Księżna Diana w młodości

Księżna Diana przyszła na świat 1 lipca 1961 roku w Sandringham jako trzecia córka wicehrabiego Edwarda Spencera i hrabiny Frances Shand Kydd. Narodziny kolejnej dziewczynki były ogromnym zawodem dla ojca Diany, który pragnął męskiego potomka. Spencerowie tak bardzo chcieli mieć syna, że nie przygotowali dla dziecka żadnych żeńskich imion. Ostatecznie przyszła księżna została nazwana na cześć swojej słynnej przodkini z XVIII wieku.

Stylizacje Diany w serialu "The Crown" oparte są na prawdziwych strojach księżnej Walii. Mamy na to dowody! Zobaczcie zdjęcia z lat 80. i kadry z produkcji Netflix >>

Diana wychowywała się wraz z rodzeństwem w rodowej posiadłości w Park House. Najbardziej związana była z niespełna trzy lata młodszym bratem Charlesem. Jej dzieciństwo nie było jednak szczęśliwe. Cieniem kładł się na nim rozwód rodziców poprzedzony kilkuletnią walką o dzieci. Ostatecznie rodzeństwo Spencerów trafiło pod pieczę ojca, jednak tak naprawdę wychowywane było przez nianie.

Diana, w przeciwieństwie do swoich sióstr, miała problemy z nauką i osiągała słabe oceny. Była jednak ceniona za pracę na rzecz szkoły, za co jako 16-latka otrzymała nagrodę. Egzaminy na zakończenie szkoły średniej zdała bardzo słabo - z sześciu przedmiotów zaliczyła tylko jeden. Postanowiła więc zrezygnować ze studiów i zamieszkała razem z matką w Londynie.

W stolicy Diana znalazła zatrudnienie jako opiekunka. W 1979 roku kupiła apartament, w którym przez kolejne dwa lata mieszkała z trzema przyjaciółkami. W tym czasie kontynuowała pracę z dziećmi - najpierw w roli niani, a później jako przedszkolanka.

Najlepsze i najsłynniejsze stylizacje księżnej Diany. Większość z nich jest modna i dziś! >>

Życie Księżnej Diany

Księżna Diana poznała księcia Karola w 1977 roku. Syn królowej przyjechał do posiadłości Spencerów na zaproszenie jej starszej siostry Sarah, z którą się przyjaźnił. Mimo że książę oczarował Dianę od pierwszego spotkania, postanowiła wycofać się z tej znajomości na rzecz siostry, która była w tamtym czasie rozważana jako kandydatka na jego przyszłą żonę.

Sarah Spencer poślubiła innego mężczyznę, lecz pozostała dobrą znajomą Karola i często otrzymywała od niego zaproszenia na bale, na których pojawiała się wraz z młodszą siostrą. Opinia publiczna wywierała na księciu coraz większą presję odnośnie ślubu, dlatego pałac Buckingham zaczął intensywnie szukać dla niego małżonki.

Diana Spencer, która zwróciła uwagę Karola podczas jednego z przyjęć, okazała się idealną kandydatką. Karol oświadczył się jej 6 lutego 1981 roku na zamku w Windsorze.

Styl i suknia ślubna Księżnej Diany

Księżna Diana zaraz po ogłoszeniu zaręczyn znalazła się na celowniku mediów. Początkowo nieśmiała, z czasem zyskała pewność siebie i stała się ikoną stylu, inspirującą tysiące kobiet na całym świecie.

Diana po raz pierwszy zabłysnęła w dniu swojego ślubu z Karolem, który odbył się 29 lipca 1981 roku w Katedrze św. Pawła w Londynie. Cały świat ujrzał wtedy jej spektakularną suknię ślubną, która natychmiast stała się legendą mody. Kreacja uszyta z sześciu rodzajów białego materiału miała 8-metrowy tren, bufiaste rękawy i obszyty falbaną dekolt. Ponadto zdobiło ją 10 tysięcy pereł. Aby gorset leżał idealnie, doszyto go do sukni w dniu ceremonii.

Projektant kreacji David Emanuel zdradził, że taka obfitość dodatków była życzeniem samej Diany, która chciała prezentować się na ślubnym kobiercu jak księżniczka z bajki. W kolejnych latach księżna Walii stawiała jednak na bardziej nowoczesne i skromniejsze stylizacje, szczególnie chętnie nosząc projekty Gianniego Versace i Catherine Walker.

Podczas oficjalnych wystąpień najczęściej można było zobaczyć ją w długich, balowych kreacjach o jednolitym kolorze. Często wybierała też dopasowane garsonki i komplety. Kiedy po separacji z Karolem mogła pozwolić sobie na bardziej swobodny ubiór, na imprezach pojawiała się w krótkich, wydekoltowanych sukienkach.

Do historii przeszła odważna mała czarna, w której Diana zaprezentowała się podczas przyjęcia Vanity Fair w 1994 roku. Stylizacja ta została nazwana "sukienką zemsty", bowiem w dzień poprzedzający imprezę książę Karol przyznał się publicznie do romansu z Camillą Parker Bowles, który był przyczyną rozpadu jego związku z Dianą.

One dress show: Księżna Diana i jej "revenge dress". Co naprawdę oznaczała "sukienka zemsty" Lady Di? >>

Księżna Diana: zdrady i depresja

Księżna Diana już w pierwszych tygodniach małżeństwa przeżywała trudne chwile. Kilka dni przed ślubem odkryła, że jej przyszły mąż spotyka się ze swoją dawną miłością, Camillą. Mimo to postanowiła zawalczyć o uwagę Karola, co jednak przypłaciła poważnymi problemami psychicznymi.

Tuż po miesiącu miodowym książę zauważył, że Diana choruje na bulimię. Księżna poddała się leczeniu, które wkrótce przerwała ze względu na ciążę. Wbrew jej nadziejom oczekiwanie na potomka nie poprawiło relacji z mężem. Karol okazywał jej coraz mniej zainteresowania, skupiając się na swojej kochance. Kiedy Diana była w 3. miesiącu ciąży, nie mogła dłużej tego znieść i próbowała popełnić samobójstwo, rzucając się ze schodów. Innym razem, po kolejnej kłótni, okaleczyła się nożem.

W czerwcu 1982 roku księżna urodziła pierwszego syna - Williama. Narodziny dziecka dały jej szczęście, lecz jednocześnie wywołały depresję poporodową. W 1984 roku na świat przyszedł książę Harry, a dwa lata później małżeństwo Diany i Karola ostatecznie się rozpadło. On związał się z Camillą Parker Bowles, natomiast ona poznała Jamesa Hewitta - oficera, który uczył jej synów jazdy konnej.

Separacja książęcej pary została ogłoszona dopiero w 1992 roku. Rozwód nastąpił natomiast 4 lata później. Na początku lat 90. Dianie przypisywano liczne romanse: z historykiem sztuki Oliverem Hoarem, trenerem Willem Carlingiem, milionerem Davidem Tangiem oraz kardiochirurgiem Hasnatem Khanem. Po rozwodzie z Karolem księżna związała się z producentem filmowym Dodim Al-Fayedem.

Tragiczna śmierć Księżnej Diany

Księżna Diana Spencer zginęła w wypadku samochodowym 31 sierpnia 1997 roku. Pojazd, którym jechała wraz z Dodim Al-Fayedem, uderzył w filar tunelu Alma w Paryżu podczas ucieczki przed paparazzi. Kierowca oraz partner Diany zginęli na miejscu. Ona sama zaraz po zdarzeniu była przytomna - fotoreporterom, którzy otoczyli samochód powtarzała, żeby zostawili ją w spokoju.

Wydawało się, że księżna przeżyje, lecz jej obrażenia wewnętrzne okazały się bardziej rozległe niż przypuszczali lekarze. Zmarła niecałe 4 godziny po przewiezieniu do szpitala.

Kiedy zginęła księżna Diana, w Wielkiej Brytanii zapanowała narodowa żałoba. Jej pogrzeb odbył się 6 września 1997 roku. Na trasie przejazdu konduktu żałobnego zgromadziło się ponad milion osób.

Księżna została pochowana na należącej do jej rodziny wyspie Althorp. Miejsce to zostało w całości poświęcone jej pamięci. Na wyspie zasadzono 36 drzew, czyli tyle, ile lat miała księżna Diana w chwili śmierci. Althorp dostępna jest dla turystów - każdy może przybić do jej brzegu i oddać hołd "królowej ludzkich serc".