Sennik las 

Las w twoim śnie może mieć wiele znaczeń. Las może być zachwycającą oazą spokoju, ale nie można zapominać, że nie stanowi dla nas całkowicie bezpiecznego środowiska. O ile dziś boimy się przede wszystkim zgubienia drogi lub spotkania z dzikimi zwierzętami, to dawniej ludzie obawiali się przede wszystkim tajemniczych, mitycznych stworów, które w ich wierzeniach zamieszkiwały leśne ostępy. Sprawiło to, że w powszechnej świadomości lasy są postrzegane jako miejsca tajemnicze, niemal magiczne. Nic więc dziwnego, że jako motyw sennych marzeń, przedstawiają wyjątkowo bogatą symbolikę. Trzeba bowiem wiedzieć, że podobnie jak sen o burzy, nocna projekcja rozgrywająca się w leśnej scenerii może ostrzegać nas przed niebezpieczeństwem, ale może też zwiastować dobre zmiany.

Śnić o lesie

Znaczenie snu o lesie? W ogólnej interpretacji, motyw ten wskazuje na emocje osoby śniącej. Zielony, przejrzysty las, który jednoznacznie zachęca do spaceru, wskazuje na nasze pogodne usposobienie. Potrafimy cieszyć się nawet z najmniejszych rzeczy i lubimy czerpać z życia pełnymi garściami.

Zdarza się jednak, że się, że widzimy we śnie las we mgle, a między drzewami panuje złowieszczy mrok. Taki sen symbolizuje mroczną stronę naszej natury. Ten sen może oznaczać, że w każdym człowieku drzemie dobro i zło. Drugi z czynników składających się na naszą osobowość powinien pozostawać w uśpieniu, ale jeżeli sen o mrocznym lesie powtarza się regularnie, może to oznaczać, że ciemna strona naszej natury zaczyna dochodzić do głosu i dominuje już nad naszym wewnętrznym dobrem.

Motyw lasu można też interpretować jako poszukiwanie swojej życiowej drogi. Wiele ścieżek może przeprowadzić nas przez zaułki codzienności, ale tylko jedna z nich pozwoli nam dotrzeć do celu, który obraliśmy. Która? Każdy musi określić to we własnym zakresie.

Nie można zapomnieć, że ogólna interpretacja często nijak ma się do faktycznego sensu marzeń sennych. Wynika to z tego, że na znaczenie snów wpływa nie tylko główny, najbardziej wyrazisty motyw, ale także wszystko to, co możemy określić jako wątki poboczne. Przykładowo, sen o grzybach w lesie może odnosić się do potrzeb seksualnych, których nie dopuszczamy do świadomości, ale gdy we śnie pojawia się moty grzybobrania, nocna projekcja wskazuje na naszą dojrzałość emocjonalną. Podobnie jest w tym przypadku.

Sen o lesie: dom w lesie

Sen o domu w lesie należy do najczęściej występujących. Warto zaznaczyć, że do tego motywu przypisanych jest kilka interpretacji. Najpopularniejsza wskazuje, że symbol ten wróży nam zawarcie nowej znajomości. Co istotne, więzy, które połączą nas z nowo poznaną osobą, okażą się trwałe i odporne na przeciwności losu. Jeżeli przyśni nam się sen o domu w lesie, warto przypomnieć sobie, czy udało nam się wejść do tego budynku. Jeżeli nie, możemy mieć pewność, że człowiek ten będzie charakteryzował się wyjątkowo złożoną, ale i bogatą osobowością.

Kolejna interpretacja podpowiada, że dom w lesie symbolizuje nasze wewnętrzne ograniczenia. Sami stawiamy sobie bariery i wierzymy, że nigdy nie zdołamy ich przekroczyć. Wystarczy jednak wyjść za próg metaforycznego domu, by przekonać się, że odnalezienie ścieżki między drzewami wcale nie jest trudne.

Znaczenie snu: spacer po lesie

Spacer po lesie jest motywem, który warto poddać szczególnie głębokiej analizie. Sennik wskazuje bowiem, że symbol ten może skrywać wiele znaczeń. 

Sam motyw spacerowania po lesie wskazuje na stabilne, pełne równowagi życie. Spacer w lesie mówi, że wybraliśmy właściwą drogę w swoim życiu oraz oznacza spokój w relacji miłosnej. Jeżeli przechadzka po leśnych ścieżkach sprawia nam przyjemność, podświadomość podpowiada ci, że cieszysz się wyjątkowo dobrym zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Jeżeli jednak wycieczka wzbudza w tobie lęk i przerażenie, warto wykonać badania kontrolne, bo w naszym organizmie może rozwijać się choroba. Jeżeli podczas spaceru gubisz się w lesie, twoje życie jest chaotyczne i niezorganizowane. Wszystko to może przełożyć się na poważne problemy o podłożu emocjonalnym.

Zdarza się, że we śnie nie widzimy samych siebie, a członków naszej rodziny spacerujących leśnym szlakiem. Nie jest to zbyt pozytywny motyw, wróży bowiem rychłe rozstanie z kimś bliskim naszemu sercu.

Interpretacja snu: las w nocy, las w dzień

Po zmroku, las wygląda wyjątkowo tajemniczo i złowrogo. Nic dziwnego, że nocna projekcja, w której widzimy leśne ostępy spowite ciemnością wzbudza w nas niepokój. Jak się okazuje, symbol ten podpowiada nam, że powinniśmy nieco zwolnić tempo naszego życia. Na co dzień towarzyszy nam sporo stresu, co ma bezpośrednie przełożenie na uczucie wyczerpania. 

Inne jest znaczenie snu o zielonym lesie, który rozświetlają promienie słońca, przedzierające się przez korony drzew. To wyjątkowo pozytywny symbol, który wróży nam długie, szczęśliwe i bezproblemowe życie.

Symbolika snu: las i grzyby 

Motyw grzybobrania także należy do pomyślnych. Sen, w którym zbieramy grzyby w lesie, zapowiada sukces, ale nie bezwarunkowy. Sami będziemy musieli zapracować na nasze szczęście, co z całą pewnością nie będzie łatwe. Jeżeli jednak wystarczy nam wytrwałości, z całą pewnością zostaniemy nagrodzeni za nasz wysiłek.

W innej interpretacji, sen o zbieraniu grzybów odwołuje się do osobowości śniącej lub śniącego. Wskazuje na naszą dojrzałość emocjonalną, która pomaga nam zachować opanowanie w każdej sytuacji. Symbolizuje niewinność i duchowe przemiany. 

Sennik: zwierzęta w lesie

Leśne zwierzęta przepowiadają nam szczęście w miłości. Osoby stanu wolnego poznają kogoś, z kim spędzą resztę życia, a mężatki i żonaci będą trwać w szczęściu. Jeżeli jednak nocna projekcja o zwierzętach w lesie zmienia się w sen o ucieczce przez las, warto zachować szczególną ostrożność. W ten sposób podświadomość stara się ostrzec nas przed podstępną osobą, która czai się w naszym otoczeniu.

Sen o zagubieniu się w lesie 

Sen zapowiada coś nadzwyczajnego, wyjątkowego. Jeśli śni ci się las, w którym nie możesz odnaleźć drogi nie martw się według sennika ma on pozytywne znaczenie, zaskakujące okoliczności, które na ciebie czekają będą miały dobry wpływ na twoje życie. 

Znaczenie snu o płonącym lesie

Pożar lasu z jednej strony oznacza żałobę, ale z drugiej strony jest zapowiedzią oczyszczenia. 

Las liściasty i las iglasty

To z jakim lasem mamy do czynienia w naszych marzeniach sennych również ma znaczenie dla interpretacji. Lasy liściaste np. lasy brzozowe według sennika oznaczają nadchodzące sukcesy i pomyślność. Mogą być traktowane jako zachęta do podjęcia akcji. Zupełnie przeciwne znaczenie ma sen o lesie iglastym. Te zapowiadają klęskę i niepowodzenie. 

Symbolika snu o ciemnym lesie

Ciemny las może lub sen o lesie w nocy oznaczać, że czeka nasz dużo stresów i napięć. Sennik zaleca zaniechanie  podejmowania działań, które mogą zakłócić nasz spokój.