Życiorys Grace Kelly jest bez wątpienia dokładnie tym, o czym od najmłodszych lat marzyło wiele dziewczynek. Amerykanka udowodniła bowiem, że zwyczajna dziewczyna „z ludu” może zostać księżniczką, co w tamtym czasie nie było jeszcze normą na europejskich dworach królewskich. Jak się okazuje, jej barwne i niezwykłe życie nie przypominało jednak beztroskiej sielanki.

Historia życia Grace Kelly

Mała Grace przyszła na świat w 1929 roku w Stanach Zjednoczonych, w Filadelfii, w katolickiej rodzinie o irlandzko-niemieckich korzeniach. Jej ojciec był odnoszącym sukcesy sportowcem, przedsiębiorcą i politykiem Partii Demokratycznej. Trzykrotnie zdobył tytuł mistrza w wioślarstwie na igrzyskach olimpijskich. Jej matka natomiast przez pewien czas zajmowała się modelingiem.

Kariera Grace Kelly

Grace rozpoczęła karierę aktorską wbrew woli swoich rodziców, którzy wychowywali ją duchu katolickiej dyscypliny i mieli dla niej inne plany. Jako nastolatka wyjechała więc do Nowego Jorku, by podążać za swoimi marzeniami. Zajmowała się tam fotomodelingiem i bezskutecznie próbowała dostać się do college’u. Została jednak przyjęta do nowojorskiej Akademii Sztuki Dramatycznej (American Academy of Dramatic Arts), którą ukończyła w 1949.

Występowała później w spektaklach teatralnych oraz licznych produkcjach telewizyjnych. Szerszą popularność przyniosła jej rola w „Mogambo” (1953) John’a Forda, która zaowocowała w jej przypadku Złotym Globem oraz nominacją do Oscara. Na zdobycie Oscara nie musiała zresztą długo czekać – już w 1955 otrzymała tę prestiżową nagrodę (dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej) za rolę w dramacie „Dziewczyna z prowincji”.

Edmond O'Brien i Grace Kelly, 1955 rok.

Grała także w wielu innych produkcjach, między innymi w dreszczowcu kryminalnym Hitchcocka „M jak morderstwo” (1954), co przyniosło jej z kolei nominację do brytyjskiej nagrody BAFTA, w westernie „W samo południe” oraz w musicalu „Wyższe sfery”. Grace Kelly zrezygnowała jednak z kariery aktorskiej, aby całkowicie poświęcić się swoim nowym, książęcym obowiązkom po ślubie z Rainierem III, księciem Monako. Para poznała się podczas pobytu aktorki na festiwalu filmowym w Cannes.

Grace Kelly jako księżna Monako

Uroczysty ślub z Rainierem III odbył się wiosną 1956 roku. Ceremonia cywilna miała miejsce w Pałacu Monako, a ślubowi kościelnemu w monakijskiej Katedrze Świętego Mikołaja przewodniczył biskup. To właśnie wtedy aktorka została księżną – oficjalnie nadano jej nowy, książęcy tytuł Jej Książęcej Wysokości Księżnej Monako, wraz z ponad 140 innymi oficjalnymi tytułami, które formalnie odczytano podczas cywilnej uroczystości. Dzięki transmisji telewizyjnej, ponad 30 milionów widzów miało możliwość zachwycić się przepiękną suknią ślubną Księżnej Grace, nad którą przez 6 tygodni pracował ponad 30-osobowy zespół krawiecki!

Rainier III, książę Monak i Grace Kelly, 1956 rok

Młoda para spędziła kilkutygodniową podróż poślubną na rejsie jachtem po Morzu Śródziemnym. W 1976 roku Księżna Grace nabyła w Irlandii gospodarstwo swoich przodków wraz z domem należącym do jej irlandzkiego dziadka. Bolesnym wydarzeniem dla księżnej i całej książęcej rodziny było poronienie, do którego doszło w 1968 roku, podczas ich pobytu w Kanadzie. Księżna Grace poroniła 20 lipca, trafiła do Szpitala Królowej Wiktorii, po czym udała się z córkami do Filadelfii.

13 września 1982 roku, wracając autem wraz z córką Stefanią z wiejskiej posiadłości, księżna Grace doznała ataku apopleksji, wskutek którego utraciła kontrolę nad samochodem. Auto wpadło w przepaść. Księżniczka Stefania doznała lekkich urazów, podczas gdy Grace odniosła o wiele cięższe, w tym nieodwracalne obrażenia mózgu. Zmarła następnego dnia, po tym jak Rainier zdecydował o odłączeniu aparatury podtrzymującej jej życie.

Książę Rainier III, książę Albert, Grace Kelly i księżniczka Karolina, 1963 rok.

Księżna i książę doczekali się trójki dzieci, z których jedno – urodzony w 1958 roku Albert II Grimaldi, od 2005 zasiada na monakijskim tronie. Książe Albert ma również starszą o rok siostrę Karolinę oraz młodszą o siedem lat siostrę Stefanię. Ta ostatnia była bohaterką wielu skandali towarzyskich. 

Grace Kelly jako księżna angażowała się w szereg akcji dobroczynnych, a szczególnie bliska jej sercu była działalność na rzecz dzieci. Była założycielką fundacji AMADE Mondiale, zajmującej się wspomaganiem rozwoju dzieci z całego świata, a także kierowała Monakijskim Czerwonym Krzyżem. Ogromną uwagę poświęcała także promowaniu sztuki i lokalnych artystów.

Księżniczka Karolina, książę Rainier III, księżniczka Stefania i Grace Kelly, 1981 rok.

Grace Kelly jako ikona stylu

Styl Grace Kelly inspirował wielu jeszcze za jej życia. Księżna znana była ze swojego naturalnego wyglądu – preferowała minimalny makijaż. Do historii mody przeszedł rodzaj skórzanej torebki od Hermès, którą nosiła podczas ciąży 1956 roku (prawdopodobnie aby zasłonić zaokrąglony brzuch przed obiektywami paparazzi).

Książę Rainier III i Grace Kelly, 1956 rok.

Grace była wielokrotnie doceniana w różnego rodzaju modowych rankingach, a w 2006 roku Filadelfijskie Muzeum Sztuki zorganizowało wystawę dla upamiętnienia 50. rocznicy jej wyjścia za mąż, podczas której jednym z eksponatów była słynna suknia ślubna księżnej. Londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta zorganizowało wystawę garderoby Grace w 2010 roku.

Po śmierci księżnej niektórzy sławni projektanci (tacy jak Tommy Hilfiger czy Zac Posen) przyznali, że pozostaje ona dla nich modową inspiracją. W 2021 roku wystartowała luksusowa marka Grace de Monaco, która od tamtej pory wypuściła na rynek, między innymi, perfumy Promenade sur le Rocher.

Grace Kelly na planie filmu "Złodziej w hotelu", 1955 rok.

Grace Kelly – ciekawostki

Jeden z wujów Grace, George Edward Kelly, był znanym i cenionym dramaturgiem i scenarzystą, a także reżyserem.

W 1962 roku, już po wejściu do rodziny królewskiej, dostała propozycję zagrania głównej roli w filmie „Marnie” Alfreda Hitchcocka. Początkowo była zainteresowana ofertą, jednak po sprzeciwie monakijskiej opinii publicznej musiała odmówić reżyserowi.

Księżna Grace była znana ze swojego zaangażowania w promowanie karmienia piersią. W 1971 roku została członkiem honorowym organizacji La Leche League. Zajmowała się ona szerzeniem informacji na temat karmienia piersią i wspieraniem matek w podejmowaniu decyzji o podjęciu tego typu karmienia noworodków.

Grace Kelly opowiadała się za zachowaniem zabytkowej architektury z okresu Belle Epoque w Księstwie Monako.

W 1980 roku księżna wydała książkę „My Book of Flowers”, opisującą jej poczucie estetyki w kwestii kwiatów oraz ich symbolikę.

Dla uczczenia pamięci Grace Kelly, jedną z róż nazwano „Princesse de Monaco”. Pamięci księżnej poświęcony jest także ogród różany w monakijskiej dzielnicy Fontvieille.

W Monako istnieje Avenue Princesse Grace, która została uznana za „najdroższą ulicę świata” pod względem cen nieruchomości.

Wizerunek Grace Kelly kilkukrotnie pojawiał się na znaczkach pocztowych zarówno w Księstwie Monako, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Dla upamiętnienia 25. rocznicy śmierci księżnej, wybito serię okolicznościowych monet o nominale 2 Euro.

W 2014 roku, w Cannes, miała miejsce premiera filmu „Grace, księżna Monako”. W rolę Księżnej Monako wcieliła się Nicole Kidman. Rodzinie książęcej nie spodobał się jednak, ich zdaniem, niezgodny z faktami historycznymi sposób przedstawienia życia Grace, w szczególności domniemanego kryzysu małżeńskiego. Doszło więc do książęcego bojkotu filmowego tej edycji festiwalu.