Zanim zaczniesz szukać miłości, zastanów się przed samą sobą, czy czujesz się gotowa na poważny związek. A może pragniesz stabilnej relacji tak bardzo tylko i wyłącznie ze względu na oczekiwania, jakie ma wobec ciebie rodzina czy znajomi? Bądź ze sobą szczera!

Jak znaleźć miłość w najlepszy dla siebie sposób?

No właśnie – nie ma jednego sposobu na znalezienie miłości, który będzie idealny dla każdego. Wiele zależy od tego, czego potrzebujesz i co sprawia, że czujesz się dobrze. Dlatego, nie będziemy polecać Ci szukać drugiej połówki na siłowni, jeśli zwykle nigdy tam nie chodzisz, ani na wernisażu, podczas gdy nie interesujesz się sztuką. Chociaż prawdą jest, że Twoje szanse na poznanie kogoś interesującego z pewnością się zwiększą, kiedy będziesz brać udział w różnego rodzaju aktywnościach. Wybierz jednak te, które faktycznie pozostają w sferze twoich zainteresowań.

Nie próbuj już od początku znajomości udawać kogoś, kim nie jesteś. Gwarantujemy Ci, że jesteś wystarczająca i już teraz zasługujesz na miłość. Pozostaje tylko pytanie: jak ją znaleźć? Co zrobić, aby pomóc przeznaczeniu? Na początek zapoznaj się z kilkoma ogólnymi poradami. Dzięki nim zmienisz swój stosunek do poszukiwań miłości i poczujesz się lepiej. A wtedy może się okazać, że uczucie czai się tuż za rogiem!

1. Nie musisz spełniać oczekiwań innych

Presja otoczenia bywa męcząca. Szczególnie jeżeli podczas kolejnej rodzinnej uroczystości najczęstszym z kierowanych do Ciebie pytań jest to, czy w końcu znalazłaś partnera… A to często sprawia, że zaczynamy podejrzewać, że czegoś nam brakuje i coś jest nie tak. Nic bardziej mylnego.

Nawiązywanie relacji, wychodzenie za mąż i zakładanie rodziny to nie jest jedyny właściwy sposób na życie. Co więcej, nie stanowi on gwarancji szczęścia i spełnienia. Ludzie bardzo często podążają utartym szlakiem, jednak to nie oznacza, że Twoje życie nie może potoczyć się inaczej. I nie ma w tym nic złego. Nie lubisz zobowiązań? Podoba Ci się życie singielki? W takim razie nie próbuj wbrew sobie dopasowywać się do oczekiwań, jakie stawiają przed Tobą rodzina czy znajomi. Zwłaszcza że bycie samemu nie musi oznaczać smutku i samotności, a bycie w związku nie stanowi pewności, że osiągniesz spełnienie. 

2. Pokochaj siebie

Brzmi jak życiowy truizm, ale zawiera w sobie wiele prawdy. Bez odbudowania swojej własnej samooceny i dostrzeżenia, jak wartościową osobą jesteś, nie uda Ci się odnaleźć szczęścia.

Chociaż komplementy usłyszane na randce mogą mile łechtać ego, to jednak nasze poczucie własnej wartości nie powinno być zależne od opinii partnera. Dlatego spróbuj odnaleźć wewnętrzny spokój. Nie tylko poczujesz się lepiej, ale również pewna siebie i szczęśliwa staniesz się atrakcyjniejsza w oczach innych.

Zadbaj o to, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania – wkładaj energię nie tylko w znalezienie miłości, ale i w swój własny rozwój. Odkryj, czym jest higiena umysłu, spróbuj medytacji czy jogi – postaraj poznać się jak najlepiej i poczuć ze sobą dobrze. Nie zatracaj się i nie skupiaj się wyłącznie na tym, aby spotkać wymarzoną osobę.

3. Nic na siłę

Jak znaleźć miłość? Niektórzy podchodzą do tej kwestii bardzo metodycznie i zadaniowo. Jednak miłość bywa nieprzewidywalna i musisz wziąć to pod uwagę.

Dlatego nie staraj się znaleźć partnera na siłę. To prowadzi do frustracji i utraty obiektywnego oglądu sytuacji. Wtedy prawdopodobne jest, że chęć bycia w związku przewyższy wszystko inne – zaczniesz ignorować istotne wady potencjalnego partnera, byle tylko się związać. Czy naprawdę na tym zależy Ci najbardziej? Przy tym pamiętaj, że nie ma żadnego określonego wieku, w którym „wypada” być w długim i stabilnym związku. Życie każdej z nas jest różne! Zaakceptuj to i nie wywieraj presji sama na siebie.

4. Rozejrzyj się

Wszyscy znamy te komedie romantyczne, w których po wielu perypetiach główna bohaterka odkrywa, że od lat zakochana jest w swoim przyjacielu. Brzmi nieprawdopodobnie, a mimo to w prawdziwym życiu zdarzają się podobne historie. Być może szukasz czegoś, co jest tuż na wyciągnięcie ręki.

Miłość nie zawsze budzi się w otoczeniu fajerwerków – początkiem wielu dobrych relacji jest przyjaźń. Dlatego, nawet nowopoznanych facetów nie traktuj od razu jako potencjalnych partnerów. Daj szansę damsko-męskim przyjaźniom.

5. Przejmij inicjatywę

Na szczęście, nie jesteś baśniową księżniczką i nie czekasz potulnie, aż książę zwróci na Ciebie uwagę. Masz prawo podejmować różne działania i przejmować inicjatywę.

Nie będzie nic złego w tym, jeśli zaprosisz na randkę chłopaka, który wpadł ci w oko. Uśmiech? Życzliwy gest? Miła wiadomość? Wykonaj pierwszy krok – niczego nie ryzykujesz, a możesz w ten prosty sposób dać początek wyjątkowej relacji. Nawet jeśli czujesz stres i obawiasz się odrzucenia, nie pozwól, aby niczym nieuzasadniony lęk stanął Ci na drodze do szczęścia.

Żeby dodać sobie odwagi, uspokoić się i przezwyciężyć obawy, zainteresuj się różnymi technikami relaksacyjnymi – medytacje lub afirmacje przed snem pomogą oczyścić umysł.

6. Tinder? Dlaczego nie!

Coraz częściej słyszy się historie udanych związków, które swój początek miały właśnie w Internecie. Oczywiście aplikacje randkowe nie są dla każdego, ale jeśli nie masz zbyt wielu okazji do poznawania nowych osób, czemu by nie spróbować?

Przeciwnicy portali randkowych przestrzegają, że w Internecie nie znajdzie się miłości. Skąd ta pewność? A nuż dzięki Internetowi uda Ci się spotkać kogoś o podobnych zainteresowaniach czy zbliżonym światopoglądzie, na kogo trudno byłoby trafić przypadkiem.

i tym razem działa zasada „nic na siłę”. Jeżeli rozpoczynanie znajomości przez Internet nie okaże się dla Ciebie komfortowe, po prostu z tego zrezygnuj. A zamiast przeglądania profili w aplikacji, wybierz się na imprezę czy wyjedź na wycieczkę – niewykluczone, że właśnie wtedy kogoś poznasz. 

7. Porzuć nierealne wyobrażenia

Masz w głowie obraz idealnej osoby, jakiej szukasz i odrzucasz wszystkich innych, którzy nie pasują do wybranych założeń? Tu może tkwić problem.

Oczywiście nie chodzi o to, aby maksymalnie obniżyć poprzeczkę i umawiać się z każdym, kto zwróci na Ciebie uwagę. Jednak przyjmowanie drugiej skrajności i szukanie wyłącznie idealnego partnera także nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że w ten sposób pozbawiasz się wielu szans i odrzucasz osoby, które – choć nie wydają się takie na pierwszy rzut oka – mogą okazać się wspaniałymi partnerami. Nie kieruj się uprzedzeniami i nie oceniaj innych na podstawie pozorów, bo będziesz tego później żałować.

Romantyczne filmy, piosenki i wiersze o miłości i tęsknocie sprawiły, że w głowach wielu z nas urodziła się wizja idealnej – a przy tym nierzeczywistej – miłości. Warto zdać sobie z tego sprawę jak najszybciej!