Co to jest toksyczny związek?

Toksyczne jest coś, co sprawia, że czujemy się źle, co osłabia i odbiera energię. Ma to odzwierciedlenie także w relacjach międzyludzkich. Toksyczną osobą może być każdy: rodzic, szef, koleżanka, rodzeństwo czy partner. Niekiedy sami bywamy toksycznymi osobami, czasem nie zdając sobie z tego sprawy (w ogóle lub przynajmniej nie do końca). 

Związek partnerski powinien być relacją, która dodaje skrzydeł obu stronom, w której partnerzy czują, że mają w sobie wzajemnie oparcie. To relacja oparta na zrozumieniu, cierpliwości i wyrozumiałości. Dobry związek to ten, w którym partnerzy się nawzajem uzupełniają, ufają sobie i szanują się wzajemnie. Jeśli czujesz, że to wszystko jest gdzieś obok, jesteś niepewna jutra, o wspólnej przyszłości myślisz ostrożnie lub niechętnie, a zamiast wsparcia na każdym kroku doznajesz upokorzeń, jesteś dominowana, obrażana, wyśmiewana, twoje potrzeby są zaliczane do kategorii głupich, dziecinnych i mało ważnych, unikasz rozmów z partnerem, bo czujesz, że zostaniesz znów skrytykowana - czerwona lampka świeci się bardzo mocno!

Toksyczny związek – objawy

Wiele osób uważa, że miarą tego, czy związek jest udany, czy nie, są kłótnie. To jednak dość zwodnicze i nie do końca miarodajne. Toksyczne związki to nie zawsze te, w których partnerzy często się kłócą. Nieporozumienia zdarzają się w każdej relacji (a nawet są jej normalną częścią). Bardziej istotny od samych kłótni jest ich powód i przebieg: czy jest to merytoryczna dyskusja, czy obrzucanie błotem i kierowanie jej przebiegiem w taki sposób, by zadać jak najwięcej bólu i cierpienia. 

Kłótnie nie są więc jedynym wyznacznikiem tego, że to właśnie toksyczna relacja. Odwrotnie także: aby związek "zasłużył" na miano toksycznego, partnerzy wcale nie muszą się kłócić. Toksyczny mąż czy żona nie musi podnosić głosu, by sprawić, że druga strona czuje się fatalnie. Związek toksyczny może być oparty wbrew pozorom na spokojnych, ale przy tym zatruwających i wyniszczających relacjach. Kiedy związek jest toksyczny? Najbardziej jaskrawe oznaki toksycznego związku to:

 • brak szacunku i obrażanie drugiej strony;
 • bagatelizowanie problemów i potrzeb partnera/partnerki;
 • manipulacje;
 • realizowanie swoich potrzeb kosztem drugiej połówki;
 • ostentacyjne okazywanie braku zaufania, ciągłe wymówki, atakowanie (werbalne i niewerbalne) bez powodu albo z błahych powodów;
 • podcinanie skrzydeł (zarówno w sprawach bardziej, jak i mniej istotnych);
 • szydercze podejście do spraw dotyczących partnera/partnerki;
 • wykorzystywanie słabości i uczuć partnera/partnerki do realizacji własnych celów;
 • zaniedbywanie potrzeb drugiej połówki.

Toksyczny facet czy dziewczyna nie zdradza swoich zamiarów i podejścia od razu. Toksyczny związek przechodzi przez różne fazy, często na przestrzeni wielu lat. Zachowania są dawkowane, dlatego toksyczny związek trudno rozpoznać na jego początkowych etapach. Toksyczny partner "lepi" grunt: cierpliwie, wytrwale i stopniowo, dzięki czemu ofiara powoli przyzwyczaja się do danego stanu rzeczy i zanim przejrzy na oczy, mija wiele czasu, a ona podświadomie uznaje obecny stan rzeczy za normalny. Co gorsza, pomimo odczuwania dyskomfortu, osoba źle traktowana w związku często nie potrafi odciąć się od takiej wyniszczającej relacji. 

Toksyczny związek – forum

Toksyczni partnerzy są świetnymi manipulatorami. Przeważnie robią z siebie ofiarę, obarczając winą za wszystko swoją połówkę. To jeszcze bardziej nakręca wyniszczającą spiralę. Zaniedbany, wyśmiewany, nieszanowany partner z czasem staje się kłębkiem nerwów, mającym ciągłe poczucie winy i przekonanie o tym, że jest beznadziejnym człowiekiem, partnerem czy rodzicem. Im bardziej jedna strona jest uległa, tym bardziej toksyczny partner pozwala sobie na coraz więcej i więcej.

Na forach internetowych i w grupach tematycznych w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej wpisów osób, które czują, że ich relacji daleko do normalnej i właściwej. Szukają możliwego wytłumaczenia zachowania partnera i rozwiązań sytuacji, w jakiej się znalazły i zastanawiają się, jak rozpoznać toksyczny związek. 

Toksyczne małżeństwo, w którym są już dzieci, to sytuacja jeszcze trudniejsza - bo w przypadku rozstania (które niestety nigdy nie jest łatwe) cierpią również one. Toksyczny partner na wieść o tym, że druga połówka chce odejść, przeważnie nie poddaje się od razu. Zachowania mogą być różne: od płaczu, skruchy i obietnic poprawy, przez pozorną obojętność i ironię, aż po agresję. Dlaczego tak się dzieje? Toksyczni ludzie żerują na swoich ofiarach. Gdy zostają sami, tracą swoją pożywkę i grunt, nad którym pracowali skrupulatnie i z zaangażowaniem. 

Toksyczny związek – TEST

Podejrzewasz, że twoja relacja może być toksyczna? Przeczytaj poniższe pytania i spróbuj sobie na nie odpowiedzieć. 

 1. Czy czujesz, że w swoim partnerze nie masz wsparcia, za to on oczekuje pełnego oddania z twojej strony i w każdej sytuacji?
 2. Twoje potrzeby (nawet te drobne) są bagatelizowane, wyśmiewane?
 3. Czujesz się zaniedbana pod wieloma względami, ale boisz się o tym wspominać partnerowi, bo wiesz, że zareaguje nerwowo, może wręcz agresywnie, a przy tym znów usłyszysz, że wymyślasz, przesadzasz i jesteś niewdzięczna?
 4. Czy partner, zamiast cię wspierać i dodawać ci skrzydeł, sukcesywnie ci je podcina (dotyczy to zarówno małych, jak i istotnych spraw)?
 5. Czy czujesz, że partner ogranicza cię na wielu polach?
 6. Czy partner na Twoje prośby lub uwagi reaguje cynicznie, agresywnie i odbija piłeczkę w twoją stronę?
 7. Czy czujesz, że nie warto zwracać się do niego z problemami lub prośbami, bo znów nie będzie miał czasu/ochoty cię wysłuchać?
 8. Czy w związku czujesz się samotna? 
 9. Czy partner odsuwa cię od znajomych i rodziny i czujesz, że zamyka (lub już zamknął) cię w złotej klatce, chcąc mieć cię na wyłączność?
 10. Czy za drobne przewinienia (w jego uznaniu oczywiście) karci cię, krzyczy na ciebie i obraża cię?

Jeśli na większość pytań odpowiadasz sobie twierdząco, pora zastanowić się nad tą relacją. Jeśli nawet na jedno z tych pytań odpowiedź brzmi "tak", nie bagatelizuj tego. To zachowania i sytuacje, na które nie ma miejsca w zdrowej relacji. Porozmawiaj o swoich odczuciach i wątpliwościach z zaufaną osobą lub z psychologiem. Często dopiero trzeźwe spojrzenie osoby z zewnątrz, która nie jest zaangażowana w sprawę, pozwala otworzyć oczy i spojrzeć na wszystko z dystansu. Pamiętaj o jednym: nigdy, przenigdy nie musisz godzić się na coś, co sprawia, że czujesz się źle - i to niezależnie od tego, co mówią inni!

Toksyczny związek – jak naprawić?

Nad toksycznym związkiem można pracować, jeśli tylko czujesz, że chcesz walczyć o tę relację, a niepokojące zachowania pojawiły się nagle i masz poczucie, że wynikają z problemów partnera, a nie złych intencji. Być może osoba toksyczna w związku ma jakieś poważne problemy, które wpływają na jej zachowanie, a sama tego nie zauważa. Nie zawsze niewłaściwe postępowanie jest świadomie wycelowane w partnera. Toksyczny mężczyzna czy kobieta mogą nie zdawać sobie sprawy z problemu, jaki mają ze sobą i jaki swoim postępowaniem sprawiają swojej połówce. 

Podstawą dobrych relacji (partnerskich, koleżeńskich i rodzinnych) jest szczerość i rozmowy. Każdy z nas jest inny, dlatego nie warto od razu zakładać złych intencji. Gdy pojawia się problem, zawsze warto spróbować podejść do niego z dystansem i w miarę możliwości na spokojnie: bez krzyku, oskarżeń czy wymówek. 

Toksyczna osoba musi jednak zdać sobie sprawę z tego, że to w jej zachowaniu tkwi problem. Kluczem do sukcesu jest chęć zmian i umiejętność przyznania przed samym sobą, że postępuje się niewłaściwie. Depresja, nerwica i inne zaburzenia na tle psychicznym w bardzo dużym stopniu dominują codzienność. Jeśli jednak pomimo wielu prób znalezienia kompromisu nie uda się nic zmienić, często jedynym rozwiązaniem pozostaje rozstanie - dla ratowania siebie. 

Jak zakończyć toksyczny związek?

Jak wyjść z toksycznego związku? To najtrudniejszy etap takiej relacji. Po długim czasie prania mózgu, wbijania poczucia winy i podcinania skrzydeł mało kto ma siłę na to, by działać zdecydowanie i nie wycofać się ze swojej decyzji. Pamiętaj o tym, że toksyczni ludzie to świetni manipulanci i psychologowie, dzięki czemu wiedzą, w który czuły punkt uderzyć w danej sytuacji, by osiągnąć swój cel. Jak więc uwolnić się z toksycznego związku? Po pierwsze musisz być przekonana o tym, że naprawdę tego chcesz. Toksyczny partner od razu wyczuje twoje wahanie i skrupulatnie je wykorzysta do tego, by znów cię "urobić". Po drugie - znajdź wsparcie w bliskich i życzliwych ci osobach. Ich obecność będzie bezcenna. 

Przy rozstaniu z toksycznym partnerem musisz być stanowcza i zdecydowana. Nie wdawaj się w polemiki - wszystko, co miałaś do powiedzenia, prawdopodobnie powtórzyłaś już tysiąc razy. Nie staraj się przekonać go do swoich racji, niech nie zależy ci również na tym, by on cokolwiek zrozumiał. W tej sytuacji musisz myśleć tylko i wyłącznie o sobie (i dzieciach, jeśli je macie). Masz pełne prawo wycofać się z relacji, która cię niszczy i nikomu nie musisz się tłumaczyć z powodów swojej decyzji - ani tym bardziej uzyskać niczyjej aprobaty.

Życie po toksycznym związku

Życie po związku z toksycznym partnerem nie jest łatwe i nie zawsze udaje się wrócić do pełnej równowagi. Im dłużej trwała taka wyniszczająca relacja i im bardziej przemocowe zachowania były praktykowane, tym trudniej ponownie zaufać płci przeciwnej i tworzyć nową relację. Po takim związku wsparcie ze strony zaufanych osób jest bezcenne, niekiedy potrzebna jest terapia, która pomoże poukładać wszystko w głowie i odbudować poczucie własnej wartości. Pamiętaj - nigdy nie bój się zwrócić o pomoc. To żaden wstyd, wręcz przeciwnie! Często to jedyna droga do tego, by wrócić do normalnego, spokojnego życia, bez cienia przeszłości.