Filmy świąteczne to absolutne hity w ostatnim kwartale roku. Tak, mówimy również o listopadzie czy okresie przed halloweenowym, a nie tylko o grudniu. Część z was włącza je już na samym początku listopada, gdy w telewizji pojawiają się wreszcie (a może już?) pierwsze spoty reklamowe związane z nadchodzącą gwiazdką. Wówczas stacje radiowe raczą nas kultowymi piosenkami typu "Last Christmas" zespołu Wham!, czy "All I Want for Christmas Is You" w wykonaniu Mariah Carey. To nie wszystko, już na początku listopada znane platformy streamingowe typu Netflix, HBO Max, Disney+ lub Prime proponują użytkownikom premierowe tytuły w stylu "Christmas story" lub znane od dawna filmy świąteczne. Inni, bardziej cierpliwi czekają do grudnia, aż spadnie pierwszy śnieg. Jednak nie oszukujmy się, ta grupa jest coraz mniej liczna, większość rozkoszuje się tym filmowym gatunkiem już na wiele tygodni przez Bożym Narodzeniem. Przecież magia świąt trwa przez wiele tygodni.

Wiemy, że co roku wpisujecie do wyszukiwarki "najlepsze filmy świąteczne", dlatego postanowiliśmy sprawdzić najpopularniejsze produkcje (nie tylko komedie romantyczne, ale również tytuły grozy) i zrobić nasz własny, subiektywny ranking. W tym zestawieniu na filmy świąteczne znalazły się klasyki tego gatunku, ale jest też kilka mniej znanych produkcji. Przyznacie się, ile razy oglądaliście "Kevina samego w domu", "To właśnie miłość", czy "Holiday"? Pewnie przynajmniej z 10 razy (jak nie więcej!).

Jak wygląda recepta na świąteczne filmy? Historia musi wciągać, dialogi powinny składać się z dowcipów na poziomie, a fabuła sprawić, że niejedna łza zakręci się w oku. Najważniejsze jest jednak przesłanie: czasem miłość czai się tuż za rogiem, a rodzina nie jest rzeczą nabytą czy zawsze pewną - warto o niej zawsze pamiętać. Zwłaszcza o bliskich, z którymi mamy mniejszy kontakt.

A zgadniecie jaki jest nasz ulubiony film świąteczny? Nie będziemy ukrywać: to wspomniany już film romantyczny "Holiday". Cameron Diaz, Jude Law, Kate Winslet i Jack Black perfekcyjnie wcielili się w swoje role. Ten film możemy oglądać bez końca. Jest zabawnie, ale i wzruszająco - w sam raz na idealny film świąteczny. Co ciekawe, również Netflix zauważył popularność tego gatunku, dlatego co roku na tę popularną platformę trafiają kolejne zabawne i przy tym ciekawe filmy świąteczne. 

Zobaczcie proponowane przez nas filmy świąteczne, które nigdy się nie znudzą! Te profukcje naprawdę warto obejrzeć. 

Filmy świąteczne na Netflix. Poznaj najpopularniejsze tytuły >>

Najlepsze filmy świąteczne: komedia "Kevin sam w domu"

To hit każdych Świąt i to od wielu lat! Film opowiada historię Kevina, który przez pomyłkę zostaje sam na święta w domu. W tym czasie okolicę nawiedza dwóch włamywaczy, którzy nie zdają sobie sprawy, że wpadli w poważne tarapaty.

Produkcja z 1990 roku, do Polski dotarła dopiero dwa lata później. Od tego czasu rokrocznie puszczana jest w telewizji. To już tradycja! A dla tych, którzy mają już dość tej historii, zawsze mogą obejrzeć "Kevin sam w Nowym Jorku".

W rolach głównych: Macaulay Culkin, Joe Pesci i Daniel Stern.

Zobacz też: Jak zapakować prezent? >>

Najlepsze filmy świąteczne: miłosna opowieść "To właśnie miłość" (Netflix)

Film tworzą historie rozgrywające się w okresie przedświątecznym w Londynie. Bohaterów łączą rodzinne i towarzyskie więzi, a każdy wątek ukazuje inny typ miłości. Młody premier zakochuje się w pracownicy swojego biura, pisarz odnajduje miłość nad brzegiem jeziora (choć on nie zna portugalskiego, a ona nie mówi po angielsku; wdowiec szuka kontaktu z pasierbem, a pewna mężatka dowiaduje się o uczuciu, jakim darzy ją najlepszy przyjaciel męża. Nie można także zapomnieć o paru naprawdę dobrych scenach komediowych. Tańczący Hugh Grant zawsze nas rozśmiesza!

Obsada: Hugh Grant, Keira Knightley, Bill Nighy, Liam Neeson, Emma Thompson, Colin Firth, Alan Rickman, Laura Linney, Rowan Atkinson, Andrew Lincoln, Laura Linney

Zobacz też: Wegetariańskie Święta - przepisy >>

Najlepsze świąteczne filmy: "Grinch: Świąt nie będzie"

Grinch jest małym, zazdrosnym i psotnym stworzeniem. Co może roić się w jego głowie? A gdyby tak wykradł Święta Bożego Narodzenia?

Obsada: Jim Carrey, Anthony Hopkins, Christine Baranski, Taylor Momsen

Najlepsza komedia świąteczna: "W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju"

Święta Bożego Narodzenia w rodzinie Griswoldów to kolejna okazja do przezabawnych zbiegów okoliczności! Clark ma nie tylko problem ze świątecznymi dekoracjami, ale i z gromadą niesfornych gości. Optymizmem napawa go jedynie myśl o świątecznej premii...

Obsada: Chevy Chase, Beverly D'Angelo, Juliette Lewis

Świąteczne filmy: klasyk na Boże Narodzenie, czyli "Holiday"

Film o poszukiwaniu miłości. Iris jest zakochana w mężczyźnie, który zaręczył się z inną. Amanda, dowiaduje się, że człowiek, z którym mieszka był jej niewierny. Dwie kobiety, które nigdy się nie spotkały i mieszkają w odległości ponad 4 000 kilometrów, wymieniają się miejscami zamieszkania na okres świąt. Iris wprowadza się do domu Amandy w słonecznym Los Angeles, a Amanda przyjeżdża na pokrytą śniegiem angielską wieś. Wkrótce po przybyciu na miejsce przeznaczenia, obie kobiety odnajdują to, czego najmniej się spodziewały: romans.

Obsada: Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law i Jack Black

Zobacz też: Paznokcie na Święta >>

Najlepsze filmy świąteczne: "Rodzinny dom wariatów"

Everett zaprasza do rodzinnego domu swoją narzeczoną Meredith. Chce, żeby wszyscy Stone'owie poznali jego wybrankę. Niestety, dziewczyna od pierwszego wejrzenia budzi niechęć rodziny, która nie zna tematów tabu i nie podlega konwenansom. Wszyscy biorą ją za bezwzględną karierowiczkę. Na jej niekorzyść przemawia także perfekcyjnie skrojony kostium zapięty na ostatni guzik, starannie upięte włosy i nieskazitelny makijaż. Zraziwszy do siebie Stone'ów Merdith wzywa na pomoc Julię, młodszą siostrę, która jest bardzo komunikatywna i ma w sobie wiele uroku.

Obsada: Claire Danes, Diane Keaton, Rachel McAdams, Dermot Mulroney, Sarah Jessica Parker, Craig T. Nelson, Luke Wilson

Najlepsze filmy świąteczne: "Cztery Gwiazdki"

Jak odwiedzić każdego z rozwiedzionych rodziców młodej pary w czasie świąt Bożego Narodzenia? Tym bardziej, że są to aż cztery nowe rodziny. Z takim właśnie wyzwaniem zmierzą się bohaterowie filmu.

Obsada: Reese Witherspoon, Vince Vaughn, Robert Duvall, Sissy Spacek

Najlepsze filmy świąteczne: "Miasteczko Halloween"

Słynna animacja od Tima Burtona. Jack Skelleton to szef grupy potworów, duchów, czarownic, wampirów i innych straszydeł, które przez cały rok przygotowują się do swojego wielkiego święta - Halloween. Jednak przez przypadek, Jack trafia do kolorowego i wesołego Miasteczka Bożonarodzeniowego, w którym prym wiodą Mikołaj i mali pomocnicy pomagający mu wręczać dzieciom prezenty. Jack wpada na diaboliczny pomysł - tegoroczne Boże Narodzenie zostanie zorganizowane przez mieszkańców Miasteczka Halloween!

Najlepsze filmy świąteczne: "Zły Mikołaj"

Główny bohater, Willie jest zawodowym oszustem. Święta Bożego Narodzenia, dla innych pełne magii, dla niego stanowią wyłącznie okazję do popełnienia kolejnych przestępstw. Willie przebiera się za Świętego Mikołaja, w czasie świąt nie ma przecież nikogo, kto wzbudzałby większe zaufanie. W takim przebraniu wypada kochać dzieci. Tymczasem Willie ich nie znosi. Pewnego dnia Willie spotka dziecko, dzięki któremu pozna siłę przyjaźni i ludzkiego ciepła. Zimne jak lód serce Mikołaja stopnieje.

Obsada: Billy Bob Thornton, Bernie Mac, Lauren Graham, John Ritter

Najlepsze filmy świąteczne: "Czekając na cud"

To historia pięciorga bohaterów, z których każdy w głębi duszy czeka na cud, który odmieniłby ich życie. Samotna rozwódka z trudem znosząca samotność, przypadkowo poznany tajemniczy mężczyzna, młoda Latynoska, która właśnie odeszła od chorobliwie zazdrosnego chłopaka, szukający towarzystwa barman i młody Francuz, który żyje wspomnieniem swoich najszczęśliwszych Świąt z dzieciństwa. Losy całej tej piątki przetną się gdzieś w Nowym Jorku w wigilijny wieczór...

Obsada: Penelope Cruz, Susan Sarandon, Paul Walker, Alan Arkin

A na koniec...

Najlepsze filmy świąteczne: "Listy do M."

Nie mogło zabraknąć również polskiej produkcji. Film o miłosnych perypetiach Polaków obejrzało trzy miliony widzów (i to tylko w kinach), co więcej, w ciągu kolejnych lat powstały kolejne części tego kinowego hitu. W rolach głównych zobaczymy same polskie gwiazdy: Tomasza Karolaka, Macieja Stuhra, Romę Gosiąrowską, Agnieszkę Dygant, Piotra Adamczyka, Katarzynę Zielińską, Pawła Małaszyńskiego.

Na kanwie tego polskiego filmu świątecznego powstały kolejne części. Widzieliście je wszystkie?

Filmy świąteczne to gatunek, który ma wielu fanów, a co roku powstaje kilka (jeśli nie kilkanaście) nowych produkcji. Jednak lista z naszymi ulubionymi tytułami cały czas nie zmienia się. Mimo że te produkcje znamy od dawna. Powód? Świąteczne filmy po prostu wprawiają nas w doskonały nastrój.