Reklama

W 1982 roku Ameryką wstrząsnęła seria morderstw, które wywołały prawdziwą panikę w kraju. Siedem osób zginęło po zażyciu tabletek Tylenolu skażonych cyjankiem. Nikt nie wiedział, kto był sprawcą, a śledztwo nie przyniosło odpowiedzi. Choć minęły już cztery dekady, sprawa „zabójczej trucizny w Tylenolu” wciąż nie została rozwiązana. Serial dokumentalny „Nierozwiązane sprawy: Zabójcza trucizna w Tylenolu” na Netflixie rzuca nowe światło na tę mroczną i tajemniczą historię. Jest na drugim miejscu w globalnym rankingu TOP 10 najchętniej oglądanych seriali Netflixa. W tym również w Szwecji i Polsce.

Reklama

Jak doszło do morderstw związanych z Tylenolem w 1982 roku?

W 1982 roku w Chicago miały miejsce wydarzenia, które wstrząsnęły całymi Stanami Zjednoczonymi. Na początku października, siedem osób zginęło po zażyciu kapsułek Tylenolu – popularnego środka przeciwbólowego. Na początku śmierć tych osób była traktowana jako przypadkowa. Mary Kellerman (12 lat), Adam Janus (27 lat) i jego brat Stanley Janus (25 lat) zostali pierwszymi ofiarami. Zginęli po zażyciu kapsułek z tej samej butelki. Wkrótce potem zginęły kolejne trzy osoby: Mary McFarland (31 lat), Paula Prince (35 lat) i Mary Reiner (27 lat), której córka była świadkiem jej dramatycznych ostatnich chwil.

Nierozwiązane sprawy: Zabójcza trucizna w Tylenolu
Serwis prasowy

Połączenie tych tragicznych wydarzeń nastąpiło dopiero po interwencji Helen Jensen, pielęgniarki, która zauważyła, że te same kapsułki zostały zażyte przez trzy osoby z tej samej rodziny. To odkrycie stało się kluczowe. Po dalszych badaniach okazało się, że wszystkie ofiary zażyły tabletki Tylenolu skażone cyjankiem.

James W. Lewis – główny podejrzany, który nigdy nie został skazany za morderstwa

James W. Lewis to nazwisko, które od lat wiązane jest z tą niewyjaśnioną sprawą. To on wysłał list z żądaniem miliona dolarów do firmy Johnson & Johnson, producenta Tylenolu, grożąc, że jeśli firma nie zapłaci, to będzie kontynuował zabójstwa. Mimo że jego postać była głównym punktem śledztwa, nigdy nie udało się dowieść jego winy w sprawie morderstw. Lewis, który miał za sobą niechlubną przeszłość kryminalną, został skazany jedynie za wymuszenie, jednak brak jakichkolwiek dowodów łączących go z zabójstwami uniemożliwił przypisanie mu odpowiedzialności za tę sprawę.

Zatrzymany przez FBI w 1982 roku, Lewis konsekwentnie zaprzeczał wszelkim oskarżeniom, twierdząc, że list o wymuszeniu był jedynie zemstą za rzekome zaniedbanie firmy Johnson & Johnson, które miało mieć wpływ na zdrowie jego córki. Niemniej, mimo wielu spekulacji, śledztwo nie przyniosło jednoznacznych dowodów łączących go z morderstwami.

Jak serial dokumentalny „Nierozwiązane sprawy: Zabójcza trucizna w Tylenolu” przedstawia tę sprawę?

Netflix w 2025 roku zaprezentował serial dokumentalny „Nierozwiązane sprawy: Zabójcza trucizna w Tylenolu”, który po raz kolejny przyciągnął uwagę do tej głośnej sprawy. W produkcji, która składa się z trzech odcinków, twórcy – Yotam Guendelman i Ari Pines – ponownie przyglądają się nie tylko tajemnicy samych morderstw, ale także wpływowi tego wydarzenia na Amerykę. Dokument przedstawia nie tylko ścisłe śledztwo FBI, ale również wypowiedzi osób, które były związane z tą sprawą, w tym rodzin ofiar oraz samych śledczych.

Serial przedstawia także teorie dotyczące tego, jak kapsułki zostały skażone. Jedna z teorii sugeruje, że zbrodnia mogła mieć miejsce w samych fabrykach Johnson & Johnson, które początkowo zaprzeczały, jakoby w ich zakładach był cyjanek. Kolejną hipotezą jest to, że zbrodnia mogła zostać popełniona przez osobę spoza firmy, która kupiła produkty, dodała do nich cyjanek i ponownie odłożyła na półki sklepowe.

2025-06-10 13_03_16-Nierozwiązane sprawy_ Zabójcza trucizna w Tylenolu (2025) - Zdjęcia (Galeria) _

Reklama

Serial dokumentalny podkreśla, jak istotną zmianą było wprowadzenie nowych norm i jak wydarzenia z 1982 roku zmieniły sposób pakowania i przechowywania leków. Wprowadzenie nowych, łatwo rozpoznawalnych zabezpieczeń, takich jak folia i specjalne uszczelki, miało na celu zapobieganie podobnym zbrodniom w przyszłości.

Reklama
Reklama
Reklama