Whitney Elizabeth Houston urodziła się 9 sierpnia 1963 roku. Wychowywała się w East Orange, w stanie New Jersey. Była najmłodsza spośród trójki dzieci Johna Russela Houstona i Emily Drinkard, piosenkarki gospelowej, znanej jako Cissy Houston. Mała Whitney od najmłodszych lat miała kontakt z muzyką. Jej matka śpiewała w najsłynniejszych klubach Nowego Jorku. Często wyjeżdżała też w trasy z takimi gwiazdami jak Elvis Presley, czy Aretha Franklin, która zresztą była jej serdeczną przyjaciółką i matką chrzestną małej Whitney. Z rodziną Houstonów spokrewniona była również słynna piosenkarka Dionne Warwick i jej siostra Dee Dee. Nic więc dziennego, że wychowana pośród takich znakomitych wokalistek Whitney, również chciała spróbować swoich sił na scenie, a rodzina szybko zauważyła jej talent i mocno go wspierała.

Whitney Houston - kariera i niezapomniane momenty

Pierwsze kroki na scenie młodziutka Whitney Houston stawiała u boku matki. Na początku lat 80. pracowała też jako modelka, brała gościnny udział w nagraniach innych artystów, śpiewała w chórkach, a także wystąpiła w kilku serialach komediowych. Przełomowym momentem był rok 1983, kiedy to właściciel wytwórni płytowej Arista, Clive Davis zobaczył młodziutką piosenkarkę w jednym z nowojorskich klubów. Niedługo potem Whitney podpisała z nim kontrakt na swoją pierwszą solową płytę, która bardzo szybko odniosła ogromny sukces. Kolejne lata i albumy artystki były wielkim pasmem sukcesów.

W latach 90. Whitey Houston postanowiła spróbować swoich sił jako aktorka. W 1992 roku wystąpiła u boku Kevina Costnera w filmie Bodyguard, który okazał się wielkim hitem. W kolejnych latach zagrała jeszcze w melodramacie Czekając na miłość oraz w komediodramacie Żona pastora, który został nominowany do Oscara w kategorii "najlepsza ścieżka dźwiękowa". W 2012 ponownie stanęła przed kamerą i zagrała jedną z głównych ról w filmie Sparkle.

Whitney Houston trafiła do księgi rekordów Guinnessa jako najczęściej nagradzana piosenkarka w dziejach muzyki. Zdobyła dwie Emmy Awards, sześć Grammy Awards, 30 statuetek Billboard Music Awards, 22 American Music Awards. W sumie, do 2010 roku, zdobyła aż 415 wyróżnień. Była pierwszą afroamerykańską artystką, której utwory regularnie pojawiały się na antenie MTV, a już dwa lata po nagraniu debiutanckiej płyty znalazła się na trzecim miejscu listy najlepiej zarabiających amerykańskich artystów. To nie do końca spodobało się czarnoskórej społeczności, która oskarżyła Houston o to, że jej muzyka jest "zbyt biała". 

Najlepsze hity Whitney Houston

W 1985 roku ukazał się debiutancki album Whitney Houston. Znalazły się na nim takie utwory jak How Will I Know, Greatest Love of All czy Saving All My Love. Za ten ostatni singiel otrzymała swoją pierwszą nagrodę Grammy. Już niedługo po debiucie pierwszej płyty pojawiła się kolejna, z przebojem I Wanna Dance With Somebody, który stał się hitem lata 1987 roku. Kolejnym hitem była piosenka One Moment in Time, nagrana na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 1988 roku.

Do najsłynniejszych przebojów wokalistki należy niewątpliwie utwór I Will Always Love You, nagrany wraz z sześcioma innymi utworami do filmu Bodyguard. Śpiewany a capella wstęp rozwija się w poruszającą balladę, która doskonale pokazuje wokalne możliwości artystki. Utwór ten jest coverem piosenki country śpiewanej pierwotnie (i napisanej) przez Dolly Parton.

Po dłuższej przewie w nagrywaniu albumów, Houston powróciła w 1998 roku z przebojem My Love is Your Love, który zyskał miano międzynarodowego hitu. Warto też wspomnieć niezapomniany duet z Enrique Iglesiasem, z którym artystka nagrała utwór Could I Have This Kiss Forever.

W sumie aż 11 utworów Whitney Houston zdobyło pierwsze miejsce na prestiżowej liście przebojów Billboard Hot 100. Są to: Saving All My Love for You (1985), How Will I Know (1986), Greatest Love of All (1986), I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me) (1987), Didn't We Almost Have It All (1987), So Emotional (1988),Where Do Broken Hearts Go (1988), I’m Your Baby Tonight (1990), All the Man That I Need (1991), I Will Always Love You (1992), Exhale (Shoop Shoop) (1996).

Życie prywatne Whitney Houston

Choć Whitney Houston zrobiła oszałamiająca karierę i zdobyła serca fanów na całym świecie, jej życie prywatne dalekie było od sielanki. Była już znaną piosenkarką, kiedy poznała Bobby’ego Browna, tancerza i wokalistę R&B. W środowisku muzycznym Brown miał opinię kobieciarza i narkomana. Kilkukrotnie lądował też w więzieniu.

Rodzina Whitney Houston ostrzegała ją przed znajomością z Brownem, jednak dla gwiazdy był on niezwykle pociągający. Para wzięła ślub w 1992 roku. Artystka wyznała później, że jedynie pierwszy rok ich małżeństwa był szczęśliwy. Bobby nie tylko zdradzał żonę, ale też bywał wobec niej agresywny. To właśnie jego znajomi i rodzina artystki obwiniali o doprowadzenie Whitney do uzależnienia od narkotyków. Pomimo, że Brown ciągnął ją na dno, piosenkarka nie potrafiła się z nim rozstać. Jej problemy z uzależnieniem od używek pogłębiały się. Gwiazda trwoniła swój majątek na narkotyki, popadała w stany lękowe i paranoję. Na koncertach myliła teksty własnych piosenek, a jej niesamowity głos nie osiągał pełni swoich możliwości, z których była znana.

Houston i Brown rozwiedli się dopiero w 2006 roku. Dla niej miał to być początek nowego życia. Pojawiły się nowe plany zawodowe. Po odwyku gwiazda zapewniała, że uporała się ze swoimi demonami. Niestety nie do końca było to prawdą.

Gwiazda wyznała też, że była ofiarą przemocy domowej, o czym opowiedziała w programie Oprah Winfrey. W życiu Whitney Houston było jednak o wiele więcej mrocznych sekretów. Ujawnił je film dokumentalny "Whitney"  (2018) w reżyserii Kevina Macdonalda. Artystka była molestowana w dzieciństwie przez kuzynkę Dee-Dee Warwick. Informację ujawnił brat wokalistki, który również był przez nią wykorzystywany. Warwick zmarła w 2008 roku.

Po wielu latach przyjaciółka Whitney Houston, Robyn Crawford, potwierdziła ich związek, o którym plotkowano przez lata. Amerykanki chodziły razem do szkoły katolickiej Mount Saint Dominic Academy w Caldwell. Wtedy przyszła gwiazda muzyki poznała swoją bratnią duszę na obozie wakacyjnym - miała wtedy prawie 17 lat (Robyn była starsza o dwa lata). Jednak gdy w 1982 roku Houston podpisała kontrakt Davisem, Whitney zakończyła ich związek dając Robyn w prezencie Biblię. "Powiedziała, że nasz związek nie może być dłużej 'fizyczny', ponieważ to jeszcze bardziej utrudniłoby naszą podróż. Przyznała, że jeśli ludzie dowiedzą się o nas, to wykorzystają to przeciwko nam, a w latach 80. tak właśnie to wyglądało... - ujawniła Crawford w książce  "A Song For You: My Life with Whitney Houston". Do 2000 roku Robyn była nie tylko przyjaciółką wokalistki, ale i jej osobistą asystentką. 

Jak zmarła Whitney Houston?

11 lutego 2012 roku Whitney Houston została znaleziona martwa w wannie w swoim hotelowym apartamencie w Beverly Hills. Próby reanimacji okazały się nieskuteczne. Nagłe odejście gwiazdy wstrząsnęło całym światem. Artystka miała zaledwie 48 lat. Oficjalnie stwierdzono, że przyczyną śmierci było przypadkowe utoniecie w wannie.

Niemniej wokół śmierci Whitney pojawiło się wiele spekulacji. Badania toksykologiczne wykazały ślady marihuany, antyhistaminy, leku zwiotczającego mięśnie i leku przeciwlękowego. Koroner przyznał również, że regularne zażywane kokainy oraz problemy z sercem mogły przyczynić się do tej tragedii.  

Whitney Houston – dzieci

Whitney Houston miała jedną córkę z małżeństwa z Bobbym Brownem. Bobbi Kristina urodziła się w 1993 roku. Jeszcze za życia Whitney stawiała pierwsze kroki w show biznesie, osiągając sukcesy jako piosenkarka i osobowość telewizyjna. Po śmierci Houston, została spadkobierczynią jej majątku.

Niestety Bobbi Kristina nie miała szansy w pełni rozwinąć swoich talentów, a jej historia bardzo przypomina to, co spotkało jej matkę. W 2015 roku, wówczas 22-letnia córka Whitney Houston podtopiła się w wannie w wyniku zażycia dużej ilości narkotyków i alkoholu. Przez sześć miesięcy walczyła o życie pod respiratorem, jednak 26 lipca 2015 roku walkę tę przegrała. Pochowana została na cmentarzu w Westfield, obok swojej matki.

Film biograficzny o Whitney Houston

Obecnie trwają przygotowania do filmu biograficznego o Whitney Houston pod tytułem „I Wanna Dance With Somebody”. Reżyserką ma być Stella Meghie, nie wiadomo jeszcze kto zagra główną rolę. Wiemy natomiast, że scenariusz napisze Anthony McCarten, który ma na swoim koncie wiele filmów biograficznych. Jest m.in. autorem scenariusza do filmu Bohemian Rhapsody opowiadającym o życiu Freddiego Mercury’ego, Teorii wszystkiego o Stevenie Hawkingu czy Czasu mroku o Winstonie Churchilu.

W poprzednich latach powstały też inne filmy o Whitney Houston. W 2015 roku pojawiła się filmowa biografia gwiazdy, zatytułowana Whitney w reżyserii Angeli Bassett, gdzie tytułową role zagrała Yaya DaCosta. Dokument z 2018 roku pod takim samym tytułem wyreżyserował Kevin McDonald. Inny film dokumentalny o życiu artystki: Whitney: Can I be me, można obejrzeć na Netflix.