Niektórzy pewnie już zdążyli obejrzeć wszystkie odcinki z premierowego sezonu na Netflix, ale jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji to mamy dla was kilka fascynujących detali. Na pewno niewiele osób się zdziwiło, że wątek Diany i Karola jest tak mocno zarysowany w "The Crown 4". Ich relacja mocno zaznaczyła się na kartach historii, ale również na decyzjach królowej czy postrzeganiu brytyjskiej rodziny królewskiej przez media oraz obywateli Wielkiej Brytanii. Słynna para szybko stała się bohaterami plotek i skandali. Tabloidy (prawdopodobnie pod każdą szerokością geograficzną) omawiały ich małżeństwo czy romanse. Księżna Diana doceniana była również za świetne stylizacje, które do dziś inspirują projektantów, redaktorów mody czy stylistów. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się kostiumom, które Emma Corrin nosiła na planie serialu "The Crown". Część z nich wygląda prawie tak samo jak oryginalne suknie i zestawy księżnej Walii!

"The Crown 4" to najlepsze co zobaczycie teraz na Netflix. Poznaj 5 powodów, dlaczego warto włączyć nowe odcinki serialu o brytyjskiej rodzinie królewskiej >>

Drugie spotkanie Diany Spencer i księcia Karola w "The Crown 4"

W serialu Diana i Karol poznali się w domu Spencerów, gdy przyszła księżna Walii chowała się za kwiatami w przebraniu drzewa. Potem para spotkała się po zawodach konnych, w których udział wzięła księżniczka Anna. Panna Spencer miała na sobie dziewczęcy kardigan w kwiaty i żółte ogrodniczki. 

Kadr z serialu "The Crown" od Netflix

W podobnej stylizacji Diana była widziana w 1981 roku podczas rozgrywki polo w Cowdray Park Polo Club, na kilka dni przed jej ślubem z Karolem. Książę brał udział w meczu, a panna Spencer spędziła ten czas w towarzystwie Sarah Ferguson, przyszłej księżnej Yorku. 

Diana jeździ na wrotkach po pałacu królewskim w "The Crown 4"

Z powodu nadmiernego zainteresowania prasy jej osobą, Diana jeszcze przed ślubem zamieszkała w pałacu Buckingham. Pozostawiona sama sobie totalnie się nudziła - zapewne pamiętacie scenę, gdy przyszła księżna Walii zwiedza pałac na wrotkach. 

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Macie wrażenie, że już gdzieś ten strój widzieliście? Intuicja was nie myli. Księżna Diana uwielbiała kolor różowy. W bardzo podobnej stylizacji arystokratka była widziana w 1986 roku, podczas pobytu z Williamem i Harry'm w Highgrove, gdzie mieściła się ich wiejska posiadłość. 

Najlepsze i najsłynniejsze stylizacje księżnej Diany. Większość z nich jest modna i dziś! >>

Pierwsze spotkanie Diany i Camilli w "The Crown 4"

Jeszcze przed ślubem księcia Karola i Diany, przyszła księżna Diana spotkała się z Camillą Parker-Bowles na lunchu. Nie będziemy wam zdradzać, jak się udało to spotkanie, ale na pewno trzeba zwrócić uwagę na żółty komplet panny Spencer. 

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Kostiumografka Amy Roberts prawdopodobnie wzorowała się na stylizacji Diany, w której księżna wystąpiła w trakcie swojej oficjalnej wizyty w Kanadzie w 1983 roku. 

7 trendów modowych, które wylansowała księżna Diana >>

Zaręczyny Diany Spencer i księcia Karola w "The Crown"

W dniu ogłoszenia zaręczyn Diany z księciem Walii, panna Spencer miała na sobie ciemnoniebieski komplet i białą koszulę. Ten zestaw idealnie pasował do jej pierścionka zaręczynowego. 

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Co ciekawe, twórcom serialu udało się dokładnie odwzorować stylizację Diany! Tylko spójrzcie:

Suknia ślubna Diana w serialu "The Crown 4"

Ta suknia przeszła do historii, jako jedna z najgłośniejszych kreacji ślubnych. Kostiumografce pracującej na planie serialu "The Crown" udało się ją odtworzyć! Podobno zajęło im to "tylko" 14 tygodni...

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Suknię wykonano z jedwabnej tafty w kolorze kości słoniowej i zabytkowej koronki. Dodano tren o długości 7,6 m oraz welon o długości 153 jardów (prawie 140m!). Uwaga, wyceniono ją na 151 tys. funtów. Diana Spencer osobiście wybrała duet projektantów, czyli Davida i  Elizabeth Emanuelów. Twórców poinstruowano o tym, że konstrukcja musi być tak wyszukana, aby stworzenie kopii było prawie niemożliwe. Zdobił ją ręczny haft i 10 tys. pereł. 

Diana i Karol zwiedzają Australię i Nową Zelandię w "The Crown 4"

Sporo miejsca zajęła twórcom wizyta książęcej pary w Australii i Nowej Zelandii. Podczas jednej ze scen Emma Corrin wita się organizatorką bankietu. Zauważyliście suknię aktorki?

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Bardzo podobną suknię miała na sobie księżna Diana podczas wizyty w The Royal Opera House (1982 rok). Arystokratka miała wtedy okazję poznać słynnego tancerza baletowego Rudolpha Nureyeva. 

Diana i Karol mieli wiele okazji nie tylko do zwiedzania, ale i spotkań z politykami. Podczas jednego z nich Diana pojawiła się w niebieskim komplecie, na który składała się spódnica oraz bluzka na guziki przewiązana paskiem z kokardą. 

Ten makijaż był znakiem rozpoznawczym księżnej Diany. Wizualnie odmładza twarz i powiększa oko >>

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Prawie identyczny zestaw Diana miała na sobie w 1983 roku właśnie z okazji spotkania z australijskim premierem i jego żoną. 

W jednej ze scen księżna Walii pozowała do zdjęć z ratownikami w Sydney. Pamiętacie?

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Rzeczywiście doszło do takiej sytuacji, w 1988 roku. Księżna Diana miała na sobie wtedy biało-żółty komplet projektu Paula Costelloe.

Wspólny taniec Diany i księcia Karola w "The Crown"

Diana i Karol byli świetnymi tancerzami, co zaprezentowali na kilku bankietach na swoją cześć. To zdarzenie pojawiło się również w jednej ze scen w 4. sezonie "The Crown".

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Rzeczywiście taki taniec (i do tego w tej sukni) miał miejsce, gdy para książęca zwiedzała Kanadę w 1983 roku. Diana wystąpiła wtedy w pięknej błękitnej kreacji ze srebrnym paskiem. Arystokratka na kolację w Saint John Convention Centre założyła również diamentową tiarę, która trafiła do rodziny Spencerów w latach 30. 

Księżna Diana w słynnej sukni z bolerkiem w serialu "The Crown 4"

Twórcy postanowili również pokazać słynną białą kreację Diany, którą księżna Walii nosiła w bolerkiem. 

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Suknię autorstwa Victora Edelsteina księżna Diana założyła na kolację w pałacu Elizejskiem w 1988 roku. Rok później znów była w niej widziana, a to z okazji wydarzenia zorganizowanego w Brooklyn Academy of Music, w ramach Welsh National Opera Gala. Odbyła się tam wtedy premiera "Falstaff", komediowej opery lirycznej, której libretto oparto na podstawie "Wesołych kumoszek z Windsoru" i "Henryka IV" Williama Szekspira, a autorem muzyki był Giuseppe Verdi.

Suknia z odkrytym ramieniem w "The Crown"

Księżna Diana wyznaczała trendy! To właśnie słynna Brytyjka często naginała obowiązujący (i mocno konserwatywny) protokół dotyczący strojów noszonych przez arystokratki. Z biegiem lat spódnice Diany były coraz krótsze (księżna Walii śledziła najnowsze kolekcje od światowych projektantów), a same stylizacje odważniejsze lub przeciwnie - na luzie. W "The Crown 4" można zauważyć sukienkę w kwiaty odsłaniającą ramię  bohaterki granej przez Emmę Corrin. Ten strój nie jest przypadkowy. 

Kadr z serialu "The Crown" na Netflix

Podobną kreację księżna założyła dwa razy - i to w tym samym roku! Najpierw arystokratka wybrała się w niej na wydarzenie zorganizowane w londyńskim Middle Temple, a potem była widziana w trakcji oficjalnej wizyty we Francji w 1988 roku.