Strój na rozmowę kwalifikacyjną – jakie ma znaczenie?

Strój na rozmowę kwalifikacyjną kojarzony jest przede wszystkim z białą koszulą, spódnicą za kolano lub spodniami w kant. Nie ma w tym dziwnego, w końcu rozmowa o pracę to okoliczność, podczas której chcemy prezentować się nienagannie i bardzo oficjalnie. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednej uniwersalnej zasady mówiącej, jak powinnaś wyglądać podczas takiego spotkania. Wiele może różnić się zależnie od pogody, stanowiska, na które aplikujesz oraz filozofii firmy. Wyjaśniamy wszystko, co powinnaś wiedzieć przed udaniem się na rozmowę, aby już na stracie uniknąć stylizacyjnego faux pas. 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną - co wybrać? 

Sukienka na rozmowę kwalifikacyjną będzie doskonałym pomysłem. Aby jednak wypaść profesjonalnie, przestrzegaj kilku ważnych zasad. Przede wszystkim unikaj obcisłych, wyzywających krojów oraz prześwitujących elementów. Odkryta talia i głębokie wycięcia na plecach stoją wysoko w aktualnych trendach, ale znacznie lepiej wypadną po godzinach. Zrezygnuj  także ze zbyt dekoracyjnych detali, takich jak rozkloszowany dół, zbyt bufiaste rękawy i teatralne, ozdobne kołnierzyki. Co jeszcze? Sukienka powinna sięgać co najmniej do kolana i być pozbawiona dużego dekoltu. Nie może być ani zbyt zwiewna, ani zbyt mięsista. Półtransparentne szyfony i ciężkie dzianiny sweterkowe zamień na bawełnianą popelinę, sztywne płótno lub wiskozę. 

Inna opcja to koszula i odpowiednio dopasowany dół. Jaki fason na rozmowę kwalifikacyjną będzie najlepszy? Jeśli masz wątpliwości, postaw na sprawdzoną klasykę - biały model z kołnierzykiem w stylu smart casual lub biznes casual. To rozwiązanie, które sprawdzi się zawsze. Jeśli jednak firma lub stanowisko, na które aplikujesz ci na to pozwala, zamiast tradycyjnej koszuli możesz zdecydować się na elegancką bluzkę o ciekawym kroju lub w nietypowym kolorze. W tym sezonie rządzą stójki w klimacie retro i wyraziste odcienie eightiesowych neonów. 

Co z biżuterią na rozmowę kwalifikacyjną? Powinna być delikatna i stonowana. Najlepiej sprawdzą się szlachetne metale i ponadczasowe perły. Najmodniejsze w tym sezonie koraliki kryształki w kolorach cukierków owocowych nie zdadzą egzaminu akurat w tej sytuacji. I jeszcze jedno: jeżeli jesteś fanką piercingu, na czas rozmowy wyjmij kolczyki z nosa, lub ust. Wyjątek stanowią niektóre gałęzie branży kreatywnej lub stanowiska w innowacyjnych start-upach, gdzie ekstrawagancka biżuteria może zdziałać wiele dobrego. Pomoże ci się wyróżnić. 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być utrzymany w stonowanych barwach? Większość osób tak uważa, jednak pamiętaj, że wszystko zależy od sytuacji. W niektórych branżach, przede wszystkim tych związanych z modą oraz mediami lifestyle'owmi, mocne kolory będą mile widziane. Zanim jednak zdecydujesz się na tak odważny wybór, koniecznie upewnij się, że Twoje przyszłe stanowisko pozwala na noszenie go i nie stoi w sprzeczności ze stylizacyjnym savoir vivrem panującym w danej firmie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, postaw na bezpieczne rozwiązanie i pozostań przy neutralnych kolorach. 

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną – zasady

Jak ubrać się na rozmowę o pracę? To jedno z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkach internetowych pytań. Świetnie to rozumiemy, dopasowanie stroju do okoliczności bywa problematyczne nawet dla ekspertek od mody. Na początek warto więc poznać kilka ogólnych zasad, które z pewnością pomogą ci dobrze wypaść podczas spotkania.

1. Na rozmowę kwalifikacyjną zawsze lepiej jest ubrać się bardziej elegancko niż zbyt casualowo.

2. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, ubranie zawsze powinno być czyste i uprasowane.

3. Zadbaj o szczegóły. Rajstopy mają dziurkę w miejscu, którego i tak nie widać? Nic nie szkodzi, załóż nowe, aby czuć się lepiej i pewniej. Takie podejście nie tylko pomoże uniknąć stresujących wpadek, ale też doda ci pewności siebie. 

4. Ubranie to nie wszystko. Równie ważna jest fryzura, dłonie i paznokcie. Zależnie od posady możesz zdecydować się na różny poziom ekstrawagancji, pamiętaj jednak, aby wyglądać schludnie i z klasą. Przed samym wejściem na rozmowę nakremuj dłonie - to właśnie na nie, zaraz po twarzy, zwracamy największą uwagę.

5. Makijaż powinien być stonowany i naturalny. Unikaj zbyt mocnych lub kolorowych cieni, sztucznych rzęs i zbyt dużej ilości brokatu. Postaw na cienie w kolorze nude. Najmocniejszy akcent, na jaki możesz sobie pozwolić to klasyczna czerwona szminka.

6. Buty na rozmowę kwalifikacyjną powinny być skórzane, o klasycznym kroju. Niezależnie od pogody powinny one być czyste i zakrywać palce oraz pięty. W przypadku rodzaju podeszwy zasady pozostawiają przestrzeń na sporą dowolność. Śmiało więc załóż eleganckie buty na płaskiej podeszwie lub ulubione obcasy nieprzekraczające jednak 7 cm.

7. Jeżeli nie aplikujesz na stanowisko związane z branżą kreatywną, zasłoń wszystkie tatuaże, jeżeli jakieś posiadasz. Koszula z długim rękawem powinna załatwić sprawę.

8. Perfumy są mile widziane, uważaj jednak, aby z nimi nie przesadzić. Szczególnie ważne jest to latem, kiedy zbyt mocne zapachy w połączeniu z dusznym powietrzem mogą być męczące.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę w zależności od posady?

Dress code firmy, do której aplikujesz oraz rodzaj stanowiska mają niebagatelne znaczenie. Ogólna zasada głosi, że strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być utrzymany w stylu business lub smart casual. Zanim jednak wybierzesz się na spotkanie, koniecznie zrób dokładny research. Być może znasz w firmie kogoś, kto może opowiedzieć ci, jak na co dzień ubierają się ludzie pracujący na stanowiskach podobnych do Twojego? Jeśli nie, postaraj się znaleźć te informacje w Internecie lub odezwać się do wybranego pracownika za pośrednictwem mediów społecznościowych. Być może okaże się, że modna bluzka czy będzie lepszym wyborem niż biała koszula. 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko managerskie zdecydowanie powinien zachowywać zasady business casual. Tu nie ma miejsca na wyjątki.

Doskonałym wyborem będzie więc damski garnitur z idealnie skrojoną koszulą i spodniami z szerokimi nogawkami zaprasowanymi w kant. Uwaga: postaw na szlachetne materiały, takie jak jedwab lub wełna. W przypadku kompletów garniturowych jakość widoczna jest na pierwszy rzut oka. Kolory powinny być neutralne, najlepiej wypadną czerń, beż, biel i szarość.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną w branży kreatywnej to już natomiast zupełnie inna bajka. I tu znów czujemy się w obowiązku podniesienia kwestii solidnego researchu. Pamiętaj, że nawet w tym przypadku, choć możesz pozwolić sobie na więcej luzu w doborze poszczególnych elementów stylizacji, warto zachować ogólne zasady. Dobrym wyborem będzie więc  marynarka w połączeniu z  koszulą lub elegancką bluzką i satynową spódnicą midi albo sukienka z nowej kolekcji jeden z popularnych polskich marek. Jeśli chcesz, aby twój potencjalny szef cię zapamiętał, zdecyduj się na mocniejsze kolory. Rozmowa kwalifikacyjna w branży kreatywnej jest też jedną z tych, na których nie musisz chować swoich tatuaży czy kolczyków w nietypowych miejscach.

Strój na rozmowę kwalifikacyjną w obsłudze klienta powinien być uzależniony od rodzaju branży, w jakiej chcesz podjąć pracę. Jeśli wiążesz swoją przyszłość z pracą na recepcji lub w hotelu, postaw na klasykę. Elegancka biała góra i czarny dół w połączeniu z delikatnym makijażem z pewnością się sprawdzi. Jeśli z kolei szukasz pracy, na przykład w modnym butiku, dobrym rozwiązaniem będzie zainspirowanie się asortymentem sklepu, aby pokazać, że naprawdę tu pasujesz i będziesz świetnym ambasadorem marki. Ścieżek kariery i związanych z nimi niuansów stylizacyjnych jest przecież jednak znacznie więcej. Jedną z najpopularniejszych okazuje się praca w podniebnych przestworzach. Jeżeli marzysz pracy stewardessy możesz spróbować odtworzyć makijaż, jakiego firma, do której aplikujesz, wymaga na co dzień od swoich pracowników. Założymy się, że zostanie odnotowane i pozytywnie ocenione. Coś z drugiego bieguna? Strój na rozmowę kwalifikacyjną w bankowości oraz we wszystkich instytucjach publicznych takich jak sądy czy urzędy, powinien być bardzo(!) formalny. Sięgnij po jasne i neutralne kolory, na przykład stonowaną paletę nude. Zrezygnuj też ze wzorów. Delikatne prążki, stonowana kratka lub pepitka to maks, na jaki możesz sobie pozwolić.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną latem? Propozycje

Strój na rozmowę kwalifikacyjną latem, nawet mimo wielkiego upału, musi zachować kilka podstawowych zasad. Buty powinny zakrywać palce i pięty. Możesz zdecydować się na eleganckie baleriny, jednak dopilnuj, by były one pełne. Niezależnie od pogody, powinnaś mieć na sobie cienkie rajstopy. Muszą być one stonowane, w jednolitym kolorze, bez wzorów i bez lampasów z tyłu nóg. Nie próbuj też zastąpić ich rajstopami w sprayu, chyba że masz na sobie długą, sięgającą kostek sukienkę lub spódnicę. 

Choć pogoda może sprawiać, że mamy ochotę chodzić tylko w kostiumie kąpielowym, pamiętaj, że na rozmowie kwalifikacyjnej nie powinnaś pokazywać zbyt dużo ciała. Elegancka bluzka lub sukienka na krótki rękaw (to fason, który w tym sezonie zaliczył swój wielki come back) będą w porządku w przypadku ubiegania się o większość stanowiska, poza rekrutacją na stanowiska managerskielub do urzędu. Nie powinnaś zakładać nic, co odsłaniałoby ramiona lub za dużo dekoltu: wakacyjne hiszpanki i asymetryczne bluzki odpadają. Sukienki i spódnice powinny sięgać co najmniej do kolana. 

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji postaw na lekkie (ale nie prześwitujące) i przewiewne materiały. Latem doskonale sprawdzi się wiskoza czy len. Uważaj jednak, ponieważ są tkaniny z tendencję do mocnego gniecenia się. Doskonałym rozwiązaniem będzie prosta i lekka, ale nie zwiewna szmizjerka, którą możesz spiąć w talii paskiem. Opcja B? Długie lniane spodnie w połączeniu z elegancką bluzką. 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną zimą? Propozycje

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną w zimę, może sprawiać więcej problemów. To pora roku, kiedy dobrze jest wyruszyć na spotkanie kwadrans wcześniej - na wypadek, gdybyś musiała poprawić rozczochraną pod czapką grzywkę albo rozmazany od śniegu tusz do rzęs. Jeśli jest za zimno na spódnice lub sukienkę, postaw na eleganckie materiałowe spodnie w kant. Jeśli nie chcesz marznąć w samej koszuli, koniecznie dodaj do niej marynarkę. W przypadku mniej formalnych rekrutacji dobrze sprawdzi się też elegancki golf. Koniecznie miej ze sobą krem do rąk, z pomocą którego szybko wygładzisz włosy, które mogły naelektryzować się pod czapką. 

Choć to trudne, buty na rozmowę kwalifikacyjną w zimie nie powinny być ubłocone. Warto mieć  ze sobą specjalne chusteczki, na wypadek, gdybyś niechcący wdepnęła w zaspę śniegu lub kałużę. Jeżeli planujesz przed samym wejściem zmienić zimowe trapery na szpilki, to lepiej sobie odpuść. Mogłoby to wypaść nienaturalnie, a wręcz groteskowo i nieadekwatnie do pory roku. Najlepiej wypadną eleganckie botki lub kozaki na delikatnym obcasie.

Kolejną ważną kwestią jest okrycie wierzchnie. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się elegancki płaszcz niż zimowa kurtka puchowa. Przed wejściem na rozmowę pozostaw swoje rzeczy w portierni lub szatni. Jeśli nie ma takiej możliwość, wygładź je, złóż na pół i przewieś przez rękę. Nie wpychaj szalika do rękawa, nawet jeśli na co dzień masz taki nawyk. Następnie, gdy będziesz siadać do rozmowy z rekruterem, dyskretnie przewieś ubranie przez oparcie krzesła.