Reżyserką filmu jest Amerykanka Bren Cukier, której rodzina pochodzi z Polski, wszyscy jej dziadkowie i wielu krewnych to ocalali z Holocaustu. Pomimo tego, że cała jej rodzina utraciła kontakt z ojczyną, Bren czuła głęboką więź z krajem jej przodków. Kiedy w 2020 roku przyleciała na studia w łódzkiej szkole filmowej, pragnęła upamiętnić doświadczenia jej krewnych i nakręcić film o zagładzie Żydów. Los chciał, że w tym samym czasie Polskę zalały strajki kobiet walczących o prawo do samostanowienia. Poruszona międzynarodowym sprzeciwem dotyczącym ograniczenia prawa do aborcji, postanowiła skupić się właśnie na tej tematyce. 

O czym jest "CZWARTEK"?

Opowiada on historię zamykającą się w około 24 godzinach. To w tej decydującej dla całej przyszłości dobie, główna bohaterka grana przez Mariannę Zydek, postanawia przerwać ciążę. W filmie obserwujemy jej fizyczne zmaganie się z skutkami aborcji farmakologicznej, ale też emocje z którymi się mierzy. Film potwierdza powszechny model, w którym kobieta czuje się zupełnie samotna z tą decyzją. Często niezaangażowani w ten proces partnerzy, nie są w stanie zrozumieć z czym zmaga się wówczas kobieta. Szalejące w ciele hormony powodują ogromne wahania nastrojów, które z pewnością nie pomagają jeżeli kobieta jest pewna, że to nie jest właściwy moment na dziecko. Chociaż w wielu przypadkach mężczyźni są informowani o decyzji i często też ją wspierają, podobnie jak podczas ciąży, nie są oni w stanie w pełni odczuć procesów jakie zachodzą w kobiecie. Tym samym decydując się na przerwanie ciąży, kobieta zostaje sama ze sobą i w dosłowny sposób decyduje o swoim losie i przyszłości. 

Polska premiera filmu "CZWARTEK" 

"CZWARTEK" był już na dwóch kwalifikujących do Oscara festiwalach czyli na Santa Barbara International Film Festival oraz RiverRun International Film Festival w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych. W Polsce "CZWARTEK" będzie miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym (28.05.-4.06.) w Konkursie Polskim (KFF również jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów). Zobacz zwiastun: