Jeszcze nigdy zawód "fryzjer" w Polsce nie miał takiego statusu. O ich fryzurach mówimy jak o kieckach od projektantów - "mój lob jest od Jagi", "mam kolor od Kpodonou". Najlepsi fryzjerzy w Polsce goszczą na łamach magazynów, w programach telewizyjnych, na sympozjach medycznych i naukowych. Szkolą się w najbardziej prestiżowych ośrodkach w zakresie genetyki, trychologii, technik strzyżenia i koloryzacji, zdobywają dyplomy instytutów w Los Angeles, Odessie, Nowym Jorku i Paryżu. Nic dziwnego, że dziś traktujemy ich tak samo jak lekarzy - żyjąc w stresie tracimy włosy, żyjąc w pośpiechu nie mamy czasu na ich układanie, więc układać muszą się same a kolor to już nie tylko blond i brąz - dobry fryzjer wybiera go z miliona odcieni tak, żeby oddać naszą osobowość. Nasze wymagania wzrosły, więc wizyta w salonie musi być świętem, rytuałem, estetycznym przeżyciem.

Kto dziś zapewnia w tym zakresie najwyższą jakość usług?  I ile to kosztuje? Poznajcie listę najsławniejszych, najmodniejszych, najbardziej pożądanych a także, cóż, najdroższych fryzjerów w Polsce. Niektórzy pochodzą ze starej gwardii, ale nie dali się zdeklasować młodszej konkurencji i są co sezon bardzo aktualni. Pozostali to świeża krew, która płynie także z Instagrama. 

Jaga Hupało

archiwum własne

Trudno nazwać Jagę fryzjerką. Jest twórczym duchem, artystką, dizajnerką, stylistką, projektantką. To ona pierwsza lansowała w Polsce artystyczny wymiar fryzjerstwa a swoje studio przy ulicy Burakowskiej w Warszawie zamieniła w miejsce spotkań śmietanki kulturalnej i towarzyskiej. Jaga jest mistrzynią geometrycznej awangardy - jej znak rozpoznawczy to prosta, azjatycka grzywka, ale nie pozwala jej się zaszufladkować. Od gustownego minimalizmu potrafi przejść w barokowe popisy na włosach. Spekatkularne fryzury realizuje we współpracy z Operą Narodową, CSW w Zamku Ujazdowskim, czy galeriami sztuki takimi jak Zachęta. "Porównałbym jej twórczość do wybitnego malarza. Śmiało mogę powiedzieć, że prace artystki są jak dzieła sztuki. Oprócz tego, wraz ze swoją ekipą jest świetnie zorganizowana. Jak opanować przed premierą kilkaset fryzur, peruk. Zdążyć na czas emanując urokiem osobistym, wdziękiem i kojącym spokojem to już tylko Jaga wie." - mówi o niej Wojciech Kępczyński, dyrektor Teatru Muzycznego ROMA.

Jaga jest liderką, indywidualnością artystyczną, ale działa w zespole, który nazwała Creative Team. Strzyżenie u stylistów z salonu "Born to create" to koszt 300-350 zł. Jeśli chcesz oddać się w ręce samej mistrzyni, licz się z kosztem 1000 złotych. Tyle też kosztuje tu usługa "projektowania fryzury" obejmująca:
konsultację stylistyczną, przygotowanie trzech graficznych wizualizacji różnych wariantów fryzur, druga konsultacja stylistyczna wraz z omówieniem wariantów i wyborem fryzury i strzyżenie zgodne z zaplanowaną wizją .

Bartek Janusz

archiwum własne

Kolejka klientek Bartka Janusza nieustannie wydłuża się od 2001 roku, gdy przyjmował w salonie przy ulicy Chmielnej. Dziewięć lat później była już na tyle długa, że trzeba było szukać nowego miejsca. Tak powstało atelier przy ulicy Mokotowskiej, gdzie fryzjer wyżył się także w temacie projektowania wnętrz. Przeszklony salon do dziś gromadzi pod witrynami paparazzich, bo u Bartka na fotelu goszczą Margaret, Natalia Siwiec, Paulina Smaszcz-Kurzajewska i wiele innych gwiazd. 

Bartkowi Januszowi zdarza się też projektować akcesoria do włosów i ubrania, a także udzielać się charytatywnie - jest inicjatorem akcji "Kosmyk" wspierającej podopiecznych hospicjum dla dzieci "Promyczek".

Strzyżenie damskie u Bartka to koszt od 120 do 350 złotych , kolor od 300 do 1000, przedłużanie i zagęszczanie od 1500 do 6000. Wizytę trzeba rezerwować z miesięcznym wyprzedzeniem.

Łukasz Mazolewski

archiwum własne


Prywatnie brat muzyka Wojtka Mazolewskiego i wytatuowany zajawkowicz rozkochany w Los Angeles. Łukasz zawodu uczył się w Londynie, do Polski wrócił po to, by założyć TEN Salon jako teren dla wyjątkowych doświadczeń jego klientów.

TEN Salon przypomina trochę teatralną garderobę, trochę prywatne muzeum z cennymi eksponatami. Byliśmy tam z kamerą - zobaczcie! Są tu artystyczne ziny przywiezione przez Łukasza z europejskich stolic, są kolekcjonerskie albumy z autografami, archiwalne mapy, biografie i limitowane edycje publikacji podpisane np. przez Jeana-Paula Goude'a. Wśród fryzjerskich główek leżą stare karty do gry, pięknie ilustrowane pudełka po pomadach na włosy a nawet suszarka sprzed kilku dekad, perełka z targu vintage w Londynie, która wygląda jak muzealny eksponat.

Wizyta w salonie Mazolewskiego to coś więcej niż cięcie i kolor, bo właściciel jest świetnym gawędziarzem i jeśli złapiesz z nim chemię, nad fotelem będzie rzucał ciekawostkami przywiezionymi z całego świata. "Chcę, żeby mój klient napił się u mnie tej samej herbaty, którą piłem w ulubionym przez paryską bohemę hotelu, chcę, żeby posłuchał tego, że na włosy ma wpływ to, co jemy, chcę dawać ludziom intelektualny luksus" - mówi Mazolewski.

Ceny w TYM Salonie? Łukasz ostrzyże cię za 330 złotych a modelowanie to u niego koszt od 200 do 600 złotych.

4. Sylwia Gaczorek

archiwum własne

Na Instagramie ma ponad 224 000 obserwujących i to media społecznościowe dały jej popularność. Sama pozuje też do zdjęć jak rasowa influencerka ale za tym wizerunkiem blond it girl kryje się świetne rzemiosło i dynamiczny biznes. Sylwia w ramach salonu powołała do istnienia także Akademię szkolącą fryzjerów.

Strzyżenie to u Sylwii Gaczorek koszt 410 zł, kolor kosztuje 650 zł a pełna metamorfoza 1200 złotych.

5. Gabriela Zalewska (Gaba Hair)

archiwum własne

Odwiedzałyśmy ją w TEN Salon, teraz Gaba pracuje głównie na swoje konto. Młoda, zdolna, z wyczuciem stylu. Na co dzień zajmuje się włosami m.in. Maffashion, Quebonafide i Mai Sablewskiej. Ulubienica producentów klipów muzycznych - Gaba czuje trendy streetowe i muzyczne, od rave'u, przez techno i elektronikę aż po pop. Dzięki temu jest świetna w charakteryzacji młodych gniewnych. Mistrzyni warkoczy i świetlistych blondów i pastelowych pasemek. Koloryzacja i strzyżenie to u niej koszt kilkuset złotych.

7. Sandra Kpodonou

archiwum własne

Niezrównana w naturalnych kolorach, malowania z wolnej ręki i organicznej pielęgnacji. Sandra Kpodonou uważana jest za najlepszą kolorystkę w Polsce i jej wierne fanki mówią, że udaje jej się uratować nawet spalone rozjaśnianiem włosy. Farbowała ludziom włosy już w wieku 17 lat. Po przeprowadzce z Łodzi do Warszawy założyła markę le Gia, a potem otworzyła (i zamknęła) swoje studio fryzjerskie i wprowadziła na rynek autorskie olejki do włosów. Dziś pracuje przy pokazach mody, ma grono indywidualnych klientek i często współpracuje z markami komercyjnymi. Koszt strzyżenia i koloryzacji u Sandry? Około 500 złotych (cenę określa bardzo często indywidualnie).

8. Piotr Hull

archiwum własne

Kolejna artystyczna dusza w naszym zestawieniu. Współpracuje z teatrami, operą, wydaje autorskie ziny i produkuje spektakle teatralne. Jego kameralny salon przy Wilczej 18 zaprojektowały Urszula Kaczyńska i Marta Puchalska. Wnętrze przypomina mieszkanie w przedwojennej kamienicy, gdzie antyki łączą się ze współczesnym wzornictwem. Wierną fanką strzyżenia u Piotra jest Marieta Żukowska. Za cięcie u właściciela salonu zapłacisz 220 zł, za jednolite farbowanie 360 zł a 540 zł kosztuje rozświetlanie ombre, sombre, balejaż 3D ze strzyżeniem. 

9. Maciej Maniewski

archiwum własne

W zawodzie pracuje od 1995 roku. Jest fanem klasyki, harmonii i starej szkoły, w której dobre cięcie jest podstawą rzeźby nawet najbardziej nowoczesnej fryzury. Pracuje na planach filmowych, przy produkcjach telewizyjnych, szkoli w Akademiach Fryzjerskich. Jest na rynku od lat i zdążył stać się w swojej dziedzinie biznesmenem. Obecnie jest właścicielem czterech salonów w Polsce w Krakowie, Warszawie, Katowicach i Rzeszowie. Bardzo medialny - prowadzi programy w TVN, często gości na antenie wielu stacji telewizyjnych. "Inspiruje mnie klasyczne piękno. W stylizacjach zawsze dążę do ideału. Doskonałe cięcie odzwierciedla moje spojrzenie na świat wielkiego, szlachetnego fryzjerstwa. Jestem jego propagatorem od wielu lat. To właśnie w nim można znaleźć źródło mojej idei modelowania przez cięcie. Zasadą kreowania stylizacji jest precyzyjne strzyżenie, dzięki któremu możliwe jest kształtowanie, rzeźbienie i dopracowywanie fryzury oraz nadawanie jej najbardziej harmonijnej formy" - mówi o sobie Maniewski.

Na wizytę u Macieja czeka się nawet dwa miesiące a rejestracja przebiega tylko telefonicznie. Na tle cen rynkowych wizyta jest droga - strzyżenie przez samego Maniewskiego kosztuje 800 złotych a metamorfoza, która trwa 3 godziny to koszt 1500 złotych. 

10. Marta Zawiślańska

archiwum własne

Ma za sobą naukę i kursy w międzynarodowych szkołach charakteryzacji, które ukończyła jako stylista fryzur. W branży znana jako właścicielka i główna stylistka Atelier Stylissimo - ulubionego miejsca gwiazd, modelek i dziennikarek, które masowo biegną do Marty przed najważniejszymi eventami. Zawiślańska specjalizuje się w koloryzacjach i upięciach. Ufają jej Jessica Mercedes, Joanna Horodyńska, Sara Boruc i inne nazwiska z listy mniejszych i większych gwiazd. Sama Marta też rośnie na it girl - jej konto na Instagramie @da_midays śledzi ponad 46 tysięcy osób. Za wizytę u Marty płaci się kilkaset złotych w zależności od usługi.

11. Aleksy Karsz

archiwum własne

Wygląda na piętnastolatka a podczas strzyżenia na kolanach usiądzie ci jego miniaturowy piesek. Nie daj się zwieść pozorom, bo Aleksy ma w ręku fach i kilkuletnie doświadczenie. Jest najlepszy w naturalnych strzyżeniach - nikt nie robi tak surferskich fal, które układają się po nożyczkach Karsza po prostu same. Klientki kochają go za naturalne blondy i pasemka jak prosto z plaży. 

 

Fryzury najlepszych fryzjerów z naszego zestawienia znajdziecie w galerii >>