Badania pokazują, że statystycznie kobiety czytają częściej niż mężczyźni. Mimo to hasło "literatura kobieca" wielu osobom kojarzy się z harlequinami i lekkimi romansidłami bez głębszego przesłania. Wbrew tym stereotypom, wiele powieści dla pań, to prawdziwe arcydzieła literackie. Poniżej przedstawiamy nasz ranking najlepszych książek dla kobiet, które wyszły z pod pióra wybitnych, zarówno polskich jak i zagranicznych autorek.

Książki dla kobiet: „Smażone zielone pomidory”, Fannie Flagg

Jednym z bestsellerów literatury kobiecej jest wydana w latach 80. XX wieku powieść amerykańskiej pisarki Fannie Flagg. To niezwykle klimatyczna opowieść o przyjaźni, kobiecej solidarności i odkrywaniu w sobie siły do zmian. W 1991 roku nakręcono na jej podstawie film, który również zyskał ogromną popularność.

Przytłoczona swoim szarym życiem Evelyn podczas odwiedzin teściowej w domu starców poznaje gadatliwą staruszkę. Pani Threadgood zaczyna snuć opowieść o swojej młodości w małym miasteczku w Alabamie w latach 30.  Życie jego mieszkańców kręciło się wokół kawiarni prowadzonej przez dwie przyjaciółki Idgie i Ruth.

Książki dla kobiet: „Dziwne losy Jane Eyre”, Charlotte Brontë

Ta zaliczana do klasyki i wskazywana jako jedna z najlepszych książek dla kobiet powieść, ma już sporo ponad 150 lat. To również jedna z najlepszych książek epoki wiktoriańskiej. Poruszająca historia miłosna, nastrój grozy i tajemnicy oraz ciekawie wykreowane postaci sprawiają, że warto ją przeczytać.

Młodziutka Jane zostaje guwernantką w domu Edwarda Fairfaxa Rochestera. Dorastająca bez bliskiej rodziny dziewczyna, wkrótce zakochuje się z wzajemnością w swoim pracodawcy. Para planuje ślub, jednak okazuje się, że pan Rochester skrywa tajemnicę, która stanie na drodze ich szczęściu.

Książki dla kobiet: „Kwiat śniegu i sekretny wachlarz”, Lisa See

Literatura dla kobiet często porusza wątek kobiecej przyjaźni, która pełna jest wzajemnego zrozumienia i wsparcia w trudnych chwilach. Jedną z najpiękniejszych książek w tej tematyce jest powieść Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz, ukazująca dzieje życia dwóch kobiet na tle kultury XIX-wiecznych Chin.

Lilia i Kwiat Śniegu już w dzieciństwie zostają laotong - urodziły się tego samego dnia, więc będą na zawsze związane kontraktem przyjacielskim. Taki siostrzany związek okazuje się bezcenny w zdominowanym przez mężczyzn świecie, gdzie kanony piękna nakazują krepowanie stóp małym dziewczynkom, a głównym zadaniem kobiety jest posłuszne zajmowanie się domem i rodzenie synów. Namiastkę wolności daje sekretne, kobiece pismo, które pozwala wyrażać najskrytsze myśli, zapisywane przez przyjaciółki na wachlarzu.

Książki dla kobiet: „Poetka i książę”, Manuela Gretkowska

W kategorii ciekawe książki dla kobiet, na uwagę zasługuje jedna z ostatnich publikacji Manueli Gretkowskiej. Oparta na faktach powieść opisuje historię miłosną, jednak nie jest to zwykłe romansidło, a fascynujące przedstawienie niezwykle intymnej relacji dwóch wrażliwych dusz.

Jest rok 1957, młodziutka poetka Agnieszka Osiecka wyjeżdża do Paryża. Ma przy sobie opowiadanie napisane przez Marka Hłaskę - jej ówczesnego narzeczonego, które chce pokazać szefowi paryskiej „Kultury”. Starszy od niej Jerzy Giedroyc jest zachwycony nie tylko opowiadaniem, ale przede wszystkim samą Agnieszką. Tak zaczyna się ich tajemniczy romans.

Książki dla kobiet: „Ostatnie historie”, Olga Tokarczuk

Wydana w 2004 roku powieść Ostatnie historie to jedna z najbardziej poruszających książek naszej noblistki. Głęboka treść oraz piękny, oniryczny język, który jest znakiem rozpoznawczym Tokarczuk, sprawiają, że jest to przykład ambitnej literatury kobiecej na najwyższym poziomie.

Trzy kobiety, trzy różne historie. Babka, matka i córka nie utrzymują bliskich relacji. Każda z nich musi sobie na swój sposób poradzić z trudnym wydarzeniem jakim jest śmierć, przemijanie i samotność. Książka nostalgiczna, pełna metafor i pytań, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi.

Książki dla kobiet: „Opowieść podręcznej”, Margareth Atwood

Słynna antyutopia kanadyjskiej pisarki Margareth Atwood ukazała się w połowie lat 80. XX wieku. Została nagrodzona jako najlepsza powieść science fiction opublikowana w Wielkiej Brytanii. To niezwykle oryginalna, ale też przerażająca książka dla kobiet, a wykreowany w niej świat przypomina koszmar, który trudno sobie wyobrazić.

Akcja powieści dzieje się w nieodległej przyszłości, w fikcyjnej Republice Gileadzkiej. Schwytana podczas ucieczki do Kanady młoda kobieta, trafia do rodziny komendanta Freda, gdzie zostaje „podręczną”, czyli niewolnicą, której głównym zadaniem jest urodzić dziecko bezpłodnemu małżeństwu.

Książki dla kobiet: „Dziewczynka, która widziała zbyt wiele”, Małgorzata Warda

Przejmująca opowieść, którą na pewno warto umieścić na liście książek dla kobiet. Nie jest to łatwa historia, ale na pewno dotyka bardzo ważnego problemu, który często jest przemilczany i skłania do ważnych przemyśleń.

Ania od zawsze czuła się inna od swoich rówieśników, a jedyną bliską jej osobą był brat Aron. Brak ojca, chorująca na depresję, otumaniona lekami i zaniedbująca dzieci matka, to dla niej normalność, którą zna od dzieciństwa. Pewnego dnia Ania zgłasza na policję, że brat ją zgwałcił. Czy rzeczywiście zawsze czuły i troskliwy wobec siostry Aron mógł zrobić coś takiego? Czy może dziewczynka kłamie? Prawda okazuje się bardzo skomplikowana.

Książki dla kobiet: „Białe zęby”, Zadie Smith

Zadie Smith dała się poznać wśród czytelniczek na całym świecie jako jedna z najlepszych, współczesnych pisarek. Białe zęby to jej debiut, który okazał się bardzo udany. Autorka miała wtedy zaledwie 25 lat. To zdecydowanie polecana książka dla kobiet, ale nie tylko.

Napisana z rozmachem powieść o losach trzech rodzin emigrantów mieszkających w Londynie. Fabuła rozgrywa się na przestrzeni wielu lat i łączy w sobie sporo wątków oraz ciekawe postacie, z których wiele jest prawdziwymi oryginałami. Książka chwilami zabawna i trochę ironiczna, dotyka poważnych współczesnych problemów takich jak tolerancja czy poszukiwanie własnej tożsamości.

Książki dla kobiet: „Rebeka” Daphne du Maurier

Do kategorii fajne książki dla kobiet, często zaliczana jest opowieść Rebeka, brytyjskiej autorki Daphne du Maurier. Choć powstała ona w latach 30. XX wieku, wciąż cieszy się popularnością i pojawia w wielu rankingach najlepszych książek wszech czasów. Powieść czyta się bardzo szybko, a kolejne strony wciągają coraz bardziej.

Młoda, nieśmiała dziewczyna poznaje bogatego wdowca Maxima de Wintera, którego w niedługim czasie poślubia. Po podróży poślubnej wspólnie wracają do jego posiadłości. Nowa pani de Winter czuje się tam jednak bardzo nieswojo, ponieważ wszędzie czuć ducha nieżyjącej żony Maxima, Rebeki. We wspomnieniach domowników i znajomych przedstawiana jest ona jako prawdziwy ideał.