Kto nie oglądał przygód Blair Waldorf i nie błąkał się po labiryntach z Dana Browna i Carlosa Ruiza Zafóna, niech pierwszy rzuci kamieniem. Co sprawia, że tak szybko "wchodzą nam" sensacyjne pełne perypetii historie doprawione tęsknotą za historycznym romantyzmem? Dlaczego połykamy je odcinek po odcinku, rozdział po rozdziale? Cóż, fine dining czasem po prostu trzeba zastąpić frytkami z McDonaldsa.

Wiemy kiedy 2. sezon serialu "You"/"Ty" trafi na Netflix! Premiera już niedługo >>

To najpopularniejsze filmy i seriale na Netflix. Poznajcie listę tytułów >>

Sprawdziłyśmy - serial "You" należy do tej samej kategorii przyjemnych grzeszków co "Plotkara" i "Cień wiatru" (jest też połączeniem atmosfery obu tych historii).  W rzeczywistości to adaptacja wydanej także w Polsce powieści o tym samym tytule autorstwa Caroline Kepnes. Netflix i Wikipedia nazywają go thrillerem psychologicznym, ale nastawcie się raczej na hipsterską wersję baśni o Sinobrodym w wersji soft.

Ten serial Netflix będzie hitem na Święta 2019. Zobacz teaser 2. sezonu "You"/"Ty" >>

O czym jest serial "You"? (uwaga spoilery)

Fabuła? W kameralnej, lekko przykurzonej księgarni Mooney's pracuje Joe Goldberg. Wzrok was nie myli - to stary, dobry (choć raczej bardzo niedobry), Dan z "Gossip Girl". I choć w nowej roli sprzedawcy książek wciąż ma urok nieporadnego romantyka, to za chwilę okaże się finezyjnym stalkerem i psychopatą. W pilotażowym odcinku (jednym z dziesięciu w serii) do księgarni zagląda Ginewra Beck, aspirująca pisarka i instruktorka jogi w typie ślicznej dziewczyny z sąsiedztwa. Joe wpada jak śliwka w krwawy kompot. Poluje na nią tym dobrze znanym z thrillerów wzrokiem spomiędzy książek rozstawionych na półkach. Cliché? Tak, ale patrzcie dalej, bo nasz bystry obserwator nie jest zwykłym podglądaczem. Z języka ciała Beck i kilku detali w przeciągu kilkudziesięciu sekund konstruuje jej psychologiczny portret a śledząc profile w mediach społecznościowych i wystając pod oknami mieszkania w zasadzie wie już o niej wszystko. No i zakochuje się bez pamięci (i sumienia tak przy okazji).

via GIPHY

Jeśli na tym etapie historyjka wydaje się wam banalna, wiedzcie o tym, że coś tu jeszcze puka od dołu. A są to trupy w piwnicy i wszyscy ci, którzy będą chcieli pokrzyżować plany Goldberga albo w jego wizji skrzywdzić bezbronną przecież Ginewrę. Bo bohater w imię swojej osobistej moralności zamyka ich w szklanej klatce. I to nie jest przenośnia.  Serial "You" przypomina, że nie należy ufać mężczyznom, którzy ukrywają coś w piwnicy albo zamykają ten jeden, jedyny tajemniczy pokój na klucz. Współczesny Sinobrody istnieje i może uśmiechać się do was w skórze uroczego menadżera księgarni/kolegi z uczelni/informatyka z biura (niepotrzebne skreślić).

via GIPHY

Fabuła serialu "You" naszpikowana jest też bohaterami drugoplanowymi, których Joe, jak muszkieter, albo chce chronić albo karać. W czym jest zresztą bardzo podobny do postaci z powieści płaszcza i szpady, które skrycie uwielbia i cytuje. Na strategiczne pojedynki wyzywa byłego chłopaka Beck, stuprocentowego hipstera Benjiego, najlepszą przyjaciółkę Ginewry o mentalności i wdzięku wczesnej Kim Kardashian, czy sąsiada terroryzującego rodzinę. Z biegiem akcji okazuje się też, że zupełnie przypadkowo z tarasu wypadł i zginął producent muzyczny, z którym zdradziła Joego była dziewczyna a sama ona rozpłynęła się w powietrzu, wyjeżdżając do Włoch. Na nieszczęście bohatera okazuje się jednak, że nie tylko legenda o niektórych jest wciąż żywa, ale że niektóre trupy potrafią same wyjść z szafy.

Czytaj też: Nowe seriale Netflix 2019: premiery i nowe sezony >>

"You" - różnice między serialem a książką Caroline Kepnes

Jeśli już widzieliście "You", to interesujące mogą być dla was niuanse, które różnią produkcję od książki "Ty" wydanej w 2014 roku, na podstawie której nakręcono serial. Oto kilka różnic:

1. W książce Joe naprawdę zabija Candace. Tymczasem na końcu pierwszego sezonu bohaterka powraca i nie do końca wiadomo, czy jest tylko wytworem lęków i wyobraźni Joe. W książce zamiast Candace w księgarni pojawia się Amy Adam, nowy obiekt zainteresowań bohatera.

2.  W serialu Joe przyjaźni się z Paco, w którym widzi małego skrzywdzonego siebie. Podrzuca mu książki, wspiera, uczy zemsty i karmi życiowymi prawdami w swojej interpretacji. Postać Paco istnieje tylko w serialu.

3. Beck i Joe w serialu wpadają na siebie na festiwalu Charlesa Dickensa. W książce Joe udało się ukryć przed Ginewrą, wciąż zachowując status obsesyjnego stalkera.

4. Joe w książce po wypadku samochodowym trafia do szpitala w Connecticut, więc nie ma możliwości obserwować Beck i Peach w posiadłości, do której wyjeżdżają na kilka dni.

5. W książce Beck ginie na schodach prowadzących z piwnicy na górę. Cóż, czyli prawie udaje jej się uciec.

via GIPHY

"You" - kiedy drugi sezon?

Serial wyprodukowano oryginalnie dla Lifetime, gdzie emitowany był od września ubiegłego roku. Okazując się sukcesem, szybko trafił do katalogu Netflix a fani wyczekują już drugiego sezonu, który został potwierdzony, zanim na platformie odbyła się premiera pierwszego. Podobno premierę ma mieć już we wrześniu 2019 roku, a akcja tak jak w drugiej części książki przeniesie się do Los Angeles!