Jak rozpoznać autentyczność biżuterii wykonanej z kamieni cytrynu ?

Cytryn naturalny jest niezwykle rzadką odmianą kwarcu. Zawdzięcza swoją unikatową żółtą barwę śladowym ilościom wodorotlenku żelaza. To kamień, który nieczęsto spotykany jest w naturze, dlatego warto wiedzieć jak odróżnić prawdziwy cytryn, od tego wytworzonego sztucznie. 

Kamień podobny do cytrynu można osiągnąć poprzez podgrzewanie ametystu lub kwarcu dymnego, które w temperaturze między 470 a 560 stopni osiągają barwy od lekko żółtej do nawet czerwonobrunatnej. Łatwo jednak odróżnić je od oryginału, ponieważ cytryny powstałe przez podgrzewanie mają czerwonawy odcień, podczas gdy naturalny jest bladożółty.

Cytryn nieoszlifowany jest najczęściej jasnożółty, ale jego paleta kolorów waha się od bieli do ciemnego pomarańczu (może on zatem występować w postaci dwubarwnej). Powierzchnia tego kryształu górskiego jest matowa, po oszlifowaniu staje się krystalicznie przejrzysty. 

Kamień cytryn również w naturze może mieć różne odcienie, a najbardziej cenione są te o ciemnopomarańczowym zabarwieniu, nazywane Cytrynem Madeira, od nazwy wina, które ma podobny odcień. Znane są również odmiany żółto-pomarańczowe, które są w połowie cytrynem i w połowie ametystem. Taką unikatową mieszankę nazywa się ametrynem. 

Czytaj też: Hematyt - znaki zodiaku, właściwości, znaczenie

Naturalny cytryn – magiczne właściwości i pochodzenie minerału 

Nazwa cytrynu nawiązuje do koloru kamienia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa citrus oznaczającego drzewo cytrynowe. Inna teoria głosi, że korzeni tej plastycznej nazwy upatrywać należy w starofrancuskim słowie citin oznaczającym kolor żółty. 

Cytryn naturalny jest niezwykle rzadkim kamieniem. Największe jego złoża można znaleźć w Brazylii, Górach Uralskich w Rosji i Kazachstanie lub na Madagaskarze. W Europie kryształy cytrynu wydobywa we Francji, Hiszpanii we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. W Polsce występuje w niewielkich ilościach w Sudetach. Ze względu na to , że należy do minerałów rzadkich oraz na swoje niezwykłe walory estetyczne i unikatowy kolor jest kamieniem bardzo wysoko cenionym w jubilerstwie.

Cytryn wykorzystywany jest przez zwolenników medycyny niekonwencjonalnej w leczeniu chorób serca, wątroby i nerek. Jest również nazywany kamieniem diabetyków, ponieważ wspomaga produkcję insuliny. Przyspiesza również krążenie krwi, dlatego może okazać się pomocny w walce z cellulitem. Pomaga również na schorzenia związane z oczami, trzustką i wątrobą. Zapewnia zdrowy sen.

Cytryn – znaczenie magiczne

Cytryn bywa nazywany kamieniem sukcesu, ponieważ polecany jest szczególnie osobom rozpoczynającym karierę w handlu i wszystkim, którzy zakładają własny biznes, a także osobom przedsiębiorczym. Energia cytrynu przyciąga pieniądze i dobra materialne, pomaga również rozkręcić karierę. Sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań, rozjaśnia umysł i pomaga w rozwiązywaniu problemów - nie tylko zawodowych. Przyciąga do nas ludzi, którzy mogliby pomóc nam zarówno w rozwoju kariery, jak i rozwoju duchowym. Z drugiej strony z właściwości cytrynu skorzystają też pracoholicy - pomaga zachować zdrowy balans między życiem zawodowym a prywatnym. 

Cytryn sprawdzi się też w przypadku wykładowców akademickich i nauczycieli oraz wszystkich osób, które wygłaszają publiczne przemówienia. Pomoże on nabrać pewności siebie, pozwoli nam skoncentrować myśli na przedsięwzięciu i wzmocni umiejętności komunikacyjne. Oprócz tego może okazać się wsparciem dla osób znajdujących się na rozstaju dróg, które muszą podjąć ważną decyzję. Pomaga wytyczać nowe kierunki i określić cele. 

Kamień magiczny, jakim jest cytryn, na co dzień pomoże zachować nam optymizm i dobry nastrój. Przyciąga sytuacje, które uczą nas jak cieszyć się życiem i czerpać z niego radość. Polecany jest w leczeniu fobii i skłonności autodestrukcyjnych. 

Oczyszczanie cytrynu nie jest konieczne, ponieważ ten wyjątkowy kamień, zamiast przechowywać w sobie złą energię, transformuje ją i rozprasza. Jest to niezwykle wygodne z punktu widzenia zabieganych osób, które zapominają o oczyszczaniu. 

Cytryn – znaki zodiaku, którym się przyda

Znaki zodiaku, które skorzystają z magicznych właściwości cytrynu to Lew i Panna. Osoby urodzone pod znakiem Lwa są zazwyczaj bardzo pewne siebie, lubią być w centrum uwagi i są naturalnymi liderami. Cytryn pomaga im wydobyć te cechy charakteru, zapewniając sukces towarzyski i zawodowy. Jednocześnie też zadba o stabilizację energii Lwów i nie dopuści do sytuacji, w której pewność siebie przerodziłaby się w brawurę lub poskutkowała lekceważącym stosunkiem do innych.

Panna to urodzona perfekcjonistka, która ma wysokie wymagania zarówno wobec siebie, jak i wobec innych. Cytryn pomoże zodiakalnym Pannom stanąć na wysokości zadania, obniża stres związany z pracą i ułatwia osiągnięcie ambitnych celów. Pomoże też krytycznym Pannom łatwiej i sprawniej formułować swoje myśli w sposób, który nie urazi współpracowników i bliskich. Nauczy je również czerpania radości z życia i zredukuje poczucie presji.  

Cytryn – cena, gdzie kupić bransoletki, kolczyki lub zawieszki: sklepy internetowe czy stacjonarne?

Biżuteria z cytrynem, o ile zależy nam na naturalnym kamieniu, dostępna jest w renomowanych sklepach jubilerskich, a jej ceny, zależnie od wielkości kamienia i oprawy wahają się od kilkudziesięciu złotych do ponad tysiąca. Szczególnym uznaniem cieszą się wspomniane już ametryny, czyli fioletowo-żółte mieszanki, cytrynu i ametystu. Złoty pierścionek z tego rodzaju kamieniem kosztuje około tysiąca złotych. Kupując bransoletkę, kolczyki czy zawieszkę należy przede wszystkim kierować się gwarancją autentyczności wybranego przez nas sklepu niezależnie od tego czy kupujemy przez internet czy stacjonarnie. Wybieraj sprawdzone źródła, które cieszą się dobrą opinią lub marki które znasz. W sklepach magicznych znajdziesz również małe kamienie, które możesz trzymać w portfelu.