Najlepsze filmy przygodowe – „Piraci z Karaibów. Klątwa Czarnej Perły” (2003), reż. Gore Verbinski

Mając ochotę na ciekawy film przygodowy, warto przyjrzeć się wszystkim częściom serii „Piraci z Karaibów”, choć oczywiście dobrze będzie zacząć od pierwszej z nich, czyli „Piraci z Karaibów. Klątwa Czarnej Perły”. Załodze brytyjskiego okrętu udaje się wyłowić chłopca. Dziewczynka, będąca córką gubernatora, Elizabeth, zrywa rozbitkowi medalion zawierający piracki symbol. Osiem lat później Elizabeth (Keira Knightley) zostaje uprowadzona przez załogę statku pirackiego kapitana Barbossy (Geoffrey Rush). W ślad za nimi wyrusza Will Turner (Orlando Bloom) oraz Jack Sparrow (Johnny Depp), były kapitan załogi, który zamierza odzyskać swój okręt. Niestety, starcie z piratami może być trudniejsze niż ktokolwiek mógł przypuszczać.

Najlepsze filmy przygodowe – „Jumanji. Przygoda w dżungli” (2017), reż. Jake Kasdan

Zabawny film fabularny nawiązujący do produkcji z 1995 roku. Grupka licealistów odbywa karę. Niespodziewanie natrafiają na starą grę wideo, w którą nikt z nich nigdy nie grał. Nie mając nic lepszego do roboty, postanawiają zagrać. Tak przenoszą się do świata Jumanji, a ich awatarami zostają: łowca przygód (Dwayne Johnson), Einstein (Kevin Hart), wojowniczka (Karen Gillan) oraz profesor (Jack Black). Szybko okazuje się, że gra staje się ich rzeczywistością. Co więcej, by powrócić do swojego świata, będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwom i zrealizować misję, jaka została im wyznaczona. Niestety, tu nie ma czasu ani miejsca na pomyłki, bo każda może być fatalna w skutkach.

Jeśli spodoba wam się ta historia, sprawdźcie również "Jumanji: następny poziom" z 2019. 

Najlepsze filmy przygodowe – „Poszukiwacze zaginionej arki”(1981), reż. Steven Spielberg

Kultowy film przygodowy to także każdy tytuł z serii „Indiana Jones”. Produkcja zatytułowana „Poszukiwacze zaginionej arki” opowiada o pierwszych przygodach archeologa, doktora Indiany Jonesa. Mężczyzna właśnie wrócił z ekspedycji badawczej, która nie poszła mu zbyt dobrze. Oto w rywalizacji przegrał z naukowcem działającym na rzecz nazistów. Jones ma wrócić na uczelnię, jednak niespodziewanie zostaje wysłany na tajną misję. Prawdopodobnie gdzieś w Egipcie odkryto miejsce, w którym znajduje się legendarna Arka Przymierza. W jej odnalezieniu pomoże Indianie jego była dziewczyna, Marion (Karen Allen). Oczywiście, wyprawa wcale nie będzie należała do najprostszych.

Najlepsze filmy przygodowe – „Jurassic Park ”(1993), reż. Steven Spielberg

Można polecać różne filmy przygodowe, w tym też te przerażające, mające wspólny mianownik z mrożącym krew w żyłach horrorem. To opowieść o Parku Jurajskim, w którym umieszczono najprawdziwsze dinozaury, które udało się odtworzyć poprzez pozyskanie ich DNA i skrzyżowanie z kodem żaby afrykańskiej. Już wkrótce niesamowity park ma być otwarty dla zwiedzających, jednak najpierw potrzeba, by projekt ten zatwierdzili badacze. Kiedy jednak ci zjawiają się na miejscu, dochodzi do pewnych komplikacji. Potwory opuszczają klatki i stają się śmiertelnym zagrożeniem.

Najlepsze filmy przygodowe – „King Kong” (2005), reż. Peter Jackson

Ten głośny film poruszy wyobraźnię niejednego widza. Ann Darrow (Naomi Watts) znajduje się w dość kiepskim położeniu. Jest aktorką, jednak nie ma żadnego angażu. Ostatecznie jednak dogaduje się z Carlem Denhamem (Jack Black), który planuje dokończyć swój film, gdy obcięto mu obiecany budżet. Ann ma zagrać główną rolę, a produkcja ma być kręcona na owianej tajemnicą Wyspie Czaszki. Wraz z aktorką i Carlem w podróż wyrusza także Jack Driscoll (Adrien Brody). Na miejscu cała ekipa szybko odkrywa niebezpieczne sekrety tamtego miejsca. Jednym z nich jest ogromny goryl strzegący tamtych ziem, a także krwiożercze tyranozaury. Sprawa skomplikuje się, gdy Ann niespodziewanie zostaje porwana.

Najlepsze filmy przygodowe – „Powrót do przyszłości” (1985), reż. Robert Zemeckis

Podróże w czasie to także niesamowita przygoda. Główny bohater, Marty McFly (Michael J. Fox) to całkiem zwyczajny nastolatek, który przyjaźni się z doktorem Emmettem Brownem (Christopher Lloyd). Naukowcowi udało się wynaleźć wehikuł czasu, który chce zaprezentować chłopakowi. W końcu robi to pod osłoną nocy, przed centrum handlowym. Jak się okazuje, maszynę napędza pluton, a ona sama przypomina nieco samochód. Niestety, w trakcie eksperymentu, doktor ginie z rąk terrorystów. Marty co prawda wychodzi ze starcia cało, ale ląduje w roku 1955. Co gorsza, jego własna matka, tylko w młodszej wersji, zakochuje się w nim. To, jak potoczą się dalsze losy jego rodziny zależy od tego, co zrobi.

Najlepsze filmy przygodowe – „Player One” (2018), reż. Steven Spielberg

Filmy przygodowe mogą też pokazywać zaskakującą przyszłość. W tej produkcji jest rok 2045. Rzeczywistość na świecie nie przedstawia się najlepiej. Aby uciec od chaosu, który panuje praktycznie wszędzie, ludzie korzystają z wirtualnej rzeczywistości OASIS. Tak robi również Wade Watts (Tye Sheridan). Geniusz, James Halliday (Mark Rylance), który jest odpowiedzialny za stworzenie OASIS, szuka kogoś, kto mógłby go zastąpić. Z tego powodu urządza konkurs, w którym zwycięzca ma otrzymać całe jego bogactwo oraz pełną kontrolę nad OASIS. Wade, wraz z przyjaciółmi, postanawia stanąć do walki. Prócz wspaniałej przygody, czeka też na niego sporo niebezpieczeństw.

Najlepsze filmy przygodowe – „Lara Croft: Tomb Rider” (2001), reż. Simon West

Kto chociaż raz nie słyszał o Larze Croft (Angelina Jolie)? Dzielna poszukiwaczka skarbów przejęła pasję po swoim ojcu, Richardzie (Jon Voight), w którego posiadłości mieszka. Mężczyzna dawno temu przepadł bez wieści i nikt nie wie, gdzie jest. Teraz to Lara poświęca czas na podróże po świecie i niezmordowanie szuka skarbów. Którejś nocy kobieta odkrywa starożytny zegar, który ma ogromną wartość. To on stanowi główną wskazówkę do odnalezienia przedmiotu umożliwiającego kontrolę nad czasoprzestrzenią. Niestety, nie tylko ona jest zainteresowana niezwykłym talizmanem. Jej dom atakują komandosi wysłani przez bardzo niebezpieczną sektę Illuminatów. Teraz Lara będzie musiała zawalczyć o to, by przedmiot nie dostał się w niepowołane ręce.

Najlepsze filmy przygodowe – „Życie Pi" (2012), reż. Ang Lee

Ta wzruszająca opowieść to także doskonały film przygodowy. Pi to chłopiec, którego rodzice prowadzili ZOO. To właśnie wśród zwierząt spędzał więc większą część czasu. Jego rodzina chce wyjechać na Zachód. Niestety, statek, na którym podróżują, niespodziewanie tonie, a wraz z nim wszyscy bliscy Pi. Jedynym ocalałym jest chłopak, przynajmniej wśród ludzi. Poza nim przy życiu został chociażby tygrys zwany Richardem Parkerem. Od tego, czy uda mu się go oswoić, wiele zależy. Niestety, na bezkresnych wodach są zdani wyłącznie na siebie, a Pi musi bardzo uważać, by zbyt szybko nie zaprzepaścić swojego losu.

Najlepsze filmy przygodowe – „Mumia” (1999), reż. Stephen Sommers

Filmy o poszukiwaczach przygód to częsty motyw wykorzystywany przez filmowców. Nie ulega jednak wątpliwości, że w wielu filmach o przygodowym charakterze pojawiają się też nadludzkie istoty. W czasach Starożytnego Egiptu kapłan boga Ozyrysa, Imhotep (Arnold Vosloo) rozkochuje w sobie Anck Su Namun (Patricia Velasquez). W obawie przed reakcja faraona, Imhotep dokonuje morderstwa, za które zostaje przeklęty i uwięziony w sarkofagu, gdzie zakopuje się go żywcem. Wiele lat później Rick O’Connell (Brendan Fraser) wraz z grupką archeologów dociera do grobowca Imhotepa. Niespodziewanie dla wszystkich Imhotep budzi się z wieloletniej drzemki. Ma przed sobą wyłącznie dwa cele: zbudować własną siłę i wskrzesić swoją ukochaną, Anck Su Namun. To nie będzie takie proste, ale sprawi, że na ludzi będzie czyhało mnóstwo dodatkowych niebezpieczeństw.