Dekorowanie choinki – jakie ozdoby choinkowe?

dekoracje choinki

Chcesz, żeby w tym roku choinka wyglądała nieco inaczej niż w poprzednich latach? Zamiast umieszczać ją na stojaku, wstaw ją do ozdobnej donicy, tak jak kwiatki doniczkowe. Udekoruj ją kolorowymi bombkami i łańcuchami. Nie bój się zaszaleć! Niech choinka mieni się różnymi kolorami i fakturami. Wybierz gęste drzewko z wieloma gałązkami, żeby powiesić na nim jak najwięcej ozdób. Taka choinka wniesie wiele radości i ożywi każde wnętrze.

Dekoracje świąteczne na choince mogą być utrzymane w stonowanych odcieniach i dopasowane do wystroju wnętrza. Połącz błękitne bombki z dużymi białymi, przyozdób choinkę białym łańcuchem i koronkowymi aniołkami, a stworzysz subtelne świąteczne drzewko. Dodatkowo możesz ozdobić kominek świeżymi świerkowymi gałązkami i bombkami w tym samym kolorze, co te wiszące na choince.

Choinka ubrana w tradycyjne świąteczne kolory, czyli w czerwień i złoto zawsze wygląda elegancko. Zestawy bombek w tych kolorach znajdziesz np. w sklepach PEPCO. Drzewko przystrojone czerwonymi i złotymi dekoracjami pasuje szczególnie do dużych wnętrz urządzonych w tradycyjnym lub eklektycznym stylu. Zamiast łańcuchów powieś na choince szerokie czerwone wstążki, a na jej czubku umieść złotego anioła lub gwiazdę.

Ozdoby choinkowe to nie tylko bombki i łańcuchy, ale też np. pierniczki i cukierki. W tym roku Twoja choinka może być ozdobiona tylko słodyczami. Lukrowane pierniczki i ciasteczka będą wyglądać na niej równie pięknie jak bombki. Zamiast tradycyjnego łańcucha, powieś nieco bardziej oryginalny – zrobiony z nawleczonych na nitkę cukierków lub suszonych owoców.

Choć zazwyczaj choinkę przystraja się bombkami i kolorowymi lampkami, możesz zrobić z niej subtelną dekorację, pozostawiając drzewko nieubrane. Wstaw świerk do wiklinowego kosza, a dookoła poukładaj prezenty zapakowane w jednobarwny papier. Na drzewku możesz powiesić jedynie jasne lampki, żeby wieczorem choinka oświetlała salon.

Dekoracje świąteczne – co zamiast choinki?

Nie w każdym domu znajdzie się miejsce na choinkę i nie każdy może postawić tę dekorację w swoim mieszkaniu np. ze względu na małe dzieci lub zwierzęta. Ale nawet bez choinki dom może nabrać świątecznego charakteru. Jakie ozdoby świąteczne możesz wybrać? Przygotuj kalendarz adwentowy, wykorzystując do tego niewielką drewnianą drabinę. Powieś na niej wstążeczki a na nich lniane woreczki z liczbami. W każdym woreczku umieść małą niespodziankę.

dekoracje świąteczne

Żeby w mieszkaniu mieć choć namiastkę świątecznego drzewka, zrób girlandę ze świeżych świerkowych gałązek, poukładaj je nad kominkiem lub powieś nad oknem. Girlandę przy kominku możesz dodatkowo ozdobić cytrusami – dodadzą radości i koloru. Z gałązek świerkowych lub z ostrokrzewu możesz przygotować też świąteczne wieńce na stół, ozdabiając je dodatkowo szyszkami i świeczkami. Wykorzystaj też gotowe wieńce dostępne w sklepach PEPCO (dekoracja posłuży Ci przez kilka kolejnych sezonów).

Chcesz mieć choinkę, ale nie wiesz, gdzie ją postawić? Tradycyjne drzewko powieś zatem na ścianie! Świerkowe gałązki przyklej do cienkich drewnianych deseczek, a następnie przyczep deseczki do ściany, układając je w kształt choinki. Na drzewku możesz powiesić lampki i przykleić na nim małe bombki.  

Świąteczne figurki 

świąteczne figurki

Choinka i świeże świerkowe gałązki to pierwsze co kojarzy się ze świętami. Ale wcale nie musisz ozdabiać nimi mieszkania, by poczuć bożonarodzeniowy klimat. Zamiast tradycyjnego drzewka, postaw w salonie figurki skrzatów, renifera i świętego Mikołaja, a obok nich latarenki na świeczki. Duże figurki mogą stanąć też na tarasie lub balkonie. Mała drewniana choinka i porcelanowy domek z małą świeczką to propozycja na subtelną dekorację świąteczną do małego pomieszczenia.

Oryginalne świąteczne dekoracje

Jeśli masz w domu ścianę pomalowaną farbą tablicową, w okresie świątecznym możesz wykorzystać ją jako przestrzeń na dekoracje bożonarodzeniowe. Na tablicy narysuj choinkę, ozdób ją lampkami i bombkami (możesz przyczepić je przezroczystą dwustronną taśmą). Szukasz wyjątkowo oryginalnego pomysłu na choinkę? Zrób zatem drzewko z … książek. Ułóż je na kształt choinki, a na ich szczycie połóż szyszkę. Otocz książki lampkami i gotowe!

Na czas świąt możesz stworzyć w salonie przytulny świąteczny kącik np. przy kominku lub pod schodami. Na podłodze rozłóż dywaniki z imitacji owczej skóry, ustaw niewielki fotel i poukładaj dookoła prezenty (mogą być to pudełka owinięte jednobarwnym papierem). Obok fotela możesz postawić również choinkę w doniczce lub lampiony ze świeczkami.

Nie masz czasu na przystrajanie domu i ubieranie choinki? Zastąp tradycyjne świąteczne drzewko prostą dekoracją wykonaną z gałązki znalezionej w parku lub lesie. Wytrzymałą gałązkę pomaluj białym sprejem, wstaw ją do szklanego wazonu i powieś na niej 2-3 bombki w różnych rozmiarach i kolorach. Efektowna dekoracja świąteczna gotowa!

Dekoracje stołu – jak sprawić, by wyglądał świątecznie i elegancko?

świąteczna dekoracja stołu

Święta to czas rodzinnych spotkań przy stole. Udekoruj mieszkanie i zadbaj o nakrycie stołu. By wyglądał elegancko wcale nie musisz nakrywać go białym obrusem i stawiać na nim porcelanowej zastawy. Do zimowego klimatu przemyć odrobinę lata i ustaw na stole misę z mandarynkami i pomarańczami, postaw żółte świeczki i poukładaj serwetki w odcieniach żółci i pomarańczy. Możesz wykorzystać też kolorową zastawę, żeby jeszcze bardziej ożywić dekorację.

Pięknego drewnianego stołu nie przykrywaj obrusem ani bieżnikiem. Połóż na nim świeże świerkowe gałązki i poustawiaj pomiędzy nimi duże świeczki. Do serwetek poprzypinaj małe gałązki ostrokrzewu.

Jeśli lubisz tradycyjne świąteczne barwy, przykryj stół czarnym obrusem, poukładaj na nim gałązki ostrokrzewu, ustaw czerwone świeczki i czerwoną zastawę.

Chcesz zaskoczyć swoich gości i odmienić nieco oblicze świąt? Przykryj stół obrusem w biało-czarną kratkę, a pod każdym talerzem połóż drewniane plastry. Uzupełnij stół szyszkami i świeżymi świerkowymi gałązkami. Na środku ustaw duży wazon, a w nim łańcuch ze światełkami LED. Możesz też wykorzystać gotową drewnianą ozdobę świąteczną (dostępna w sklepach PEPCO) lub lampion ze świeczką.

Żeby wprowadzić świąteczny nastrój, możesz przygotować specjalny kawowy stolik dla swoich gości. Ustaw na nim kubki ze świątecznymi motywami, półmiski z pierniczkami i bakaliami, laski cynamonu i składniki do przygotowania gorącej czekolady. Na stoliku niech nie zabraknie pięknych ceramicznych, złotych dekoracji świątecznych, świeczek i lampek. Dodatkowy stolik kawowy może posłużyć Ci też do serwowania świątecznych deserów.

>>Więcej inspiracji na świąteczne dekoracje znajdziesz na stronie PEPCO. Sprawdź!