Sennik: cmentarz we śnie (spacerować, stary cmentarz, cmentarny park i inne motywy)

Sam obraz cmentarza we śnie ma wiele znaczeń, a interpretacja jest bardziej złożona niż w przypadku innych snów. Istotne są okoliczności, w jakich w tym miejscu się znaleźliśmy, pora dnia oraz odczuwana atmosfera. Cmentarz w snach ma szeroką symbolikę, a jego poprawna interpretacja jest mocno związana z psychiką.

Cmentarz często pojawia się w marzeniach sennych w momencie, gdy mamy do podjęcia jakąś ważną życiową decyzję. Rozterki mogą dotyczyć zarówno kłopotu, który dopiero się pojawi, jak i ciągnących się przez długi czas problemów. Według niektórych senników cmentarz może być również symbolem utraconej nadziei i pogrzebanych marzeń.

Jeśli we śnie o cmentarzu pojawia się bliska ci osoba, która zmarła, może to być symbol podświadomej tęsknoty za nią.  Ujrzenie we śnie cmentarza, na którym odbywa się twój pogrzeb może z kolei oznaczać zamknięcie pewnego rozdziału i rozpoczęcie życia na nowych zasadach. Jeśli z kolei stojąc na cmentarzu obserwujesz zmierzający do ciebie orszak pogrzebowy, może on być symbolem nadchodzących problemów.

Sennik: być na cmentarzu. Interpretacja snu, w którym pojawia się cmentarz

Miejsce pochówku może być postrzegane zarówno jako oaza spokoju, symbol wewnętrznych zmian, jak też zapowiedź  kłopotów. Wiele zależy od tego, jaka sceneria otacza cię na cmentarzu, kto ci towarzyszy oraz jaka jest pora dnia.

Jeśli cmentarz jest dobrze oświetlony, sprzątnięty i sprawia wrażenie miejsca spokojnego, to najprawdopodobniej pragniesz ucieczki od rzeczywistości w ciche i przyjazne miejsce. Jeśli w ostatnim czasie towarzyszyły ci głównie stres i codzienna gonitwa, to pojawienie się w śnie cmentarza może być upomnieniem od twojej podświadomości. Gdy w swoich marzeniach sennych widzisz podobny obraz, warto oderwać się na chwilę od codzienności.

Mroczny i brudny cmentarz jest zwiastunem nadchodzącego okresu samotności. Prawdopodobnie ważna dla ciebie relacja w najbliższym czasie się zakończy lub stosunki z bliską ci osobą ulegną znacznemu ochłodzeniu. Cmentarz, przedstawiony we śnie w formie mrocznej stanowi symbolikę pogrzebania istotnego dla ciebie uczucia. Panująca dookoła ciemność jest z kolei metaforą samotności i smutku, jakie będziesz po nim odczuwać.

Sennik: walizka. Co oznacza walizka we śnie?>>

Sennik: grób na cmentarzu

W snach toczących się na cmentarzu warto zwrócić uwagę na stan grobów, ich udekorowanie oraz ilość zniczy. Jeśli nagrobki i sam cmentarz sprawiają wrażenie starych, a stojące na nich kwiaty są zwiędłe, najprawdopodobniej jesteś osobą bardzo samotną. Zniszczone i przewracające się groby mogą świadczyć o tym, że czujesz się niepotrzebna i nierozumiana.

Jeśli na cmentarzu zamiast standardowego nagrobka znajduje się pomnik lub statua, to borykasz się z nieprzepracowanymi emocjami z przeszłości. Sen o wyrytej w marmurze, rozsypującej się figurze jest symbolem zacierających się wspomnień. Z kolei dostrzeżenie pomnika o nienaruszonej konstrukcji może oznaczać, że do pamiętnych zdarzeń doszło niedawno.

Świeże kwiaty, znajdujące się na grobach wokół ciebie są symbolem witalności, szczęścia i sukcesu na każdej płaszczyźnie życia. Z kolei duża ilość płonących zniczy może obrazować lęk przed zdemaskowaniem naszych tajemnic i ujawnieniem prawdziwego oblicza. Ogień jest symbolem, którego w snach powinni bać się przede wszystkim kłamcy i manipulatorzy. Według niektórych znaczeń płomień prowadzi do wypalenia łgarzy i oczyszczenia atmosfery. Jeśli jednak światło bijące od zniczy wydaje ci się ciepłe i przyjazne, najprawdopodobniej nie masz czego się obawiać.

Sennik: kłótnia. Co oznacza kłótnia we śnie?>>

Sennik: iść na cmentarz

Pójście na cmentarz czy też przemieszczanie się po jego terenie może mieć znaczenie zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeśli we śnie idziesz na miejsce pochówku kogoś, kto był ci drogi, oznacza to próbę nawiązania kontaktu z tą osobą. Takie marzenie senne może świadczyć o dużej tęsknocie i potrzebie zasięgnięcia opinii u zmarłego. Często oznacza to, że nieżyjąca osoba była dla ciebie dużym autorytetem, a jej mądre rady niejednokrotnie pomogły ci wyjść obronną ręką z kłopotliwej sytuacji. Najczęściej sen ten pojawia się, gdy zmagasz się z jakimiś problemami i nie masz wsparcia w żyjących bliskich.

Wybranie się na cmentarz w celu sprzątnięcia grobów najbliższych ma znaczenie mocno symboliczne. Sen tego rodzaju powinien być interpretowany głównie na płaszczyźnie psychicznej oraz emocjonalnej, ponieważ jest silnie związany z potrzebą zmiany. Uprzątnięcie grobu jest analogią do chęci uporządkowania swojego życia i umieszczenia dotychczasowych złych nawyków w mogile.

Jeśli we śnie udajesz się na cmentarz przykościelny, to może on być interpretowany jako zwiastun szczęścia i dobrobytu, które wkrótce nadejdą. Pozytywne zmiany dotkną twojego życia zarówno na płaszczyźnie uczuciowej, jak i zawodowej.

Jeśli we śnie chodzisz po cmentarzu lub gubisz się na nim, może to być oznaka nadchodzących kłopotów i nieszczęść. Sen tego rodzaju może być ostrzeżeniem przed pogorszeniem się stanu zdrowia u ciebie lub osoby z twojego najbliższego otoczenia. Błądzenie po cmentarzu jest także odczytywane przez sennik jako symbol samotności i życiowego zagubienia.