Welon ślubny - symbolika

Welon ma dłuższą historię niż sama suknia ślubna. Znany jest od wieków. Podobno zakładano go na głowy kobiet już w starożytności jako symbol czystości i niewinności. Oprócz symbolizowania dziewictwa, welon miał także według dawnych wierzeń chronić panny młode przed demonami i złymi duchami, które mógłby zakłócić ich przyszłe szczęście. 

Przez pewien czas welon zarezerwowany dla kobiet szlachetnie urodzonych. Zakrywał ich twarze przed niepożądanymi spojrzeniami i kontaktem z osobami z niższej klasy.

Poza tym, ukochany mógł unieść welon, a tym samym - zobaczyć i pocałować swoją wybrankę, dopiero po złożeniu przysięgi małżeńskiej.

W XXI wieku welon już dawno stracił swoje pierwotne znaczenie, częściej pełni rolę ozdoby. Kobiety decydują się często na niego ze względu na tradycje.

Welon - znaczenie, tradycje, zwyczaje / fot. mat. prasowe Elie Saab

Welon ślubny - zwyczaje

Welon często przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Panny młode nie zawsze mają chęć iść do ołtarza w sukni swojej mamy czy babci. W końcu kreacje sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat raczej nie są zgodne z aktualnymi trendami i niekoniecznie trafiają w gust przyszłej mężatki. Do tego dochodzi kwestia rozmiaru... co innego z klasycznym białym welonem. 

Welon pełni także rolę symboliczną podczas oczepin. Druhny zdejmują go wtedy z głowy panny młody. Świeżo upieczona mężatka rzuca go za siebie. Tradycja głosi, ze panna, która go złapie, jest pierwsza w kolejce do zamążpójścia.

Sennik: Welon

Co oznacza sen o welonie? Welon, który się przyśni może mieć różne znaczenie. Czasami symbolizować drobne przeszkody w organizacji wesela albo przyszłe zaręczyny. Sen o welonie w przypadku osób, które już zawarły związek małżeński, jest oznaką znudzenia i potrzeby nowych doznań. Ważny jest kolor welonu - czarny wróży rozpad związku, a niebieski - zdradę. 

Welon - trendy 2019

W 2019 roku projektanci coraz częściej odchodzą od welonów. W swoich ślubnych kolekcjach zamieniają je na awangardowe kapelusze, kokardy wiązane we włosach, stylowe opaski albo wianki. Jeśli już decydują się na welon - to spektakularny - długi i najczęściej ozdobiony misterną koronką, kwiatowymi haftami albo zatopiony w odcieniu kawy latte. 

Welon - trendy 2019: długi, ozdobiony kwiatowymi wzorami

Najwidoczniejszy trend jeśli chodzi o welony? Maxi długość i florystyczne aplikacje (hafty albo materiałowe kwiaty 3D). Właśnie takie modele uzupełniły kolekcje: Zuhaira Murada, Eliego Saaba, Naeema Khana czy Marchesy. Ważne, by wzór na welonie nawiązywał do samej sukni i współgrał ze ślubnym bukietem.

Welon ozdobiony kwiatowymi aplikacjami / mat. prasowe

Welon - trendy 2019: w odcieniu sukni ślubnej

Vera Wang - projektantka, która słynie głównie ze swoich linii bridal i która uwielbiają gwiazdy ("tak" w kreacjach jej projektu powiedziały m.in.: Alicia Keys i Kim Kardashian-West) najpierw przekonała nas do pokochania sukni ślubnych w innych odcieniach niż biel, a teraz lansuje kolorowe welony. W jej kolekcji pojawiły się długie modele w odcieniu zabielonej kawy i brzoskwini. Podobne wypatrzyłyśmy też w lookbooku Temperley London.

Welon z kolekcji Vera Wang 2019 / mat. prasowe

Welon - trendy 2019: ozdoby

Projektanci welony w swoich nowych kolekcjach ozdabiają też frędzlami, graficznymi wzorami ułożonymi z cekinów albo wstążkami.

Welon z kolekcji Elie Saab 2019 / mat. prasowe