Dieta pudełkowa - szkodliwa dla zdrowia?

Jeszcze kilka lat temu mianem diety pudełkowej nazywano sposób odżywiania się sportowców. Noszenie pojemników z kurczakiem i ryżem kojarzymy raczej z kulturystami, którzy przywiązują wielką wagę do składników, jakie dostarczają swojemu ciału. Na szczęście moda na zdrowy styl życia wkrótce wyszła poza kluby fitness, by stać się powszechnym trendem, jaki coraz bardziej rośnie w siłę. Wszystkie chcemy być szczuplejsze, lepiej wyrzeźbione i pełne energii, którą ciężko pozyskać z  pustych kalorii zawartych w wysoko przetworzonej żywności.

Jednak większość z nas nie ma czasu na to, by codziennie gotować sobie jeden zbilansowany posiłek, a co dopiero pięć, na cały dzień, zgodnie z zaleceniami dietetyków. To skłania nas do sięgnięcia po catering z dietą pudełkową, która podobno jest sekretem świetnego wyglądu wielu gwiazd. W social mediach co rusz widzimy zdjęcie aktorki lub modelki na backstage'u sesji, jedzącej z uśmiechem dostarczony posiłek. Nie mamy wątpliwości - ta dieta działa. W końcu ma dokładnie wyliczone kalorie i jest oparta na samych zdrowych składnikach. Z nią faktycznie można schudnąć w ekspresowym tempie, gdyż nie musimy więcej sięgać do lodówki. Odchodzi nam obowiązek robienia zakupów, przestają kusić fast foody na wynos. Dietetyczny catering codziennie dowozi nasze dania do pracy lub pod drzwi, co również jest dużym udogodnieniem.

Dieta pudełkowa - plusy i minusy

Czy ta metoda dbania o linię ma jakieś minusy? Jej ciemna strona powoli wychodzi na jaw. Sanepid wziął pod lupę 40 dostawców najmodniejszej diety pudełkowej, rozwożących swój catering na Mazowszu. Okazało się, że aż połowa z nich nie przestrzegała wytyczonych norm.W większości miejsc, w których przygotowywano jedzenie, znaleziono brud na podłogach i suficie, nieumyty sprzęt kuchenny, złą wentylację, brak dopływu bieżącej wody do umywalek, czy nie posiadanie przez pracowników wymaganej odzieży ochronnej. Zakłady nie miały także zabezpieczenia przez myszami i szczurami. Warto dodać, że miesięczny koszt modnej diety zazwyczaj przekracza 1000 zł. Jak jedzenie przygotowywane w wymienionych warunkach może być korzystne dla zdrowia?

Wiele osób mających doświadczenia z "pudełkami" nieraz skarżyło się na swoją dietę. Dostarczone posiłki bywały nieświeże, źle doprawione, niewłaściwie skomponowane lub po prostu wywoływały ból brzucha. To właśnie częste (i powszechne) zatrucia pokarmowe skutecznie zrażały klientów do dietetycznych firm. Niestety, jakość dań często nie szła w parze z ceną, jaką trzeba było za nie zapłacić. Czarna lista marek z pseudo-zdrowym cateringiem zaczęła się wydłużać. W Internecie aż huczy od opinii na temat tej metody dbania o figurę. Zdania są jednak mocno podzielone, gdyż zwolenników "pudełek" ciągle przybywa. Według nich, trzeba po prostu trafić na dobrego dostawcę, który rzetelnie podejdzie do klienta.

Nie warto sugerować się popularnością danej marki, ani tym, jaki celebryta ją promuje. Trzeba też pamiętać, że ból brzucha po zjedzeniu dania z pudełka nie musi być spowodowany przez "zatrute" składniki. To może być reakcja organizmu na zmianę nawyków żywieniowych i przyjęcie, pierwszy raz od dawna, prawdziwych, korzystnych wartości odżywczych. Czy skusiłyście się już na dietę pudełkową? Jakie są wasze doświadczenia?

8 błędów, które popełniasz robiąc smoothie >>