Retinoidy - dla kogo i na co?

Retinoidy to składniki aktywne, o których dużo mówi się obecnie w kontekście pielęgnacji skóry. Nic dziwnego - cechuje je szeroki zakres działania, a efekty stosowania tych substancji są widoczne gołym okiem. 

Do najważniejszych funkcji, które pełnią, należą m.in.:

  • zwiększenie produkcji nowych komórek naskórka i regulowanie procesów jego odnowy,
  • wzmożenie syntezy kolagenu w skórze właściwej,
  • stymulowanie angiogenezy, czyli procesu tworzenia się nowych naczyń krwionośnych,
  • regulowanie keratynizacji naskórka, także w okolicy ujść mieszków włosowych (w efekcie zapobiegają powstawaniu zaskórników),
  • rozpraszanie skupisk nagromadzonej melaniny i ograniczanie jej transportu (czyli redukcja przebarwień).

Co ważne, powyższe funkcje często są wspomagane przez inne składniki aktywne, dlatego wybierając dla siebie kosmetyki z retinoidami, warto zwrócić uwagę na całokształt formuły.    

Retinol a retinal 

Aby retinol i retinal przyniosły oczekiwane efekty, muszą przejść w skórze szereg przemian i ostatecznie stać się tretynoiną (kwasem retinowym). Jest to konieczne, ponieważ dopiero ta forma witaminy A może połączyć się z receptorami RAR (ang. Retinoid Acid Receptors), które znajdują się przede wszystkim w naskórku, mieszkach włosowych czy gruczołach łojowych.

Każda przemiana chemiczna i proces przenikania przez naskórek wiąże się jednak z pewnymi stratami dotyczącymi m.in. stężenia składnika aktywnego. Idąc tym tropem, zrozumiałe staje się, dlaczego stężenia retinolu (który musi przejść tych przemian więcej) są w kosmetykach wyższe niż stężenia retinalu.

Retinol czy retinal - co wybrać?

Retinal jest aktywny w stężeniu dużo niższym niż retinol, przez co często ma mniejszy potencjał drażniący. Dlatego też jest on szczególnie polecany osobom posiadającym cerę wrażliwą, źle reagującą na kosmetyki z retinolem lub skłonną do trądziku różowatego. 

Jednak niezależnie od tego, czy wybieracie retinol czy retinal, obie substancje należy wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, rozpoczynając od niskich stężeń - początkowo 1-2 razy w tygodniu, a gdy skóra już się przyzwyczai, można stosować je codziennie, w wyższych stężeniach. 

Kosmetyki z retinolem i retinalem

Regenerujący krem przeciwzmarszczkowy Retises 0,5% od marki Sesderma

Mat. prasowe

Produkty Retises bazują na czystym retinolu z dodatkiem propionianu retinylu, który wzmacnia działanie tego pierwszego. Linia składa się z dwóch kremów - o stężeniach 0,25% i 0,5% - które pozwalają na przeprowadzenie pełnej kuracji wprowadzającej. Oba kosmetyki redukują niedoskonałości i zmarszczki, a dodatkowo, za sprawą witaminy C, przyczyniają się do rozjaśniania przebarwień. 

W przypadku cery, która nie jest przyzwyczajona do retinolu, zaleca się najpierw stosować kurację Retises 0,25%.

Krem z retinalem, bakuchiolem, niacynamidem i resweratrolem 0.1% Retinal od marki Dermomedica

Mat. prasowe

To produkt, który odpowiada na większość problemów skórnych i może być stosowany przy różnych typach cery: suchej, normalnej, mieszanej, tłustej, a także trądzikowej i dojrzałej. Działanie anti-ageing retinalu zostało w nim wzmocnione przez trzy inne składniki aktywne. Bakuchiol hamuje aktywność kolagenazy, czyli enzymu mającego zdolność do rozkładania naturalnego kolagenu, dzięki czemu poprawia jędrność skóry. Resweratrol zapewnia ochronę przed wodnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie. Natomiast niacynamid wykazuje działanie kojące.  

Przeciwstarzeniowy krem z retinolem Age Intervention Retinol Plus od marki Jan Marini 

Mat. prasowe

To kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji każdego typu cery. Ma w składzie wysokoskoncentrowany 0,5% all-trans-retinol o silnym działaniu anti-ageing, które polega na poprawie jędrności i redukcji zmarszczek. Oprócz tego, za sprawą dodatku antyoksydantów i peptydów, krem wspomaga procesy regeneracyjne skóry oraz chroni ją przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. W formule nie brakuje także substancji o właściwościach nawilżających i kojących, które zapobiegają powstawaniu podrażnień.

Hybrydowy krem z witaminą A R-Retinoate Day & Night od marki Medik8

Mat. prasowe

Krem sprawdza się przy każdym typie cery, nawet wrażliwej. Swoje działanie opiera na rewolucyjnym składniku aktywnym - retinoinianie retinylu, czyli hybrydzie kwasu retinowego i retinolu. Substancja ta wykazuje znacznie silniejsze działanie niż klasyczny retinol i jest fotostabilna (nie rozkłada się w słońcu), dzięki czemu można stosować ją w ciągu dnia. Dodatkowo w formule zawarto kwas hialuronowy, odpowiadający za nawilżenie, oraz witaminy C i E, które posiadają silne właściwości antyoksydacyjne. Takie połączenie sprawia, że krem nadaje skórze blask, wyrównuje koloryt, poprawia jędrność i redukuje zmarszczki.

Przeciwstarzeniowy krem do skóry naczynkowej, z rumieniem i trądzikiem różowatym Retinaldehyde Renewal od marki Dermaquest

Mat. prasowe

Produkt jest dedykowany cerze wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do trądziku różowatego. Swoją skuteczność zawdzięcza najwyższemu i jednocześnie optymalnemu stężeniu retinaldehydu (0,05%), które wykazuje silne działanie anti-ageing, jednocześnie nie powodując podrażnień. Retinal ujędrnia skórę, a ponadto ma wpływ na jej unaczynienie i pracę gruczołów łojowych. Efekty, które daje, potęguje bakuchiol oraz Kompleks Sepicalm, który łagodzi podrażnienia. 

Wszystkie powyższe kosmetyki znajdziesz w sklepie online Topestetic.pl. Wysyłka jest darmowa, a do każdego zamówienia dodatkowo otrzymasz spersonalizowane próbki.

Pamiętaj też, że ważny jest indywidualny dobór produktów do typu i potrzeb skóry. Na stronie Topestetic.pl pomogą ci w tym doświadczeni kosmetolodzy.