Oko Horusa – pochodzenie

Oko Horusa, inaczej oko Ra, wywodzi się z kultury Egiptu. Symbolizuje boską moc Horusa - władcy nieba, syna Ozyrysa i Izydy. W starożytności wierzono, że Słońce wraz z Księżycem to oczy boga. Były zatem boskim spojrzeniem na Ziemię. Jak głosi legenda, Horus musiał walczyć o panowanie z Setem - panem pustyń i burz. Z pojedynku zwycięsko wyszedł ten pierwszy, lecz w toku potyczki stracił lewe oko. Bóg Set miał pociąć je na kawałki. Po zakończonej bitwie Horus podarował oko swojemu ojcu, wcześniej uśmierconemu właśnie przez pana ciemności, Seta. Magiczna moc sprawiła, że oko się zrosło. Bóg nieba odzyskał wzrok, a Ozyrys powrócił do żywych. Właśnie dlatego lewe oko Horusa określana się jako Oko Udżat, symbolizujące boskie uzdrowienie. Ta legenda tłumaczy również różnicę w intensywności, z jaką Słońce i Srebrny Glob oświetlają świat. Lewe oko Horusa (Księżyc) nie odzyskało już pierwotnej mocy.

Oko Ra miało skrywać w sobie moc uzdrawiania. Egipcjanie wierzyli, że jako talizman przywraca siły witalne i wspomaga leczenie wszelkich dolegliwości. 

Co ciekawe, oko Horusa wykorzystywano także do wykonywania matematycznych obliczeń. Przyglądając się symbolowi, można dostrzec, że poza okiem sokoła (bóg Horus miał objawiać się w świecie fizycznym właśnie pod postacią tego ptaka), zawiera również wzorzyste kształty. Odpowiadają one ułamkom: 1/64, 1/32, 1/16, 1/8, 1/4 i 1/2. Taki system zapisu umożliwiał nadwornym uczonym prowadzenie ewidencji dóbr i bogactw faraona. Jednak symbol oka Ra pełnił przede wszystkim funkcję ochronną. Egipcjanie wierzyli, że wszechwidzące oko ma moc odbijania złej energii. Dzięki temu chroniło osobę, która nosiła je jako amulet. Wierzono, że zwraca nieszczęśćie do osoby złorzeczącej. Człowiek chroniony okiem boga Horusa miał być odporny na wpływy zazdrości oraz wywołane nią pomówienia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez J&CO Jewellery (@jcojewellery) Wrz 3, 2019 o 8:32 PDT

Mieszkańcy Egiptu byli przekonani, że oko Horusa pozwala patrzeć na wszelkie problemy z lepszej perspektywy. Talizman miał umożliwiać spoglądanie w przestrzeń niematerialną, w której rządzą umarli. Wiele kultur przedstawia wiarę w istnienie trzeciego (niewidzialnego) oka. Wzmianki na ten temat pojawiają się także w mitologii hinduskiej. Nawet buddyści określają ten symbol jako czakrę trzeciego oka. Dziś wiemy, że owym "trzecim okiem" jest szyszynka, czyli ciało szyszynkowe - niewielki gruczoł wydzielniczy odpowiedzialny m.in. za produkcję melatoniny. O ile szyszynka służy przede wszystkim za regulowanie rytmu dobowego, to niektórzy przypisują temu narządowi także ważny wpływ na intuicję i percepcję. Oko Horusa ma sprzyjać aktywacji tego obszaru, a w rezultacie nadawać człowiekowi niezwykłe, niemal boskie moce.   

Oko Horusa talizman – jak nosić?

W starożytności oko Horusa było wykonywane z fajansu (materiał ceramiczny przypominający porcelanę) i kamieni półszlachetnych. Miało kolor zielony lub niebieski. Zazwyczaj zdobiło insygnia władzy faraona, oręż wojowników oraz biżuterię noszoną przez zwykłych mieszkańców królestwa nad Nilem. Co odróżnia oko Horusa od innych talizmanów? Ten amulet na szczęście nie wymaga odprawienia konkretnego rytuału, którego celem jest aktywowanie jego ochronnej mocy. Zanikła też tradycja wykonywania amuletów wyłącznie z określonych materiałów. Osoby liczące na ochronną moc oka (lub po prostu szukające gustownej ozdoby) często wybierają pierścienie, sygnety, naszyjniki i kolczyki z tym wizerunkiem. Niektórzy idą nawet o krok dalej, robiąc sobie tatuaż z tym symbolem.

Symbole przynoszące szczęście - jaki amulet wybrać? >>