednak w pewnych szczególnych warunkach geologicznych, połączyć się ze sobą, tworząc tak zwany lapis z malachitem, który jest szczególnie ceniony, ponieważ uważa się, że zawiera wyjątkowe właściwości i magiczną moc obu kamieni. 

Kamień lapis lazuli swoją nazwę wziął od połączenia łacińskiego słowa lapis, czyli kamień  oraz arabskiego azul, czyli niebieski lub perskiego lazhwad, czyli niebo, które nawiązują do jego barwy. Największe jego złoża występują w Afganistanie, Rosji, Chile i USA. Poza tym można znaleźć go też w Birmie, która słynie z innego kamienia szlachetnego - jadeitu. 

Lapis lazuli – kolor i wygląd

Jak rozpoznać lapis lazuli? Nie jest to zadanie zbyt skomplikowane, ponieważ kamień charakteryzuje się wyjątkowo nasyconym kolorem. Jest intensywnie niebieski, a im głębszy i bardziej jednolity jest odcień, tym bardziej ceniony jest minerał. Domieszki kalcytu, które zmniejszają wartość kamienia, odpowiadają za białe i szare plamki lub paski. Szczególnie cenione są okazy z wrostkami pirytu. Co ciekawe, można nadać lapis lazuli bardziej szlachetną barwę poprzez podgrzewanie lub barwienie. 

Lapis lazuli bywa niekiedy wytwarzany sztucznie poprzez barwienie szkła lub spajanie okruchów naturalnego kamienia plastykiem. Tego typu podróbki łatwo jednak rozpoznać. W domowych warunkach możemy sprawdzić to z pomocą lakieru do paznokci - sztuczny kamień odbarwi się pod jego wpływem. Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, można poddać go też działaniu promieniowania ultrafioletowego - naturalny lapis lazuli zacznie wtedy świecić. 

Lapis lazuli – znaczenie magiczne

Właściwości lapis lazuli sprzyjają przede wszystkim naszej duchowości. Kamień zwiększa samoświadomość, pozwala dostrzec nasze najlepsze cechy i motywuje do pracy nad wadami. Uczy łączyć myślenie intuicyjne z pragnieniami serca i rozumu. Zaprowadzi harmonię w Twoim umyśle i pozwoli spojrzeć na świat spokojnie, z dystansem i mądrością. Pomaga również połączyć się ze Wszechświatem, ułatwia medytację i otwiera nas na duchowe przewodnictwo. Spanie z lapis lazuli może prowokować prorocze sny. Poszerza od również punkt widzenia, zwiększa kreatywność i rozjaśnia myśli. 

Lapis lazuli przysłuży się szczególnie osobom, które zaczynają swoją duchową wędrówkę. Pomaga odnaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania związane z egzystencją i sferą duchową. Będzie też wsparciem dla osób wykonujących kreatywną pracę, które cierpią z powodu wypalenia zawodowego. Sprzyja również takim zawodom jak terapeuta, prawnik, czy psycholog - zwiększa empatię, wzmacnia autorytet i pozwala znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Znaczenie i symbolika lapis lazuli swoje korzenie mają w tradycji starożytnego Egiptu. Wierzono, że nosi on w sobie królewski pierwiastek. Miał również zdolność aktywowania czakry trzeciego oka, dzięki czemu nie tylko wzmacnia nasze zdolności intelektualne, ale też zwiększa świadomość i może prowokować widzenie wizyjne. Zgodnie z legendą, ojczyzną lapis lazuli jest Atlantyda.

Lapis lazuli może okazać się niezastąpiony również przy dolegliwościach fizycznych. Uważa się, że korzystnie wpływa na włosy, hamując ich wypadanie. Ponadto leczy choroby krwi, tarczycy i mózgu. Pozwala uporać się ze schorzeniami żołądka oraz z hemoroidami i gruźlicą, a według niektórych nawet z epilepsją. Pomaga też w bólach spowodowanych stresem i w czasie skurczy menstruacyjnych. Starożytne plemiona romańskie wierzyły, że może on podnosić libido

Lapis lazuli – znaki zodiaku, które wspiera

Znaki zodiaku, które szczególnie skorzystają z mocy lapis lazuli to: 

Ryby - osoby urodzone pod tym znakiem mają szczególnie rozwiniętą duchowość, która pozwala im otworzyć się na kontakty ze sferą sacrum. Lapis lazuli wzmacnia inteligencję emocjonalną Ryb, a nawet sprowadzi prorocze sny lub wizje. Dzięki niemu zodiakalne Ryby okażą się wsparciem dla innych i zyskają status przewodnika po świecie duchowości. 

Wodnik - jest to znak, któremu sprzyjają niemal wszystkie kamienie w kolorze błękitu. Wodnik to lider i wizjoner, który koncentruje się na poszukiwaniu prawdy. Lapis lazuli wzmacnia zdolności przywódcze i pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania, które nurtują zodiakalnego Wodnika. 

Lapis lazuli – cena, gdzie kupić 

Lapis lazuli można znaleźć w większości sklepów jubilerskich lub ezoterycznych. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za pojedynczy kamień do kilkuset za biżuterię, zależnie od oprawy. Można znaleźć również ozdobne bryły lapis lazuli wielkości pięści, których ceny wynoszą kilkadziesiąt złotych. Należy pamiętać, że cena będzie w wypadku tego minerału uzależniona od szlachetności barwy - zazwyczaj im ciemniejszy jest kamień, tym droższy.