Woda toaletowa, perfumowana czy perfumy? Poznaj różnice

Przed zakupem wymarzonego produktu warto mieć na uwadze, że najlepsze perfumy męskie dostępne w drogeriach zwykle… nie są perfumami. Brzmi to zaskakująco, ale ,,perfumy’’ to potoczne określenie na wszystkie produkty z tej grupy. W sprzedaży dostępne są zapachy o różnym stężeniu, które decyduje o tym, z jakim rodzajem produktu mamy do czynienia. 

Perfumy (parfum) – to najbardziej luksusowa i najbogatsza forma zapachu, zawierająca od 20% do 40% olejków eterycznych rozpuszczonych w prawie 95% alkoholu. Ich intensywność sprawia, że aromat utrzymuje się nawet do 24 godzin po aplikacji. Z tego względu perfumy są bardzo drogie, często kupowane w celach kolekcjonerskich.

Woda perfumowana (eau de parfum) – kolejna forma zapachu, która również charakteryzuje się wysoką trwałością. Jest jednak znacznie tańsza oraz dostępna w większości perfumerii i drogerii. Zawartość olejków eterycznych w wodzie perfumowanej wynosi od 10% do 15%, a rozcieńczane są ok. 80% alkoholem. Ich trwałość wynosi od kilku do kilkunastu godzin.

Woda toaletowa (eau de toilette) – lżejsza, łatwo dostępna postać zapachu, którą można spotkać w większości drogerii. Zawartość olejków zapachowych nie przekracza 12%. Wody toaletowe, podobnie jak perfumowane, rozcieńcza się alkoholem o stężeniu 80%. To idealny produkt do codziennego stosowania, a ich trwałość wynosi od 4 do 6 godzin.

Woda kolońska (eau de cologne) – najdelikatniejsza z dostępnych opcji, zawierająca od 3% do 5% olejków zapachowych. Zapach utrzymuje się dość krótko, dlatego woda kolońska służy przede wszystkim do odświeżenia w ciągu dnia.

Męskie zapachy, które warto poznać

A na koniec przedstawiamy ranking męskich perfum, zawierający trzy wyjątkowe propozycje.

1. Chanel Égoïste

Oryginalne wejście w postaci mandarynki, kolendry i nut drzewnych przeobraża się w elegancki mix tureckiej róży, cynamonu i goździka. Całość zamyka rozgrzewająca mieszanka skóry, drzewa sandałowego, bursztynu, tytoniu i wanilii.

2. Armani Eau de Cèdre

Wstęp orzeźwia cytrusowo-ziołowym połączeniem, które płynnie przechodzi w mieszankę łagodnych płatków fiołka, doprawionych kardamonem i kminem. Eau de Cèdre to najlepsze perfumy męskie dla fanów drzewa cedrowego i czarnej herbaty, które stanowią główny składnik kompozycji.

3. GIVENCHY Gentleman Réserve Privée

Niezwykła, kwiatowo-drzewna kompozycja inspirowana niezwykłym aromatem i wyrafinowaniem whisky. Perfumy są dzieckiem pracy mistrzów gorzelnictwa i perfumerii, którzy połączyli wiedzę z dwóch światów węchu.

Czym jest piramida zapachowa?

Mat. prasowe

Jeśli to określenie obiło ci się o uszy, ale nie do końca wiesz, o co chodzi, przychodzimy z wyjaśnieniem. Każda kompozycja zapachowa, podobnie jak utwór muzyczny, składa się z poszczególnych ,,nut’’, które połączone ze sobą pozwalają uzyskać najlepsze perfumy męskie. Na efekt końcowy wpływ ma specjalistyczna wiedza twórców perfum, którzy doskonale wiedzą w jaki sposób tworzyć wyjątkowe receptury.

Nuty głowy

To właśnie one decydują o naszym pierwszym wrażeniu dotyczącym perfum, dlatego wiele osób decyduje się na zakup danego zapachu na ich podstawie. Warto jednak odczekać chwilę, aby poznać całokształt kompozycji i odkryć dla siebie najładniejsze perfumy męskie. Nuty głowy są wyczuwalne przez około 30 minut. Do grupy zwykle należą aromaty cytrusowe, owocowe, kwiatowe oraz wodne.

Nuty serca

Serce zapachu to prawdopodobnie najważniejszy element, który stanowi o jego charakterze. Nuty środkowe zaczynają być wyczuwalne po około 30 minutach/godzinie, a ich aromat pozostaje na skórze i włosach przez kilka godzin. Tutaj zazwyczaj można znaleźć akordy w postaci aromatycznych przypraw, kwiatów, ziół, owoców, a nawet cytrusów. Warto pamiętać, że serce powinno być istotnym czynnikiem podczas zakupu perfum. Jeśli nie przepadasz za zapachem ziół, nie polubisz się z wodą toaletową z rozmarynem czy majerankiem w sercu.

Nuty bazy

Ostatnia grupa decyduje o trwałości zapachu oraz o jego sposobie układania się na skórze. Jej aromat utrzymuje się na skórze kilka godzin, a na ubraniach nawet przez kilka dni. Najlepsze perfumy dla mężczyzn w nutach bazy zwykle zawierają akordy zielone, pikantne, skórzane oraz drzewne.

Perfumy są trochę jak ubrania – dobrze dobrane sprawiają przyjemność z noszenia. Jeśli planujesz zakupy przez Internet, warto najpierw wypróbować zapach stacjonarnie. Pamiętaj, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł, aby nie natknąć się na podróbki. Drogeria Makeup.pl ma w ofercie najlepsze perfumy męskie pochodzące od sprawdzonych dystrybutorów.