Upadłość sklepów Peek & Cloppenburg z siedzibą w Düsseldorfie

Popularna sieć sklepów Peek & Cloppenburg ma poważne problemy - zgodnie z doniesieniami firma z siedzibą w Düsseldorfie jest niewypłacalna i musiała ogłosić upadłość. Na taki stan rzeczy miały wpłynąć kryzysy zakupowe ostatnich lat, które wynikają między innymi z pandemii koronawirusa, wojny, wzrostów kosztów energii czy inflacji. Konsumenci kupują mniej, a moda nie jest dla nich rzeczą pierwszej potrzeby. Poza tym inwestycje w e-commerce, które okazały się przestrzelone.

Co dalej z P&C? Jak podają niemieckie media, firmę czeka przejście przez plan upadłościowy. Złożono już też podanie o wszczęcie procedury tarczy ochronnej w związku z utratą płynności finansowej; przewidziane są również zwolnienia administracyjno-kierownicze. "Branża modowa przeżywa kryzys. Segment luksusowy i strefa dyskontowa nadal działają, ale biznes załamuje się w środku" skomentował dyrektor zarządzający Thomas Freude. Mimo trudnej sytuacji Peek & Cloppenburg nie planuje na razie zamykać butików w Niemczech oraz swojego internetowego sklepu, tylko skupia się na wprowadzeniu planu naprawczego.

Hiszpańska sieciówka zamyka sklepy w Polsce. To już kolejna marka odzieżowa po Orsay i Uterqüe>>

Popularna niemieckie przedsiębiorstwo powstało w 1869 roku w Rotterdamie, a 31 lat później przeniosło się do Niemiec. To tutaj Johann Theodor Peek oraz Heinrich Anton Adolph Cloppenburg otworzyli pierwszy sklep o nazwie "Peek et Cloppenburg GmbH" w Düsseldorfie, a jakiś czas później również i w Berlinie. Firma zdobyła dużą popularność i stała się siecią domów towarowych oraz butików, które znalazły swoje miejsce także poza granicami Niemiec i Holandii, między innymi w Austrii, Chorwacji, w Czechach, Polsce, Węgrzech, Łotwie, Litwie, Rumunii, Słowacji, w Serbii i Słowenii. 

Można w nich kupić ubrania takich marek, jak Esprit, Calvin Klein, Guess, Tommy Hilfiger, s.Oliver, BOSS, Marc O'Polo, Lacoste czy Montego.

Sieciówką zajmują się dwie niezależne spółki, które są podzielone na Peek & Cloppenburg KG Hamburg (P&C North) oraz Peek & Cloppenburg KG Düsseldorf (P&C West). Problemy z wypłacalnością dotyczą tylko tego drugiego z tożsamych przedsiębiorstw modowych.

Słynna sieciówka odzieżowa znika z Polski. Działała na naszym rynku od 1997 roku>>