ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Jojo Rabbit”

Gdy niemiecki chłopiec (Roman Griffin Davis jako Jojo) znajduje młodą Żydówkę (Thomasin McKenzie), którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka (Scarlett Johansson), jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler (Taika Waititi), Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi.

Twórca „Thor: Ragnarok” nie tylko nakręcił komedię z Adolfem Hitlerem, ale także wcielił się w rolę Fuhrera, co samo w sobie czyni „Jojo Rabbit” filmem, z którym trzeba będzie się skonfrontować. Chociażby po to, by zobaczyć, jak mu to wyszło. To taka nowa próba nakręcenia „Życie jest piękne” Roberta Benigniego z domieszką Wesa Andersona. Czy udana? Oceńcie sami.

„1917”

Dwóch młodych żołnierzy – Schofield i Blake dostają rozkaz przedostania się za linie wroga, aby dostarczyć tajną wiadomość, która pozwoli brytyjskim żołnierzy uniknąć wpadnięcia w śmiertelną pułapkę. W filmie Sama Mendesa, twórcy „American Beauty” i „Skyfall”, wielkie wrażenie robią zdjęcia, za które odpowiada mistrzowski operator Roger Deakins. Z kolei w obsadzie pojawia się wiele znanych nazwisk: Benedict Cumberbatch, Mark Strong, Andrew Scott, Richard Madden oraz Colin Firth. „1917” to film o I wojnie światowej, która wygląda jak połączenie „Dunkierki” i „Szeregowca Ryana”. Fani kina wojennego powinni być zadowoleni. To jeden z faworytów do zdobycia Oscara.

„Richard Jewell”

Amerykański ochroniarz ratuje życie tysięcy ludzi, zapobiegając wybuchowi bomby w trakcie igrzysk olimpijskich. Tymczasem media podają fałszywą informację, jakoby to on był terrorystą. Na każdy nowy film Clinta Eastwooda zawsze warto czekać – raczej nie będzie żadnej przesady w stwierdzeniu, że jest on nawet lepszym reżyserem niż aktorem. Obsada „Richarda Jewell” jest solidna – mamy m.in. Sama Rockwella, Kathy Bates, Jona Hamma i Olivię Wilde.

„Bad Boys For Life”

W trzeciej części „Bad Boysów” Marcus Burnett i Mike Lowery ponownie łączą siły, gdy albański najemnik obiecuje im zemstę za śmierć brata. Już w zwiastunie filmu widzieliśmy, że niewiele zmieniło się w relacji między bohaterami granymi przez Willa Smitha i Martina Lawrence’a – spodziewajmy się sporej dawki dowcipkowania. Oprócz tego sporo sekwencji zdradza nam, że nie zabraknie w produkcji odpowiednio przegiętej akcji czy luksusowych pojazdów. Fani tej kultowej serii akcji raczej nie będą się zastanawiać nad pójściem do kina.

„Proxima”

Sara (Eva Green) jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia, pod kontrolą maszyn i specjalistów, poddana ekstremalnym warunkom jakie panują na statku kosmicznym, ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli.

Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima", jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Jako astronautka jest gotowa, by spełnić swoje marzenia i polecieć w kosmos, jako mama boi się rozłąki z córką. Każda decyzja jest dobra i zła jednocześnie. Wyprawa w kosmos czasami okazuje się mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.

„Błąd systemu”

Benni ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”.

Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?

„A Sun” na Netfliksie

Pewna rodzina próbuje poradzić sobie z konsekwencjami uwięzienia ich młodszego syna i późniejszą tragedią. Kino tajwańskie od lat 80. dostarcza dobre filmy, więc warto sprawdzać propozycje z tego kraju.

„Wściekły byk” na HBO GO

Jake LaMotta (Robert De Niro) rozpoczął bokserską karierę w 1941 roku. Dzięki niebywałej sile i agresywnemu charakterowi szybko zaczyna odnosić sukcesy i otrzymuje przydomek „Wściekły Byk z Bronksu”. Na ringu jest bezwzględnym wojownikiem, którego nie można okiełznać. Zdobywa kolejne mistrzowskie tytuły. Niestety, autodestrukcyjne skłonności i presja, jaką wywiera na nim otoczenie, coraz bardziej dają mu się we znaki.

W niestabilnym psychicznie i łatwo wpadającym w furię mężczyźnie narasta napięcie. LaMotta nadużywa alkoholu, robi się obsesyjnie podejrzliwy, zadręcza zazdrością swoją drugą żonę, Vicki (Cathy Moriarty). Psuje się też jego relacja z bratem Joeyem (Joe Pesci).

Oparta na faktach, brawurowa opowieść o triumfach i porażkach Jake’a LaMotty, a także o jego pełnej smutku i goryczy starości. Reżyserem tego znakomitego obrazu jest laureat Oscara Martin Scorsese („Taksówkarz”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Chłopcy z ferajny”, „Infiltracja”). Za przenikliwy scenariusz, oparty na autobiograficznej książce „Raging Bull: My Story”, odpowiedzialni byli Paul Schrader („Taksówkarz”) i Mardik Martin („Ulice nędzy”).

Do wielkości filmu przyczyniła się w niemałym stopniu poruszająca kreacja Roberta De Niro, który za rolę LaMotty (do której przytył blisko 30 kg) otrzymał Oscara i Złoty Glob.

„Mystify: Michael Hutchence”

Michael Hutchence był symbolem odzianego w skórę, seksownego rockmana. Pod tą powłoką krył się jednak bardzo wrażliwy mężczyzna, który zmagał się z ideą sukcesu i twórczymi ograniczeniami popu. Dokument prezentuje niezwykłe zdjęcia archiwalne oraz prywatne filmy, które pokazują człowieka z krwi i kości. Dodatkiem są intymne wyznania przyjaciół, kochanek, członków zespołu, rodziny, współpracowników i samego Hutchence’a.

Pokazują drogę artysty od niekonwencjonalnego dzieciństwa po blaski i cienie sławy. Reżyser Richard Lowenstein (dokument „Żywimy się karma dla psów”) zabiera widzów w podróż po niezwykłym życiu wielkiego australijskiego muzyka – Michaela Hutchence’a. Przepełniony ciepłem, humorem i autentyzmem dokument przedstawia zmagania z losem bardzo wrażliwego artysty, który za swoje słabości zapłacił bardzo wysoką cenę.

„Aquaman” na HBO GO (od 26 stycznia)

Arthur Curry niechętnie stara się przejąć władzę w podwodnym królestwie Atlantydy, żeby zapobiec wojnie z ludźmi żyjącymi na powierzchni. Film Jamesa Wana z Jasonem Momoą w roli głównej okazał się wielkim sukcesem komercyjnym, zarabiając miliard dolarów w box office. Co więcej, jak na standardy DCEU, zapewnia solidną rozrywkę.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIALE

2. sezon „Babylon Berlin” na HBO GO

Ten znakomity serial to najdroższa produkcja w historii niemieckiej telewizji. Akcja pierwszego sezonu była osadzona w 1929 roku w stolicy Niemiec, więc można zakładać, że w kontynuacji wejdziemy już w burzliwe lata 30. Fabuła opowiada o ambitnym policjancie, który wpada na ślad ogromnej korupcji.

3. sezon „Chilling Adventures of Sabrina” na Netflix

Kiernan Shipka powraca w roli półwiedźmy Sabriny w trzeciej części mrocznego serialu dla nastolatków opartego na komiksach wydawnictwa Archie.

Nie zdołasz się ukryć na Netflix

Uciekając przed meksykańską przeszłością męża, pielęgniarka i jej córka trafiają do Hiszpanii, gdzie przyjmują nowe tożsamości. Ale w Madrycie też nie będą bezpieczne.

Pandemia na Netflix

Autorzy tego serialu dokumentalnego sprawdzają, jak ewoluuje grypa i w jakim stopniu ludzkość jest przygotowana (lub nie) na kolejną globalną epidemię. Rzecz jest o tyle ciekawa, bowiem obecnie w Chinach spustoszenie zaczyna siać nowy wirus.