Rob Gronkowski: kariera

Robert James Gronkowski na świat przyszedł 14 maja 1989 roku jako czwarty z pięciu braci. Po ojcu odziedziczył polsko brzmiące nazwisko, poza tym nie ma jednak żadnych związków z naszym krajem. W jego rodzinie istnieją natomiast duże tradycje sportowe: dziadek, Ignatius to były reprezentant Stanów Zjednoczonych w kolarstwie na Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku, zaś ojciec to niegdysiejszy ofensywny liniowy w NCAA. Jeden z braci Roba grał w baseball w MLB, a trzech w NFL.

Początek kariery sportowej Gronkowskiego to czasy studiów na Uniwersytecie Arizony, którego drużynę - Arizona Wildcats reprezentował. W dwóch pierwszych sezonach złapał 75 piłek na prawie 1200 jardów. Był najlepszy, czego dowodem są szkolne rekordy. Przed sezonem 2009 Gronkowskiego umieszczono na liście obserwacyjnej Lombardi Award jako najwybitniejszego zawodnika uniwersyteckiego. Ten sezon jednak opuścił ze względu na operację pleców. Mimo to zgłosił się do draftu w 2010 roku i tak trafił do drużyny New England Patriots. Czteroletnia umowa warta była 4,4 miliona dolarów.

Wraz z Aaronem Hernandezem Gronkowski od pierwszego meczu stworzył duet marzeń. W pierwszym wspólnym sezonie mieli na swoim koncie ponad 1100 jardów i 16 TD, w drugim zaś - ponad 2200 jardów i 23 TD.Ówczesne 17 TD Gronkowskiego pozostaje do dziś rekordem NFL na pozycji tight end. W 2011 roku rozpoczęła się jednak u Roba plaga kontuzji, która nie przestawała doskwierać mu aż do zakończenia kariery.

Po sezonie 2011 Rob Gronkowski podpisał z Patriots ośmioletnią umowę opiewającą na kwotę 54 milionów dolarów. Mógł poczekać, negocjując na wolnym rynku, miał jednak świadomość, że stan zdrowia sugeruje zabezpieczenie przyszłości. Patriots znali ryzyko, nie spodziewali się jednak, co przyniesie rok 2012. Wtedy przestał istnieć duet marzeń, gdyż Aarona Hernandeza oskarżono, a później skazano za morderstwo. Z kolei Gronkowski w czasie jednej z boiskowych akcji złamał przedramię. Uraz skomplikował się, a w rękę wdała infekcja. Potrzebne były aż cztery operacje ręki i kolejny zabieg na plecy. Popularny Gronk stracił początek sezonu 2013, a po zaledwie siedmiu meczach zerwał więzadła w kolanach i został wyłączony z rozgrywek do końca roku.W 2014 roku wydawało się, że Gronkowski wychodzi na prostą. Pojawił się 15 meczach i playoffach, złapał 82 piłki na 1124 jardy i 12 TD. Trafił do pierwszej drużyny All-Pro, zyskał tytuł Powracającego Gracza Roku, a jego drużyna mogła cieszyć się z pierwszego od dekady mistrzostwa po wygranej nad Seattle Seahawks. Kłopoty zdrowotne powróciły dwa lata później. Rob nie wystąpił w Super Bowl ze względu na problemy z podudziem i płucem, sezon zakończył zaś operacją dysku. Powrócił jeszcze, zaliczając wielki sezon 2017. Zawodnik rozważał po nim zakończenie kariery, ale w pełnym kontuzji 2018 roku wykonał swój ostatni przed przerwą chwyt na miarę mistrzostwa.

24 marca 2019 roku Rob Gronkowski ogłosił na Instagramie, że przechodzi na sportową emeryturę. Swoją decyzję uzasadniał kwestiami psychicznymi oraz fizycznymi, w tym dziewięcioma operacjami i dwudziestoma wstrząśnieniami mózgu. Opowiadał o tym, że pięciokrotnie poczuł, jak "gaśnie mu światło", a i zmiany nastroju nie były bez znaczenia. Od początku jednak deklarował, że gdy poczuje się na siłach, powróci. Tak się stało 21 kwietnia 2020 roku, kiedy Patriots sprzedali prawa Gronkowskiego drużynie Tampa Bay Buccaneers. Tym samym los ponownie połączył Roba z byłym rozgrywającym Patriots, Tomem Brady'm.

Poza karierą sportową Rob Gronkowski podejmował wiele dodatkowych aktywności. Zagrał w filmach "Entourage", "American Violence", "Deported" czy "Boss Level". Prowadził program „Crashletes”, występował jako ekspert NFL, brał też udział w teleturniejach.

Rob Gronkowski: zarobki

Pierwsza czteroletnia umowa Gronkowskiego warta była 4,4 miliona dolarów, z dodatkową premią za podpisanie w wysokości ponad 1,7 miliona dolarów. Kolejny, tym razem ośmioletni kontrakt z 2012 roku opiewał na 54 miliony dolarów. Jak podały źródła amerykańskie, na wstępie na konto sportowca trafiła suma 8 milionów dolarów. Resztę wynagrodzenia otrzymywał w corocznej, wzrastającej pensji.

Gronkowski w wywiadach przyznawał, że pieniędzy zarobionych na boisku nie wydaje, lecz w całości inwestuje. Żyje z kontraktów reklamowych, których łączną wysokość szacuje się na około 9 milionów dolarów.

Rob Gronkowski: życie prywatne i żona

Rob Gronkowski nie jest żonaty. Od 2015 roku jego partnerką jest Camille Kostek, amerykańska modelka, aktorka i prezenterka. Wcześniej sportowiec spotykał się z Bibi Jones, aktorką filmów dla dorosłych.

Camille Kostek karierę zaczynała jako zawodowa cheerleaderka. W wieku 19 lat trafiła do Hartford Colonials z United Football League. Po dwóch latach, w 2013 roku trafiła do zespołu New England Patriots Cheerleaders, dzięki czemu poznała Gronkowskiego. W tym okresie pozowała do zdjęć i angażowała się w działania promocyjne Patriots, między innymi uczestnictwo w kampaniach reklamowych i prowadzenie zajęć dla młodzieży. Dzisiaj jest prezenterką w programach telewizyjnych. Jej aktywność w mediach społecznościowych skupia się na promowaniu modelingu i tańca.

Rob Gronkowski: Instagram, Twitter

Instagramowy profil Roba Gronkowskiego nosi nazwę @gronk. To właśnie za jego pośrednictwem sportowiec przekazał informację o zakończeniu kariery. W tej chwili jego konto obserwują 4 miliony użytkowników z całego świata, a na profilu pojawiają się zdjęcia zarówno z boiska, jak i z życia prywatnego. Nie brakuje także zabawnych fotografii z dzieciństwa.

Futbolista od dziesięciu lat (dokładnie od kwietnia 2010 roku) prowadzi również profil na Twitterze: @RobGronkowski. Doczekał się 3 milionów obserwujących. Przez ten czas powstało ponad 4 tysiące tweetów.

Rob Gronkowski: ciekawostki

Przyjaciele i znajomi Gronkowskiego podkreślają, że ważną cechą jego osobowości i sekretem uroku był dystans. Rob zawsze uwielbiał imprezy, dwuznaczne żarty i zabawę. Przez całą karierę budził sympatię nawet w kibicach, nie przepadających za Patriots. Wielu wróżyło mu karierę w przemyśle filmowym lub wrestlingu i nie pomylili się zanadto. Na początku kwietnia 2020 roku Gronkowski zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata wrestlingu.

Gronkowski całą swoją zawodową karierę, aż do 2019 roku, spędził w New England Patriots. W ciągu 9 sezonów ustanowił wiele rekordów, w tym nadal aktualny w liczbie przyłożeń w sezonie.

Kończąc karierę, Gronkowski swoją decyzję motywował między innymi względami psychicznymi. Martwiły go zmiany nastroju i kłopoty z pamięcią. Ćwiczył wówczas w domu, układając puzzle z 750-elementów.