"Miłość bez ostrzeżenia", czyli komedia romantyczna, w której Joanna Kulig zagrała u boku największych nazwisk Hollywood – Anne Hathaway, Petera Dinklage i Marisy Tomei – 15 marca miała swoją polską premierę. To dla polskiej kultury ważny moment, ponieważ to pierwsza amerykańska wielkoekranowa produkcja aktorki.

"Miłość bez ostrzeżenia" – o czym film z Joanną Kulig?

"Miłość bez ostrzeżenia" to film Rebecci Miller. Na ekranie poznajemy bohaterów – parę zakochanych nastolatków wierzących, że ich związek może trwać do grobowej deski, kompozytora szukający inspiracji oraz kobieta pozornie mająca wszystko, która spotyka miłość w najmniej oczekiwanym momencie – i ich skomplikowane losy.

Tym, co nas najbardziej interesuje jest rola Joanny Kulig. W filmie polska aktorka wciela się w rolę Magdaleny – sprzątaczki w domu pedantycznej i obsesyjnej Patrici (Anne Hathaway). Kobiety łączy uczucie ich dzieci, Teresy (córki filmowej Magdaleny) oraz Juliana (syna Patrici). Wątek splata losy obu rodzin i zwraca uwagę na każdą z postaci indywidualnie. 

O swojej roli, produkcji i aklimatyzacji Joanna Kulig w wywiadzie dla TVN mówi tak: 

Prototypem mojej postaci była Polka, która właśnie miała bardzo takie trudne życie, że rzeczywiście musiała wyemigrować. Miała bardzo trudną relację z mężem, którego musiała zostawić. Ma nastoletnią córkę, jest bardzo taką silną osobowością i musi walczyć o ten byt. Pracuje na Brooklynie, sprząta, jest osobą bardzo taką ciepłą i bardzo starającą się stworzyć córce lepszy świat.

Bardzo, bardzo spodobał mi się scenariusz i ucieszyłam się, że będę miała taką możliwość zadebiutować w amerykańskim kinie u boku tak wspaniałej reżyserki, kobiety. Zresztą dobór aktorów był taki, bo Anna Hathaway jest przemiłą osobą. Już abstrahując od tego, że wspaniale mi się z nią grało, to też ona z takim otwartym sercem mnie przyjęła, i Peter, i w ogóle wszyscy aktorzy.

To były dla mnie takie nowe warunki pracy i poczułam się tak dobrze, ciepło, i mimo tego, że się bardzo stresowałam. (...) Nigdy nie kręciłam w Nowym Jorku, więc po pierwszym dniu byłam bardzo szczęśliwa i cieszyłam się, że mogę być w takim towarzystwie, bo to było dla mnie bardzo rozwijające.

Droga Joanny Kulig na szczyt

Świat zachwycił się filmem "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, a postać Zuli otworzyła Joannie Kulig drzwi na arenę międzynarodową. Chociaż "Miłość bez ostrzeżenia" to jej pierwsza produkcja filmowa (zagraniczna oczywiście), zagrała również w serialu "The Eddy", za który odpowiedzialny był twórca takich hitów, jak "Whiplash" i "La la Land" oraz serialu "Władcy przestworzy", którego producentami są Tom Hanks i Steven Spielberg. 

Joanna Kulig – kobieta, aktorka, matka

To co wybrzmiewa najmocniej w wywiadach, których do tej pory udzieliła Kulig, to aspekt macierzyństwa. Aktorka, której syn przyszedł na świat w 2019 roku, chociaż nie zwolniła tempa, otwarcie mówi o trudach pogodzenia macierzyństwa z karierą. 

Czasami bywa trudne pogodzenie macierzyństwa z aktorstwem, z takim życiem prywatnym. Bardzo dużo energii pochłania logistyka, żeby to wszystko miało odpowiednie proporcje. Dlatego, że zawód aktora, jeszcze jak się tyle podróżuje i lata, to są czasami rzeczy, które przychodzą nagle. Staram zawsze jakoś tak podchodzić do tego, jak do nowej przygody. Staram się podchodzić do tego, że rodzina gdzieś jest najważniejsza, żeby to podporządkowywać, ale wymaga to takiego spokoju. Chyba trochę już się więcej nauczyłam, bo na początku to było trochę dla mnie przytłaczające.